Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Akıllı telefonların kullanıcı sayısı, her geçen gün artış gösteriyor. Telefonların insan yaşamını oldukça kolaylaştırması, dünya genelinde insanların bu cihazları daha çok kullanmasını sağlıyor. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, akıllı telefonlarla alakalı bazı konuları merak ediyorlar. Bu konuların başında da telefon güncellemeleri geliyor. Birçok akıllı telefon sahibi, telefonunu nasıl güncelleyeceğini bilmiyor. Bu yüzden telefon güncellemesi nasıl yapılır sorusunun cevabı çok fazla merak edilmektedir.

Günümüzde akıllı telefon pazarının çoğunluğunu Android ve iOS işletim sistemiyle çalışan telefonlar oluşturmaktadır. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, genellikle bu iki işletim sistemine sahip olan telefonları kullanmaktadırlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için hem Android hem de iOS ile çalışan telefonlarda telefon güncellemesinin nasıl yapılacağını açıklayacağız. Böylece sizler de rehberimizi inceleyerek telefon güncelleme nasıl yapılır sorusuna cevap bulabileceksiniz.

Android Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Google tarafından geliştirilip güncellenen Android, günümüzde birçok telefonun işletim sistemi olarak ön plana çıkmaktadır. Bu doğrultuda dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip olan mobil işletim sistemlerinin başında Android gelmektedir. Google, sürekli gelişen teknolojileri takip ederek kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya çalışıyor. Bundan dolayı Android, belirli aralıklarla güncelleme almaktadır. Android kullanıcıları da bu yüzden telefon güncellemesi nasıl yapılır diye oldukça fazla merak etmektedirler.

Android güncellemeleri, temel olarak Google tarafından geliştirilmektedir. Fakat telefonlara ulaştırılan güncellemeler, telefon üreticileri tarafından dağıtılmaktadır. Yani bir Samsung kullanıcısı, telefonunu güncellemek istediği zaman Samsung tarafından yayınlanan güncellemeleri kullanmaktadır. Bunun yanı sıra çoğu akıllı telefon üreticisi, kendi arayüzünü kullanıyor. Bu doğrultuda arayüz güncellemesi gibi güncellemeler de akıllı telefon üreticileri tarafından geliştirilmektedir.

Bundan dolayı cihazınızı güncellemek için ilk olarak telefon üreticinizin cihazınız için güncelleme yayınlaması gerekmektedir. Eğer cihazınız için güncelleme yayınlanıp yayınlanmadığını bilmiyorsanız şu adımları takip etmelisiniz:

Android Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır
  • Android telefonunuzu güncellemek için ilk olarak cihazınıza uygun güncelleme olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunun için telefonunuzun “Ayarlar”ına ulaşmanız gerekiyor. Sonrasında “Telefon hakkında” seçeneğine tıklamalısınız.
  • Telefon hakkında sayfasından telefonunuzun çeşitli yazılım ve donanım bilgilerine ulaşabilirsiniz. Yazılım güncellemelerini denetlemek için bu ekrandan “Android sürümü” veya “Telefon güncellemesi” seçeneğine tıklamalısınız. Sonrasında cihazınız, otomatik olarak yazılım güncellemesi denetlemesi yapacaktır. Eğer telefon üreticiniz, cihazınıza uygun bir güncelleme yayınladıysa cihazınız otomatik olarak bu güncellemeyi bulacaktır. Bunun yanı sıra eğer cihazınız için bir güncelleme yayınlanmadıysa “Cihazınız en güncel sürümde” şeklinde bir bildirimle karşılaşacaksınız.
  • Eğer Android telefonunuza uygun bir güncelleme yayınlandıysa telefonunuz güncellemeyi otomatik olarak tespit ettikten sonra indirmek için onayınızı isteyecektir. Karşınıza çıkacak olan güncelleme bildiriminde “İndir” seçeneğine tıklayarak yazılım güncellemesini indirebilirsiniz.
  • Son adımda telefonunuz, güncellemenin kurulumu için onayınızı isteyecektir. Bu noktada telefonunuzun şarjının belirli bir seviyenin üzerinde olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra telefonunuzu şarja takarak da güncelleme işlemine devam edebilirsiniz. Telefonunuz, şarj ve çeşitli konularda güncellemeye hazır hale geldiğinde otomatik olarak güncelleme işlemini yapabilirsiniz.

iOS Telefon Güncellemesi Nasıl Yapılır?

