Distribütör Garantili Ne Demek?

Hizmet sektörü, her geçen gün gelişerek ilerlemeye devam etmektedir. Bu gelişmeler, garanti konusunda da ortaya çıkmaktadır. Yeni bir cihaz almaya karar verdiyseniz distribütör garantili ürünlerle karşılaşmışsınızdır. Bu kavramın ne anlama geldiğini bilmiyorsanız distribütör garantili ne demek diye merak edebilirsiniz.

Son zamanlarda, özellikle kur fiyatlarındaki artıştan dolayı elektronik ürünlerin ithalatı artmaya başladı. Bu durum da hayatlarımıza “İthalatçı Garantili” veya “Distribütör Garantili” kavramlarını kazandırdı. Bundan dolayı yeni bir ürün almaya karar veren kişilerin kafalarında distribütör garantili ne demek, ithalatçı garantili ne demek gibi sorular oluşmaya başladı.

İki garanti türünün de birçok avantaj ve dezavantajının bulunması, insanları bir ürün alırken kararsızlığa sürüklüyor. Ayrıca ithalatçı garanti türü hakkında edinilen yanlış bilgiler, insanların ithalatçı garantili ürünlere ön yargıyla yaklaşmasına sebep oluyor.

Bu yazımızda hem ön yargıları kırmak hem de hangi garanti türünün daha mantıklı olduğunu belirlemek için distribütör garantili ve ithalatçı garantilinin ne demek olduğunu; farklarının ne olduğunu yakından inceleyeceğiz.

Distribütör Garantili ve İthalatçı Garantili

Distribütör garantili ürünler, ürünün üreticisi tarafından garanti altına alınan ürünlerdir. Yani distribütör garantili bir cihaz aldığınızda ürününüzün garantisi üretici marka tarafından sağlanmaktadır. Bunun sonucunda da ürününüzde yaşadığınız herhangi bir sorunda muhatabınız direkt ürünün üreticisi oluyor.

Distribütör garantili ürünlerin servis hizmetleri de genellikle markanın kendi servis ağı üzerinden verilmektedir. Ancak ülkemizde çoğu markanın kendi servis ağı bulunmadığı için Türkiye’de distribütör garantili birçok ürünün servis hizmetini markanın anlaştığı servis merkezleri veriyor.

Mesela, Samsung marka distribütör garantili bir ürün aldığınızı varsayalım. Eğer ürününüzde herhangi bir sorun oluşursa Samsung Türkiye servislerinden hizmet alabiliyorsunuz. Çünkü Samsung, Türkiye’de kendi servis ağını kuran şirketlerden birisidir. Yani Samsung, kendi servis personelleri ve servis noktaları üzerinden kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Ama MSI marka bir ürün aldığınızda işler bu şekilde ilerlemiyor. Ülkemizde MSI tarafından distribütör garantili ürünler satılmaktadır. Ancak MSI, ülkemizde kendi servis ağıyla hizmet vermeyi tercih etmiyor. Bundan dolayı MSI marka bir ürün aldığınızda herhangi bir sorun yaşamanız durumunda MSI’ın Türkiye’de anlaştığı servis merkezi sizlere hizmet vermektedir.

Bu durum, birçok kullanıcı için negatif bir etki yaratmaktadır. Fakat anlaşmalı servis merkezleri, markanın belirlediği kurallara bağlı kalmak zorundalar. Özellikle ülkemizde teknoloji kullanıcıları, servis merkezlerine karşı ön yargılı olabiliyor. Tabii ki bazı servis merkezlerinin hizmetlerinin gerçekten çok yetersiz olduğunu kabul etmek gerekiyor. Ancak markaların anlaştığı servis noktaları, şirketin bazı standartlarına uymak zorundalar. Bu yüzden de servis noktaları ne kadar yetersiz gözükseler de şirketin yeterli gördüğü seviyede bir hizmet veriyorlar.

İthalatçı garantili ürünlerde ise ürününün garantisi satıcı tarafından sağlanmaktadır. Yani ithalatçı garantili bir ürün alırsanız ve herhangi bir sorun yaşarsanız ürünü satın aldığınız yerle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ürününüzün servis hizmetleri ise satıcının anlaşmalı olduğu servis merkezleri tarafından karşılanıyor. İthalatçı garantili ürünler, başka ülkeden direkt satıcı tarafından getirildikleri için kullanıcılar, servisten önce bu durumun yasal olup olmadığını düşünüyor.

İthal edilen ürünler, ithal eden şirket tarafından ülkemizde kayıtlanmaktadır. Bu yüzden güvenilir yerlerden ithalatçı garantili ürünler almanızda herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Ancak pek bilinmeyen siteler ve mağazalar, ithalatçı garantili ürün adı altında kaçak ürün satabiliyor. Bu durum tabii ki yasal değil. Ayrıca bu ürünlerin herhangi bir garantisi de bulunmamaktadır. Ancak ithalatçı garantili ürünler satıcı tarafından garantili olarak satılmaktadır.

İthalatçı Garantili Ürünler Güvenli mi?

