TikTok ve WeChat ABD’de Resmi Olarak Yasaklanıyor

Aylar süren çekişmenin ve tartışmaların sonunda ABD Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan yazıyla TikTok ve WeChat uygulamalarının yasaklanacağı öğrenildi. Başkan Trump’ın yürürlüğe soktuğu kararname sonucu uygulamaların 45 gün içerisinde satılması gerekmekteydi. Bunun üzerine ABD Ticaret Bakanlığı, TikTok ve WeChat ile ilgili tüm işlemlerin yasaklandığını bildirdi.

Ulusal güvenliği tehdit ettiği ve Çin hükümetine doğrudan bir veri akışı sağladığı gerekçesiyle ByteDance firmasının sahip olduğu TikTok ve Tencent firmasının sahip olduğu WeChat uygulamalarının ABD’li bir şirkete satılması hakkında bir kararname Donald Trump tarafından 6 Ağustos tarihinde imzalanmıştı.

TikTok uygulamasının Amerika operasyonlarına sahip olabilecek en güçlü aday Microsoft olarak gözüküyordu ancak TikTok ve Microsoft ortak bir paydada buluşamadı. Microsoft’un konuyla ilgili açıklama yaptığı gün, Oracle’ın uygulamayı yönetmeye hak kazandığı hakkında dedikodular çıktı ancak TikTok henüz resmi bir açıklamada bulunmadı.

tiktok-ve-cin-gerginligi

Yeni bir karar ile uygulamalara erişimin engelleneceği ve uygulama mağazasından indirilmesinin 20 Eylül Pazar günü itibariyle yasaklanacağı duyuruldu. Bu kararın ABD’nin ulusal ve dış güvenliği korumak için alındığı belirtildi. Bakanlık yaptığı bildiride, vatandaşlarının verilerinin, Çin hükümetinin eline geçmesine karşı mücadele ettiklerini de ekledi.

TikTok ve WeChat uygulamalarının benzer tehditler yarattıklarını, konum verileri, ağ etkinliği, tarama geçmişi gibi çeşitli bilgileri topladıklarını belirtti. Ayrıca uygulamaların, Çin istihbarat servisleriyle zorunlu bir biçimde iş birliği yaptıklarını da ekledi.

TikTok ve WeChat Uygulamaları 20 Eylül’den İtibaren İndirilemeyecek

Tüm bu nedenlere dayanarak 20 Eylül Pazar günü itibariyle, Birleşik Devletler sınırları içerisinde hizmet sağlayan bir uygulama mağazasından (App Store, Google Play Store ve diğerleri) TikTok ve WeChat uygulamalarının indirilemeyeceği açıklandı. Bununla birlikte uygulamalara yeni güncelleme gelmesi de yasaklandı.

Bir diğer karar ise WeChat hakkında geldi. Uygulama üzerinden alışveriş yapmanın ABD içerisinde yasaklanacağı belirtildi. Bu iki karar ile uygulamalar işlevini büyük ölçüde kaybedecek.

Google ve Apple şirketlerinin ABD merkezli olması dünyanın geri kalanında uygulamaları yasaklayacakları anlamına gelmiyor. Yazılan kararların sadece ABD içerisinde geçerli olduğu, geriye kalan ülkelerde TikTok ve WeChat uygulamalarının erişilebilir olacağı da eklendi. Aynı şekilde WeChat üzerinden ödeme kabul eden ABD merkezli şirketlerin (Starbucks gibi), Birleşik Devletler sınırları dışında uygulama üzerinden ödeme almaya devam edebileceği açıklandı.

wechat

WeChat uygulamasının kullanılmasını sağlayan internet hizmetlerinin de 20 Eylül itibariyle yasaklanacağı duyuruldu. Ancak TikTok uygulaması hakkında süreç 12 Kasım’a kadar uzatıldı. Yayınlanan bildiride, 12 Kasım tarihine kadar ulusal güvenlik sorunlarının çözülmesi halinde uygulama yasağının kalkabileceğini belirtti. Aksi takdirde TikTok uygulamasının ABD içi internet hizmetlerine erişiminin de yasaklanacağı belirtildi.

Tüm bu açıklamalar sonucu WeChat uygulaması ABD içi işlevini neredeyse tamamıyla kaybetmiş gözüküyor. Oracle ile görüşmeler yapan TikTok’un ABD içindeki kaderi ise kendi ellerinde gibi duruyor. Bu kararlar süreci hızlandırabilir, ancak ters bir etki yaratıp TikTok’un ABD içerisindeki faaliyetlerini sona erdirmesine de neden olabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.