TikTok Microsoft’un Teklifini Reddetti, Oracle Kazandı

Uzun süredir gündemde olan, hakkında sürekli yazılıp çizilen Microsoft-TikTok anlaşması sonuca bağlandı. Microsoft geçtiğimiz aylarda TikTok şirketinin ABD operasyonlarını almak için harekete geçmişti. ABD içerisinde bir güvenlik krizi oluşturduğu düşünülen uygulama, Microsoft’un satın almasıyla daha güvenilir bir hal alacaktı ancak ortaya çıkan iddia Oracle’ın TikTok ile anlaşmaya vardığı oldu.Microsoft’un yayımladığı resmi duyurusunda; TikTok’un sahibi ByteDance şirketinin, uygulamanın ABD operasyonlarını Microsoft’a satmayacağını söylediği belirtildi.

ByteDance, bugün TikTok’un ABD operasyonlarını Microsoft’a satmayacaklarını bize bildirdi. Teklifimizin, ulusal güvenlik çıkarlarını korurken, TikTok kullanıcılarına da iyi geleceğinden emindik. Bunu sağlamak için, Ağustos ayında açıkladığımız ilkelere dayanarak, hizmetin güvenlik, gizlilik, çevrim içi güvenlik ve dezenformasyonla mücadelede en yüksek standartları karşıladığından emin olmak için önemli değişiklikler yapacaktık. Bu önemli alanlarda hizmetin nasıl geliştiğini görmeyi dört gözle bekliyoruz.

Official Microsoft Blog

Yapılan açıklamanın sonunda Microsoft, gelecek dönemde TikTok’un artan bilgi kirliliği ve güvenlik sorunlarıyla mücadelesinin nasıl olacağını merak ettiğini belirtti. Şirket, TikTok’u bünyesine katsaydı güvenlik sorunlarına nasıl bir çözüm bulacağı ise tartışmaya açık. Ancak güvenlikten bahsedilen ABD verilerinin, ülke içerisinde kalmasıysa, Microsoft’un bu konuda başarılı olacağına şüphe yok.

TikTok, Microsoft Yerine Oracle’ı Tercih Etti

Uygulamayı alması beklenen bir diğer şirket ise Twitter’dı. Ancak bu konuda bir gelişme olmadı ve olmayacak gibi gözüküyor. Henüz resmi bir açıklama gelmese de TikTok savaşını Oracle’ın kazandığına dair bir haber gündeme geldi. Bu haberlerin doğru olması halinde Oracle, TikTok uygulamasının Avusturalya, Yeni Zelanda, ABD ve Kanada operasyonlarına yardımcı olacak. Şirket güvenilir teknoloji partneri olarak seçildi. Bu da demek oluyor ki TikTok uygulamasını bünyesine katmak yerine, bir bulut aracılığıyla yönetilmesini sağlayacak. Konunun resmi açıklamalarla detaylandırılacağı öngörülüyor.

oracle-tiktok-abd-operasyonlari

Donald Trump konuyla ilgili, bir kararname yayınlamış ve uygulamanın 45 gün içerisinde satılmasına aksi takdirde yasaklanmasına karar verdiğini duyurmuştu. Daha sonra bu süreyi 90 güne çıkaran ABD Başkanı’nın kararına göre son tarih 12 Kasım.

Oracle şirketinin tercih edilmesinin sebebi olarak ise hükümet ile olan geçmişleri gösteriliyor. Bu tarz bir stratejik hamle ile TikTok kendini korumaya almış gibi gözüküyor. Oracle şirketinin çok yakında konuyla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.