TikTok İndirme Yasağı Bu Gece Başlıyor

Yargıç Carl Nichols, TikTok indirme yasağı hakkındaki kararını verdi. Gece yarısı devreye girmesi beklenen TikTok yasağı, Yargıç Nichols tarafından engellendi.

TikTok ve ABD Hükümeti arasındaki aylar süren tartışma, bu gece yeni bir boyuta taşınıyor. Eğer aksi yönde bir karar çıkmazsa, TikTok indirme yasağı ABD sınırları içerisinde devreye girecekti ancak mahkeme kararı yasağın engellenmesi yönünde oldu. Yargıç Carl Nichols konuyla ilgili kararın ABD Doğu Zaman Dilimi ile gece yarısından önce duyurulacağını belirtmişti. Kararın öncelikle gizli olacağını, eğer taraflar herhangi bir hassas bilginin düzenlenmesini isterse fırsat bulabileceklerini de eklemişti.

6 Ağustos tarihinde ABD Başkanı Donald Trump’ın yayınladığı kararnameler ile TikTok ve WeChat uygulamalarının güvenlik tehdidi oluşturduğuna dayanarak ABD’li bir şirkete satılmasını istemişti. Eğer satış işlemi gerçekleşmezse iki uygulamanın da yasaklanacağı da belirtilmişti.

Microsoft TikTok’un ABD operasyonlarını bünyesine katmak için harekete geçmiş ancak başarılı olamamıştı. Daha sonra ortaya çıkan haberler TikTok Global isimli bir şirketin kurulacağı, Walmart ve Oracle şirketlerinin %20’sine kadar sahip olacağını gösteriyordu.

Tüm bunlar olurken ABD Ticaret Bakanlığı 20 Eylül itibariyle iki uygulamanın ABD sınırları içinde, uygulama mağazalarından indirilemeyeceğini konu alan bir yazı yayımlamıştı. Ayrıca 12 Kasım’a kadar iki uygulamaya verilen İnternet erişimi hizmetinin de son bulacağı belirtilmişti. Geçtiğimiz hafta ise TikTok ve WeChat yasakları ertelenmişti. 27 Eylül’e kadar ertelenen TikTok yasağı hakkındaki karar ise bugün açıklanacağı duyurumuştu.

Bugün yapılan 90 dakikalık duruşmada ise TikTok avukatı John Hall, uygulamanının yasaklanması kararının mantıksız ve eşi görülmemiş olduğunu savundu. Uygulamaya gelecek geçici süreli bir yasağın bile geri dönülemez şekilde yıpratıcı zararlar verebileceğini de ekledi.

Yasağın gerçekleşmesi halinde TikTok’a verilecek olan yasağın sadece maddi olmadığını, aynı zamanda uygulamanın itibarının da zarar göreceğini belirtti. Üstelik bu yasağın daha sonra kaldırılması halinde bile bu zararlardan geri dönülemeyeceğini ifade etti.

ABD içinde yaklaşık 100 milyon kullanıcısı bulunan uygulamanın yasaklanması hakkında TikTok içerik üreticileri de yorumda bulundu. 3 TikTok içerik üreticisinin yasaklanmasının geçici olarak engellenmesi talebi hakkında açtığı dava reddedildi. İçerik üreticileri, yasaklanması halinde, binlerce izlenme kaybı yaşayacaklarını ifade etti. TikTok uygulamasına her gün yaklaşık 400.000 ABD’li kullanıcı katılıyor.

TikTok İndirme Yasağı Mahkeme Tarafından Geçici Olarak Durduruldu

Uygulamanın yasaklanıp yasaklanmayacağı bugün itibariyle belli olacak. Eğer Ticaret Bakanlığı’nın ve hükümetin leyhine bir karar çıkarsa, TikTok indirme yasağı bu gece itibariyle başlayacak. Ancak alternatif bir senaryo gerçekleşmesi ihtimali de bulunuyor.

Yargıç Carl Nichols tarafından verilen karar, iki tarafın avukatları tarafından incelenene kadar mühürlendi. Taraflar dosyayı inceledikten sonra taraflar kabul ederse mühürün açılacağı eklendi. Ayrıca 30 Eylül tarihinde tarafların buluşacağını ve davanın devamında gerçekleşecek eylemleri planlayacakları da açıklandı.

Kararda 12 Kasım’da gerçekleşmesi beklenen İnternet erişimi engeli hakkında şimdilik bir engelleme sonucuna varılmadığı belirtildi. Bu yasağın gerçekleşmesi halinde TikTok ABD sınırları içinde tüm işlevini kaybedecek.

TikTok yasaklanıyor mu sorusu, bu sefer de hayır cevabını aldı.

Yargıcın verdiği kararı kapsayan tam metnin bugün içerisinde açıklanacağı düşünülüyor.

28 Eylül tarihinde saat 09:08’de Yargıç Carl Nichols’ın kararını eklemek nedeniyle düzenlendi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.