Distribütör Garantili Ne Demek?

Artık neredeyse tüm alışveriş sitelerinde herhangi bir elektronik ürün alırken ithalatçı garantili seçeneğini de görmeye başladık. Son zamanlarda, özellikle kur fiyatlarındaki artıştan dolayı, elektronik ürünlerin ithalatı artmaya başladı. Bu durum da hayatlarımıza “İthalatçı Garantili” ve “Distribütör Garantili” kavramlarını kazandırdı. Bu durum, insanların kafalarında distribütör garantili ne demek, ithalatçı garantili ne demek gibi sorular oluşturdu. İki garanti türünün de birçok avantaj ve dezavantajının bulunması insanları bir ürün alırken kararsızlığa sürüklüyor. Ayrıca, ithalatçı garantisi hakkında bilinen yanlış bilgiler, insanların ithalatçı garantili ürünlere ön yargıyla yaklaşmasına sebep oluyor. Bu yazımızda hem ön yargıları kırmak hem de hangi garanti türünün daha mantıklı olduğunu belirlemek için distribütör garantili ve ithalatçı garantilinin ne demek olduğunu; farklarının ne olduğunu yakından inceleyeceğiz.Distribütör Garantili ve İthalatçı Garantili

Distribütör garantili ürünler, ürünün markası tarafından garanti altına alınan ürünlerdir. Yani distribütör garantili bir cihaz aldığınızda ürününüzün garantisi üretici marka tarafından veriliyor. Ürününüzde yaşadığınız herhangi bir sorunda muhatabınız direkt ürünün üreticisi oluyor. Servis hizmetleri de genellikle markanın kendi servis ağı üzerinden veriliyor. Ancak ülkemizde çoğu markanın kendi servis ağı bulunmadığı için markanın anlaştığı servis merkezleri hizmet veriyor.

Mesela, Samsung marka distribütör garantili bir ürün aldığınızı varsayalım. Eğer ürününüzde herhangi bir sorun oluşursa Samsung Türkiye servislerinden hizmet alabiliyorsunuz. Samsung, ülkemizde kendi servis ağını kullanan markalardan birisi.

Ama MSI marka bir ürün aldığınızda işler bu şekilde ilerlemiyor. Ülkemizde MSI tarafından distribütör garantili ürünler satılmakta. Ancak MSI, ülkemizde kendi servis ağıyla hizmet vermiyor. MSI marka bir ürün aldığınızda herhangi bir sorun yaşarsanız MSI’ın Türkiye’de anlaştığı servis merkezi size hizmet veriyor. Bu durum biraz kötü gözüküyor olabilir. Fakat anlaşmalı servis merkezleri, markanın belirlediği kurallara bağlı kalmak zorundalar. Özellikle ülkemizde insanlar servis merkezlerine karşı ön yargılı olabiliyor. Tabii ki bazı servislerin hizmetleri gerçekten çok yetersiz. Ancak markaların anlaştığı servis noktaları, şirketin bazı standartlarına uymak zorundalar. Bu yüzden de servis noktaları ne kadar yetersiz gözükseler de şirketin yeterli gördüğü seviyede bir hizmet verdiklerini söyleyebiliriz.İthalatçı garantili ürünlerde ise ürününün garantisi satıcı tarafından sağlanmaktadır. Yani ithalatçı garantili bir ürün alırsanız ve herhangi bir sorun yaşarsanız ürünü aldığınız yerle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Ürününüzün servis hizmetleri ise satıcının anlaşmalı olduğu servis merkezleri tarafından karşılanıyor. Ürünler ithal olduğu için kullanıcılar servisten önce bu durumun yasal olup olmadığını düşünüyor.

İthal edilen ürünler, ithal eden şirket tarafından ülkemizde kayıtlanmaktadır. Bu yüzden ithalatçı garantili ürünler almanızda herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır. Ancak pek bilinmeyen siteler ithalatçı garantili ürün adı altında kaçak ürün satabiliyor. Bu durum tabii ki yasal değil. Ayrıca bu ürünlerin herhangi bir garantisi de bulunmamaktadır. Ancak, ithalatçı garantili ürünler satıcı tarafından garantili olarak satılmaktadır.

İthalatçı Garantili Ürünler Güvenli Mi?

İthalatçı Garanti

Peki ithalatçı garantili almak güvenli mi? Bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü ülkemizde birçok sitede ve mağazada ithalatçı garantili ürünler satılmaya başlandı. Bu yüzden tüm ithalatçı ürünler güvenlidir ya da güvenilmezdir şeklinde bir ifade belirtmek doğru olmayacaktır.