Apple, iPhone modellerini iOS ile kullanıcılarıyla buluşturuyor. Şirket, ilk iPhone modelinden beri iOS sürümlerini güncelleyerek kullanıcılarıyla buluşturuyor. Bu sayede Apple, günümüzde oldukça stabil iOS sürümleri geliştirmeyi başardı.

Fakat şirket yine de belirli aralıklarla iOS’a güncelleme yapıyor. iOS, her ne kadar stabil çalışan bir işletim sistemi olsa da bazı zamanlarda eksiklikleri olabiliyor. Bunun yanı sıra Apple, her yeni iOS sürümünde kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya çalışıyor. Bundan dolayı iPhone kullanıcıları, belirli aralıklarla iOS sürümlerini güncellemeye çalışıyorlar.

Apple, her yıl yeni bir iOS sürümünü kullanıcılarıyla buluşturuyor. Bu doğrultuda şirket, her yeni iOS sürümünde bazı iPhone modellerine güncelleme desteğini kesiyor. Bundan dolayı iPhone’unuzu güncellemek istiyorsanız ilk olarak Apple’ın cihazınıza hâlâ güncelleme desteği sağladığından emin olmanız gerekiyor. Apple, 2022 yılında iOS 16’yı kullanıma sundu.

Şirket, iOS 16 ile birlikte iPhone 7 modellerinin güncelleme desteğini sonlandırdı. Bundan dolayı Apple tarafından yayınlanan iOS 16, iPhone 8 ve sonraki modellerde kullanılabilmektedir. Eğer sizler de iPhone 8 ve sonraki iPhone modellerinden birisine sahipseniz şu adımları takip ederek iOS sürümünüzü güncelleyebilirsiniz:

Telefon Güncellemesi Yapma
  • iPhone modellerinde iOS sürümünü güncellemek için ilk olarak “Ayarlar”a gitmelisiniz. Ayarlar sayfasına girdikten sonra “Genel” seçeneğini tıklayarak devam ediyoruz. Apple, genel sekmesinde iPhone kullanıcılarına çok çeşitli seçenekler ile hizmet veriyor. Telefonunuzu güncellemek için bu seçenekler arasından “Yazılım Güncelleme” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.
  • iPhone’unuz, “Yazılım Güncelleme” ekranında otomatik olarak güncellemeleri denetlemektedir. Eğer Apple, telefonunuza uygun bir güncelleme yayınladıysa cihazınız güncelleme bulundu uyarısı verecektir. Ancak eğer cihazınıza uygun güncelleme gelmediyse bu durumda en güncel iOS sürümünü kullanıyorsunuz uyarısıyla karşılaşacaksınız.
  • Apple, güncelleme yayınlaması durumunda yazılım güncelleme ekranında güncellemeye ait detayları göstermektedir. Bu detayların alt kısmında yer alan “İndir ve Yükle” butonuna basarak iPhone için yazılım güncelleme işlemini başlatabilirsiniz.
  • iPhone’unuz, yazılım güncellemesini otomatik olarak indirecektir. Son adımda indirdiğiniz güncellemeyi kurmak için telefonunuz, onayınızı isteyecektir. Karşınıza çıkan onay penceresinden onay vererek güncelleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Telefon Güncellemesini Yapmak Gerekli mi?

