Tesla 2022 Yılının İkinci Çeyrek Raporunu Paylaştı

Dünyanın en ünlü elektrikli araç üreticisi Tesla, 2022 yılının ikinci çeyrek raporunu kamuoyu ile paylaştı. Şirket elde ettiği gelir ve kazançlarda üç aylık bir düşüş yaşadığını bildirdi. Tesla, bu düşüşün nedeninin ise üretim zorluklarından kaynaklandığını belirtti. Ayrıca şirket yıldan yıla büyümenin olduğunu da ekledi.

Tesla CEO’su Elon Musk, konuyla ilgili görüşlerini bildirdi. Musk, şirketin büyümesinin önündeki en büyük sorunun talep değil üretim olduğunu vurguladı. Şirketin üretim hattında yaşadığı zorluklar nedeniyle kazançta azalmanın söz konusu olduğunu dile getirdi. Dolayısıyla müşterilerin, örneğin Model Y sipariş ederlerse, siparişlerine bir süre sonra kavuşacaklarını söyledi.

Tesla 2022 İkinci Çeyrek Raporunun Detayları

Şirket 20 Haziran Çarşamba günü gelir ve kazançla ilgili bir bildiri paylaştı. Üç aylık dönemde gelir kaybı yaşayan Tesla bunun tedarik zinciri kısıtlamaları, enflasyon ve Çin’deki uzun süreli kapalılığın sonucunda olduğunu bildirdi. Raporun ardından şirketin hisse fiyatının %4 kadar yükseldiği ve ardından piyasa işlemleri sonrasında %1.45 artış gösterdiği belirtiliyor.

Raporlara göre Tesla, 2022 yılının ilk çeyreğinde 18.8 milyar dolar, ikinci çeyrekte ise 16.9 milyar dolar gelir elde etti. İkinci çeyrek gelir rakamlarının ise 2021’in dördüncü çeyreğindeki 17.7 milyar dolardan daha düşük olduğu gözlemler arasında yer aldı. Şirket, ikinci çeyrekte 2.3 milyar dolar ya da hisse başına 1.95 dolar kazandığını bildirdi. Bu kazancın ilk çeyrekte kazandığı 3.3 milyar dolardan düştüğünü ortaya çıktı.

Bu düşüşlere rağmen Tesla’nın yıldan yıla sonuçları 2021’in ilk çeyreğindeki 11.96 milyar dolarlık gelirden %42 yükseldi. Bu da Tesla’nın 2021 yılına göre daha iyi bir gelir başarısı elde ettiğinin kanıtı oldu. Ayrıca raporlara göre kazançların 1.14 milyar dolardan ya da hisse başına 1.02 dolardan neredeyse iki katına çıktığını gösterdi. Bu da 2021 yılına göre bir artış olduğunun bir diğer kanıtı oldu.

tesla cybertruck arabası

TechCrunch’ın haberine göre analistler, Tesla’nın 2022’nin ikinci çeyreğinde 17.2 milyar dolar ve hisse başına 1.85 dolar gelir elde etmesini bekliyor. 2021 yılında ise hisse başına 1.45 dolar ile 11.96 milyar dolar kazanç sağladığı bildiriliyor.

Şirketin elektrikli araçlarını daha yüksek bir fiyattan satarak kazanç elde ettiği tahmin ediliyor. Bunun yanında Tesla, enflasyon ve diğer maliyetlerin otomotiv marjlarını azalttığını bildirmişti. Tesla otomotiv marjlarının, dördüncü çeyrekte %28.4 olduğunu bildirmişti. Bu otomotiv marjının, üçüncü çeyreğe göre %32.9’dan %27.9’a gerilediği söylendi.

Şirket önümüzdeki dönemde Cybertruck modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Üretim tarihi olarak 2023 yılının ortasını gösteren şirket gündemde kalmaya devam edecek gibi gözüküyor. Ayrıca Tesla, Bitcoin varlıklarının %75’ini satmasıyla da dikkat çekiyor. Geçtiğimiz dönemde Bitcoin’e yüklü bir miktar yatırım yapan şirket piyasanın etkisiyle varlıklarını satmış gibi gözüküyor.

Kaynak: https://tesla-cdn.thron.com/static/EIUQEC_2022_Q2_Quarterly_Update_Deck_J8VLIK.pdf

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.