İthalatçı ürün alırken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Eğer bu noktaları dikkate alarak ürün satın alırsanız bir sorun yaşama ihtimalinizi en aza indirmiş olursunuz.

  • Satıcı Şirket/Site: İthalatçı garantili bir ürün alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ürünü nereden aldığınız olmalı. Özellikle son zamanlarda birçok alışveriş sitesi hizmet vermeye başladı. Ancak bunların birçoğu henüz çok yeni olduğu için özellikle ithalatçı garantili ürün alırken çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü ithalatçı garantili ürünlerin garanti hizmeti satıcı şirket/site tarafından sağlanmaktadır. Eğer ürünü aldığınız yer güvenilir bir yer değilse ürününüzün garanti hizmetlerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz.
  • Servis Merkezi: Ülkemizde ithalatçı garantili ürünlerin servis hizmetleri genellikle Genpa ve Telpa tarafından karşılanmaktadır. Ancak bazı satıcıların anlaşmalı oldukları servis merkezleri çok kötü veya tanınmadık yerler olabiliyor. Bunun için ithalatçı garantili bir ürün alırken satıcının anlaşmalı olduğu servis merkezini öğrenmenizde fayda var. Eğer bilinmeyen bir servis merkezi tarafından hizmet veriliyorsa servis işlemlerinizde bazı sorunlar yaşayabilirsiniz.

Her internet alışverişi gibi ithalatçı garantili ürünler alırken daha birçok noktaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Ancak, ithalatçı garantili ürünler alırken temel olarak bu iki noktayı çok iyi araştırmanız gerekmektedir. Çünkü ithalatçı garantili ürünler için ürünün üreticisi tarafından herhangi bir garanti verilmemektedir. Hatta ithalatçı garantili olarak satılan bazı ürünlerin markaları, ülkemizde resmi olarak satış bile yapmamaktadır. Bu yüzden ithalatçı garantili bir ürün alırken marka tarafından herhangi bir garanti hizmeti verilmeyeceğini bilmeniz gerekmektedir.

Markanın Servis Hizmetinden Faydalanılabilir mi?

İthalatçı garantili ürün alırken en merak edilen konulardan birisi de “markanın servis hizmetlerinden faydalanabilir miyim” oluyor. Yazımızda belirttiğimiz gibi ithalatçı garantili ürünler için üretici marka herhangi bir garanti hizmeti vermemektedir. Ancak, bazı markaların servis hizmetlerinden ücretli bir şekilde faydalanabiliyorsunuz. Bu noktada hizmet alıp alamayacağınız biraz cihazınızın üreticisine kalmış diyebiliriz. Çünkü ülkemizde hizmet gösteren bazı markalar, ithalatçı garantili ürünler için de ücretli bir şekilde servis hizmeti verirken bazıları ise vermemektedir.

Örnek verecek olursak X marka ithalatçı garantili bir ürün aldığınızı düşünelim. Cihazınızda bir sıkıntı yaşıyorsunuz ve cihazınızı ürünü aldığınız satıcının anlaşmalı olduğu servis noktasına gönderiyorsunuz. Ancak, servis noktası size yeterli hizmeti vermiyor veya servis noktasına ulaşamıyorsunuz. Siz de ürününüzü tamir ettirebilmek için X markasının ülkemizdeki yetkili servisine ulaşıyorsunuz. Bu noktada hizmet alıp alamayacağınız tamamen X markasının ve servis merkezinin inisiyatifine kalmış durumda. Eğer X markası ithalatçı garantili ürünler için de servis hizmeti veriyorsa ürününüzü ücretli bir şekilde tamir ettirebiliyorsunuz.

Fakat X markasının sadece kendi sattığı resmi distribütör garantili ürünlere hizmet verdiğini varsayalım. Bu durumda ücretli bir şekilde de markanın servis hizmetinden yararlanamıyorsunuz.

İthalatçı Garantili Ürünler mi Distribütör Garantili Ürünler mi ?

İthalatçı Garantili Ürünler mi Distribütör Garantili Ürünler mi

İthalatçı garantili ürünlerin sayısının çok artmasından dolayı insanlarda “ithalatçı garantili ürün mü distribütör garantili ürün mü” sorusu oluşmaya başladı. Öncelikle, bu sorunun da net bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü iki garanti türünün de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu yüzden bu konuda kararı alıcının vermesi gerekmektedir.

Distribütör Garantili

+Ürünler tamamen ürünün üreticisi tarafından garanti altına alınmıştır. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda üretici tarafından destek verilmektedir. Hatta bazı markalarda, aynı sorunu 3 kere yaşamanız durumunda cihazınızın değişikliği yapılmaktadır.