Telefonlara gelen güncellemeler, bazı telefon kullanıcılarını tedirgin etmektedir. Çünkü telefon kullanıcıları, güncelleme yapmaları halinde cihazlarının yavaşlayacağı konusunda endişe yaşayabiliyorlar. Öncelikle kullanıcılar, bu konuda tamamen haksızlar demek mümkün değil. Bazı yazılım güncellemeleri, eğer yeteri kadar test edilmedilerse bazı sorunlarla birlikte kullanıcılarla buluşabiliyorlar. Bundan dolayı akıllı telefonunuzu güncellemeden önce güncelleme notlarını öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Akıllı telefon üreticileri, ürettikleri cihazları minimum hataya sahip yazılımlarla kullanıcılarla buluşturmaya çalışıyorlar. Fakat bazı durumlarda üretici veya başka etkenlerden kaynaklı yazılımlarda sorunlar meydana geliyor. Bundan dolayı teknoloji üreticileri, kullanıcılarını mağdur etmemek adına yazılım güncellemeleri ile sorunları çözmeye çalışıyorlar.

Bunun yanı sıra hızla gelişen teknolojiyle birlikte akıllı telefonlar için de yeni özellikler ortaya çıkıyor. Teknoloji üreticileri, olabildiğince yeni teknolojileri yazılım güncellemeleri ile kullanıcılarına sunmaya çalışıyorlar. Bundan dolayı telefonlara gelen yazılım güncellemeleri, cihazın stabilizesini artırırken yeni özellikler de kazandırabilmektedir. Bu yüzden telefonunuzu güncellemek, genel olarak cihazdan aldığınız verimi yükseltecektir.

Fakat belirttiğimiz gibi yazılım güncellemelerinin bazı dezavantajları da olabilmektedir. Örneğin cihazınızda yeteri kadar depolama alanı yoksa güncellemeyi indirmeniz çok zor olacaktır. Bu durumda cihazınızı güncelleyebilmek için cihazınızdan bazı verileri silmek durumunda kalabilirsiniz.

Bunun yanı sıra kullanmış olduğunuz cihazın üreticisi, yazılım güncellemesini yeteri kadar test etmemiş olabilir. Bunun sonucunda cihazınızda performans kaybı yaşayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda teknoloji şirketleri, hızlı bir şekilde harekete geçerek yeni bir güncelleme daha yayınlayarak bu tür sorunları ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Ancak yine de telefonunuzu güncellemeden önce bu tür sorunlarla karşılaşabileceğinizi bilmenizde fayda var.

Telefon yazılım güncellemeleri, genel olarak telefonların performansını ve kullanılabilirliğini yükselttikleri için yapılmalıdırlar. Fakat güvenlik güncellemeleri dışında sürüm yükseltmesi gibi güncellemeler, tamamen kullanıcıların tercihine bağlıdır. Yani istediğiniz takdirde cihazınızı güncellemeden de kullanmaya devam edebilirsiniz.

Telefon Güncelleme Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

Telefon nereden güncelleniyor?

Dünya genelinde akıllı telefon kullanıcıları, genel olarak Android ve iOS işletim sistemleri ile çalışan akıllı telefonları kullanmaktadırlar. İki işletim sistemi de kullanıcılarına kolay bir şekilde yazılım güncellemesi yapabilme imkanı sunuyor. Eğer Android ve iOS cihazlarınızda yazılım güncellemesi yapmak istiyorsanız Ayarlar>Yazılım Güncellemesi alanına ulaşarak cihazınızın yazılımını güncelleyebilirsiniz.

Telefonda otomatik güncelleme nasıl açılır?

Teknoloji şirketleri, genel olarak ürettikleri akıllı telefonları otomatik güncellemeleri açık bir şekilde kullanıcılarına sunmaktadırlar. Fakat eğer otomatik güncelleme özelliğiniz kapalıysa Ayarlar>Yazılım Güncelleme ekranına ulaşarak güncelleme ayarlarından otomatik güncellemeyi açabilirsiniz.

Telefon güncellenmiyorsa ne yapılmalı?

