TikTok Yasağı Ertelendi – TikTok Global Kurulabilir

Geçtiğimiz günlerde ABD içinde WeChat ve TikTok uygulamalarına 20 Eylül itibariyle erişim yasağı hakkında alınan karar, TikTok için ertelendi. ABD Başkanı Donald Trump, uygulamanın bir ABD şirketi tarafından alınması halinde erişime açık olacağını belirtti. Oracle-Walmart şirketleriyle görüşmelerde bulunan TikTok için uygulanacak yasak hakkında 1 haftalık bir erteleme kararı verildi.

TikTok ve WeChat ABD’de Yasaklanıyor

Yapılacak olası anlaşmaya, yönetiminde ABD şirketlerinin de bulunduğu bir TikTok Global şirketi ortaya çıkacak. Dünyaca ünlü yazılım şirketi Oracle ve geliri yılda 500 milyarı aşmış Walmart şirketleri, TikTok Global’ın %20’sine sahip olacak. Böylece şirketin hatırı sayılır bir bölümü ABD’ye ve Amerikan yatırımcılarına bağlı olacak. Ancak bu anlaşmanın hükümetten de resmi bir onay alması gerekiyor.

TikTok şirketinden bir yetkili verdiği demeçte, Oracle-Walmart anlaşmasının ulusal güvenlik sorunlarının çözeceğini düşündüklerini belirtti. Bu sayede ABD içerisinde TikTok’un geleceği hakkında akıllardaki soru işaretlerini kaldıracaklarını düşündüğünü de ekledi.

Geçtiğimiz hafta Microsoft teklifi reddedildiği zaman, Oracle’ın “güvenilir teknoloji partneri” olarak tanıtıldığı haberler ortaya çıkmıştı. TikTok sözcüsü, olası görüşmelerin tamamlanması halinde Oracle’ın bu unvanı alacağını ve ulusal güvenlik gerekliliklerini sağlayacağını belirtti. Ayrıca, anlaşma ile birlikte 25.000 kişilik bir istihdam sağlanacağı da belirtildi.

TikTok Yasağı Ertelendi, Trump ve Oracle Açıklamada Bulundu

Bu görüşmelerin Donald Trump tarafından onaylandığı ve desteklendiği de biliniyor. Trump konuyla ilgili yaptığı açıklamada anlaşmaya razı olduğunu, gerçekleşirse mükemmel olacağı, ancak gerçekleşmezse de bir sorun olmayacağını söyledi.

Konuyla ilgili Oracle CEO’su Safra Catz’de açıklamada bulundu. TikTok sistemlerini hızlıca Oracle’ın bulut sistemine aktaracaklarını ve çalıştıracaklarını belirtti. Ayrıca TikTok’a son derece güvenli bir ortam yaratacaklarını ve Amerikalı kullanıcıları için %100 veri gizliliği sağlayacaklarına güvendiğini de ekledi.

Ayrıca söylentilere göre, Oracle’ın TikTok’a ait kaynak kodlarına ve güncellemelerine göz atabilmek için tam erişimi olacak. Böylece, ByteDance şirketinin veri toplamadığından emin olunacak.

tiktok-yasagi-ertlendi-oracle-tiktok-global
Resim: qz.com

Ağustos başında çıkan kararnamelerle başlayan süreç hala devam ediyor. ABD’nin kendi verilerini koruması haricinde, ABD-Çin arasında bir teknoloji savaşını da barındıran süreçte kazanan taraf şimdilik ABD gibi gözükse de, Çin’den karşı bir hamle gelmesinin hiç şaşırtıcı olmayacağı düşünülüyor.

Şimdilik TikTok yasağı üreci bir hafta daha ertelendi gibi görünüyor. 27 Eylül olası yasağın başlayacağı gün olarak gözüküyor. TikTok Global’ın kurulması halinde ise Oracle ve Walmart şirketlerinin verileri koruyacağına inanılıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.