İthalatçı Garanti

İthalatçı garantili ürünler, kullanıcıların aklıda birçok soru işareti uyandırmaktadır. Bunlardan birisi de ithalatçı garantili ürünler güvenli mi sorusu olmaktadır. Bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü ülkemizde birçok sitede ve mağazada ithalatçı garantili ürünler satılmaya başlandı. Bu yüzden tüm ithalatçı ürünler güvenlidir ya da güvenilmezdir şeklinde bir ifade belirtmek doğru olmayacaktır.

İthalatçı ürün alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Eğer bu noktaları dikkate alarak ürün satın alırsanız bir sorun yaşama ihtimalinizi en aza indirmiş olursunuz.

 • Satıcı Şirket/Site: İthalatçı garantili bir ürün alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ürünü nereden aldığınız olmalı. Özellikle son zamanlarda ithalatçı garantili ürün satan birçok alışveriş sitesi hizmet vermeye başladı. Ancak bunların birçoğu henüz çok yeni olduğu için özellikle ithalatçı garantili ürün alırken çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü ithalatçı garantili ürünlerin garanti hizmeti satıcı şirket/site tarafından sağlanmaktadır. Eğer ürünü aldığınız yer güvenilir bir yer değilse ürününüzün garanti hizmetlerinde sıkıntı yaşama ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır.
 • Servis Merkezi: Ülkemizde ithalatçı garantili ürünlerin servis hizmetleri genellikle Genpa ve Telpa tarafından karşılanmaktadır. Ancak bazı satıcıların anlaşmalı oldukları servis merkezleri çok kötü veya tanınmadık yerler olabiliyor. Bunun için ithalatçı garantili bir ürün alırken satıcının anlaşmalı olduğu servis merkezini öğrenmenizde fayda var. Eğer bilinmeyen bir servis merkezi tarafından hizmet veriliyorsa servis işlemlerinizde bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Her internet alışverişi gibi ithalatçı garantili ürünler alırken dikkat etmeniz gereken konu sayısı fazladır. Ancak ithalatçı garantili ürünler alırken temel olarak bahsetmiş olduğumuz bu iki noktayı çok iyi araştırmanız gerekmektedir. Çünkü ithalatçı garantili ürünler için ürünün üreticisi tarafından herhangi bir garanti verilmemektedir. Hatta ithalatçı garantili olarak satılan bazı ürünlerin markaları, ülkemizde resmi olarak satış bile yapmamaktadır. Bu yüzden ithalatçı garantili bir ürün alırken marka tarafından herhangi bir garanti hizmeti verilmeyeceğini bilmeniz gerekmektedir.

Markanın Servis Hizmetinden Faydalanılabilir mi?

İthalatçı garantili ürün alırken en çok merak edilen konulardan birisi de “markanın servis hizmetlerinden faydalanabilir miyim” oluyor. Yazımızda belirttiğimiz gibi ithalatçı garantili ürünler için üretici marka herhangi bir garanti hizmeti vermemektedir. Ancak ithalatçı garantili ürünleriniz için bazı markaların servis hizmetlerinden ücretli bir şekilde faydalanabiliyorsunuz. Bu noktada hizmet alıp alamayacağınız satın almış olduğunuz cihazınızın üreticisine kalmış diyebiliriz. Çünkü ülkemizde hizmet gösteren bazı markalar, ithalatçı garantili ürünler için de ücretli bir şekilde servis hizmeti verirken bazıları ise vermemektedir.

Örnek verecek olursak X marka ithalatçı garantili bir ürün aldığınızı düşünelim. Cihazınızda bir sıkıntı yaşıyorsunuz ve cihazınızı ürünü aldığınız satıcının anlaşmalı olduğu servis noktasına gönderiyorsunuz. Ancak servis noktası, size yeterli hizmeti vermiyor veya servis noktasına ulaşamıyorsunuz. Siz de ürününüzü tamir ettirebilmek için X markasının ülkenizdeki yetkili servisine ulaşıyorsunuz.

Bu noktada hizmet alıp alamayacağınız tamamen X markasının ve servis merkezinin inisiyatifine kalmış durumda. Eğer X markası ithalatçı garantili ürünler için de servis hizmeti veriyorsa ürününüzü ücretli bir şekilde tamir ettirebiliyorsunuz. Fakat X markasının sadece kendi sattığı resmi distribütör garantili ürünlere hizmet verdiğini varsayalım. Bu durumda ücretli bir şekilde de markanın servis hizmetinden yararlanamıyorsunuz.

İthalatçı Garantili Ürünler mi Distribütör Garantili Ürünler mi?

İthalatçı Garantili Ürünler mi Distribütör Garantili Ürünler mi

İthalatçı garantili ürünlerin sayısının çok artmasından dolayı insanlarda “ithalatçı garantili ürün mü distribütör garantili ürün mü” sorusu oluşmaya başladı. Öncelikle bu sorunun da net bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü iki garanti türünün de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu yüzden bu konuda kararı alıcının vermesi gerekmektedir.