+Distribütör garantili ürünlerin satışı genellikle sadece güvenilir satış noktalarından yapılmaktadır. Bu da ürün alırken bir sorun yaşama ihtimalinizi düşürmektedir. (Tabii ki yine de internet alışverişlerinde temkinli olmakta fayda var. Özellikle elektronik ürünleri satın alırken güvenilir yerleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.)

+Distribütör garantili ürünlerin servis hizmetleri, markanın anlaşmış olduğu servis merkezi tarafından verilmektedir. Markalar, anlaştıkları servis merkezlerinin uymaları gereken bazı standartlar belirliyorlar. Bu durum da ürününüzün servis hizmet kalitesini oldukça artırıyor.

+Distribütör garantili ürünlerin servis hizmetlerinde orijinal yedek parçalar kullanılmaktadır. Bu yüzden servis işlemlerinden sonra cihazınızın performansında düşüş olma ihtimali oldukça az. Elektronik cihazlarda servis onarımı sonrası bazı sıkıntıların çıkması oldukça normal. Distribütör garantili ürünlerde servise gönderdiğiniz cihazınızda performans düşüklüğü olursa ya da onarımı gerçekleşmezse para iadesinden ürün değişimine kadar birçok çözüm yolu sunulmaktadır.

Distribütör garantili ürünlerin önerilen satış fiyatı üretici marka tarafından belirlenmektedir. Bu durum da ürünlerin fiyatının biraz yüksek olmasına sebep olmaktadır. Kurun fazla olmasının yanı sıra markalar kar oranını çok yüksek tutabiliyorlar. Bu da distribütör garantili ürünlerin biraz pahalı olmasına sebep olmaktadır.

İthalatçı Garantili

Distribütör Garanti

+İthalatçı garantinin insanları en çok cezbeden noktası, bu garanti türündeki cihazların distribütör garantili cihazlara göre daha uygun fiyata satılması oluyor. Ürünler, ithal eden şirket tarafından ülkeye getirilip kayıt edildiği için daha uygun fiyatlara satılabiliyor. (Eğer satın alacağınız ürünün distribütör garantili fiyatıyla ithalatçı garantili fiyatı arasında uçuk bir fark varsa o ürün kaçak olabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak ithalatçı garantili ürün alırken güvenilir yerleri tercih etmenizi öneririz.)

+İthalatçı garantili ürünlerin garanti hizmetleri satıcı tarafından verilmektedir. Satıcının anlaşmalı olduğu servis noktaları ürünün servis işlemlerini gerçekleştirmektedir. Ülkemizde ithalatçı garantilere çok iyi servis hizmeti veren servis merkezleri bulunmaktadır. Bu yüzden bu tür servis merkezlerinde cihazların onarım süreci sıkıntısız geçmektedir.

Tabii ki iyi servis merkezleri olduğu gibi kötü servis merkezleri de bulunmaktadır. Bazı satıcılar çok kısıtlı hizmet veren servis merkezleriyle anlaşma yapıyorlar. Bu durum da cihazınızda herhangi bir sıkıntı yaşamanız durumunda onarım sürecinde sorun yaşamanıza sebep oluyor. Böyle durumlarla karşılaşmamak için ithalatçı garantili ürün alırken satıcınızın anlaşmalı olduğu servis merkezini öğrenmenizde fayda var.

İthalatçı garantili ürünler için üretici markanın herhangi bir garantisi bulunmamaktadır. Bu yüzden satın aldığınız cihazlarda sıkıntı yaşamamak için güvenilir satıcılardan ürün almanız çok önemli. Çünkü ürününüzde herhangi bir sorun yaşamanız durumunda cihazınızın markası herhangi bir garanti desteği vermeyecek. Hatta bazı markalar, ithalatçı garantili ürünler için ücretli servis desteği bile vermemektedir. Bunun için ithalatçı garantili bir ürün alırken ürününüzün markası tarafından herhangi bir destek alamama ihtimaliniz var.

Distribütör Garantili Ne Demek? – Sonuç

Sonuç olarak iki garanti türünün de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bir ürün alırken iki garanti türünün de sunduğu imkanları iyi düşünmeniz gerekmektedir. Bu yüzden bir ürün alırken ithalatçı ve distribütör garantili ürün tavsiyelerine bakmak yerine size uygun olan garanti türünü seçmeniz gerekmektedir.

Sizler ithalatçı garantili ürünler hakkında ne düşünüyorsunuz? Ülkemizde ithalatçı garantili ürünler için yeterli desteğin verildiğini düşünüyor musunuz? Sizler yeni bir cihaz satın alırken hangi garanti türünü tercih ediyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, teknoloji ile ilgili araştırmalar yapmayı seven, oyun ve spor tutkunu bir uluslararası girişimcilik öğrencisi.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.