Distribütör Garantili Pozitif Durumlar

 • Ürünler tamamen ürünün üreticisi tarafından garanti altına alınmıştır. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda üretici tarafından destek verilmektedir. Hatta bazı markalarda, aynı sorunu 3 kere yaşamanız durumunda cihazınızın değişikliği yapılmaktadır.
 • Distribütör garantili ürünlerin satışı genellikle sadece güvenilir satış noktalarından yapılmaktadır. Bu da ürün alırken bir sorun yaşama ihtimalinizi düşürmektedir. (Tabii ki yine de internet alışverişlerinde temkinli olmakta fayda var. Özellikle elektronik ürünleri satın alırken güvenilir satıcıları tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.)
 • Distribütör garantili ürünlerin servis hizmetleri, markanın anlaşmış olduğu servis merkezi tarafından verilmektedir. Markalar, anlaştıkları servis merkezlerinin uymaları gereken bazı standartları belirliyorlar. Bu durum da ürününüzün servis hizmet kalitesini oldukça artırıyor.
 • Distribütör garantili ürünlerin servis hizmetlerinde orijinal yedek parçalar kullanılmaktadır. Bu yüzden servis işlemlerinden sonra cihazınızın performansında düşüş olma ihtimali oldukça az diyebiliriz. Elektronik cihazlarda servis onarımı sonrası bazı sıkıntıların çıkması normaldir. Ancak distribütör garantili ürünlerde servise gönderdiğiniz cihazınızda performans düşüklüğü olursa ya da onarımı gerçekleşmezse para iadesinden ürün değişimine kadar birçok çözüm yolu sunulmaktadır.

Distribütör Garantili Negatif Durumlar

 • Distribütör garantili ürünlerin önerilen satış fiyatı üretici marka tarafından belirlenmektedir. Bu durum da ürünlerin fiyatının biraz yüksek olmasına sebep olmaktadır. Kurun fazla olmasının yanı sıra markalar kâr oranını çok yüksek tutabiliyorlar. Bu da distribütör garantili ürünlerin biraz pahalı olmasına sebep olmaktadır.
Distribütör Garanti

İthalatçı Garantili Pozitif Durumlar

 • İthalatçı garantili ürünlerin insanları en çok cezbeden noktası, bu garanti türündeki cihazların distribütör garantili cihazlara göre daha uygun fiyatlara satılıyor olması oluyor. Ürünler, ithal eden şirket tarafından ülkeye getirilip kayıt edildiği için daha uygun fiyatlara satılabiliyor. (Eğer satın alacağınız ürünün distribütör garantili fiyatıyla ithalatçı garantili fiyatı arasında uçuk bir fark varsa o ürün kaçak olabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak ithalatçı garantili ürün alırken güvenilir yerleri tercih etmenizi öneririz.)
 • İthalatçı garantili ürünlerin garanti hizmetleri, satıcı tarafından verilmektedir. Satıcının anlaşmalı olduğu servis noktaları ürünün servis işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ülkemizde ithalatçı garantilere çok iyi servis hizmeti veren servis merkezleri bulunmaktadır. Bu yüzden bu tür servis merkezlerinde cihazların onarım süreci sıkıntısız geçmektedir.

İthalatçı Garantili Negatif Durumlar

 • İthalatçı garantili ürünler için hizmet veren iyi servis merkezleri olduğu gibi kötü servis merkezleri de bulunmaktadır. Bazı satıcılar çok kısıtlı hizmet veren servis merkezleriyle anlaşma yapıyorlar. Bu durum da cihazınızda herhangi bir sıkıntı yaşamanız durumunda onarım sürecinde sorun yaşamanıza sebep oluyor. Böyle durumlarla karşılaşmamak için ithalatçı garantili ürün alırken satıcınızın anlaşmalı olduğu servis merkezini öğrenmenizde fayda var.
 • İthalatçı garantili ürünler için üretici markanın herhangi bir garantisi bulunmamaktadır. Bu yüzden satın aldığınız cihazlarda sıkıntı yaşamamak için güvenilir satıcılardan ürün almanız çok önemlidir. Çünkü ürününüzde herhangi bir sorun yaşamanız durumunda cihazınızın markası herhangi bir garanti desteği vermeyecek. Hatta bazı markalar, ithalatçı garantili ürünler için ücretli servis desteği bile vermemektedir. Bunun için ithalatçı garantili bir ürün alırken ürününüzün markası tarafından herhangi bir destek alamama ihtimaliniz var.

Distribütör Garantili Ne Demek? – Sonuç

Sonuç olarak distribütör ve ithalatçı garanti türlerinin avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bir ürün alırken iki garanti türünün de sunduğu imkanları iyi düşünmeniz gerekmektedir. Bu yüzden bir ürün alırken ithalatçı ve distribütör garantili ürün tavsiyelerine bakmak yerine size uygun olan garanti türünü seçmeniz gerekmektedir.

Sizler ithalatçı garantili ürünler hakkında ne düşünüyorsunuz? Ülkemizde ithalatçı garantili ürünler için yeterli desteğin verildiğini düşünüyor musunuz? Sizler yeni bir cihaz satın alırken hangi garanti türünü tercih ediyorsunuz? Sizler de distribütör ve ithalatçı garanti türleri hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.