Telefonunuzu güncelleyebilmek için ilk olarak telefon üreticinizin cihazınız için güncelleme yayınlaması gerekmektedir. Bundan dolayı güncelleme yapmak istiyorsanız “Yazılım Güncelleme” ekranından cihazınıza yazılım güncellemesi gelip gelmediğini kontrol etmelisiniz. Eğer cihazınıza gelmiş olan bir güncellemeyi cihazınıza kuramıyorsanız ilk olarak cihazınızda yeterli boş depolama alanı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Boş depolama alanı olmasına rağmen telefonunuzu güncelleyemiyorsanız telefonunuzu sıfırlayarak güncelleme yapmayı deneyebilirsiniz.

Bir telefon güncelleme almazsa ne olur?

Akıllı telefon üreticileri, ürettikleri telefonlara kısıtlı bir süreliğine yazılım güncelleme desteği sağlamaktadırlar. Bundan dolayı bazı akıllı telefon modelleri, bir süre sonra yazılım güncellemesi almamaya başlıyorlar. Eğer akıllı telefonunuz, stabil çalışan bir işletim sistemine ve arayüze sahipse cihazınızın güncelleme almaması cihazınızın kullanılabilirliği açısından sorun yaratmayacaktır. Fakat cihazınızın güncelleme desteğinin kesilmesi, akıllı telefonlar için yeni geliştirilen özelliklerden faydalanamamanıza sebep olacaktır.

Yazılım güncellemesi telefonu sıfırlar mı?

Yazılım güncellemeleri, genellikle cep telefonlarını sıfırlamamaktadırlar. Çünkü şirketler, güncellemeleri mevcut verilerin üzerine kurulabilecek şekilde geliştirmektedirler. Fakat bazı durumlarda telefonlarda oluşan teknik veya yazılım kaynaklı sorunlardan ötürü telefon, yazılım güncellemesi sırasında veya sonrasında sıfırlanmak durumunda kalmaktadır. Bundan dolayı yazılım güncellemesi yapmadan önce verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ediyoruz.

Yazılım güncellemesi ne kadar sürüyor?

Yazılım güncellemelerinin uzunluğu, güncellemenin içeriğine göre değişmektedir. Örneğin işletim sistemini yükselten yazılım güncellemeleri, kapsamlı oldukları için cihazlara kurulumları zaman almaktadır. Bunun yanı sıra güvenlik güncellemesi gibi küçük boyutlu güncellemeler ise hızlı bir şekilde telefonlara kurulmaktadırlar.

Genel Değerlendirme

Birçok teknoloji kullanıcısı, telefon güncellemesi nasıl yapılır diye merak etmektedir. Çünkü telefon güncellemeleri, telefonlara yeni özellikler kazandırmaları ve telefondaki sorunları ortadan kaldırmalarından ötürü kullanıcıları genel olarak memnun etmektedir. Bundan dolayı akıllı telefon kullanıcıları, cihazlarını güncellemek istemektedirler.

Android ve iOS geliştiricileri, insanların cihazlarını oldukça kolay bir şekilde güncelleyebilmelerini sağlıyorlar. İki işletim sisteminin kullanıcıları da ayarlar sayfasında yer alan yazılım güncellemesi ekranından cihazlarını kolaylıkla güncelleyebiliyorlar. Bunun yanı sıra hem Android hem de iOS, kullanıcılarına otomatik yazılım güncellemesi imkanı da sağlıyor.

Yani işletim sistemleri, herhangi bir yeni yazılım güncellemesi geldiğini tespit ettiklerinde kullanıcılara bildirim gönderiyorlar. Bunun sonucunda kullanıcılar, bildirim üzerinden güncelleme ekranına hızlı bir şekilde ulaşarak yazılım güncellemesini cihazlarına indirebiliyorlar.

Telefon güncellemesi nasıl yapılır diye araştıran teknoloji kullanıcıları için bir diğer yöntem de bilgisayar üzerinden güncelleme yapmaktır. Örneğin Apple, iTunes üzerinden kullanıcılarının kolaylıkla güncelleme yapabilmelerini sağlıyor.

Fakat bilgisayar üzerinden güncelleme yapmak direkt telefon üzerinden güncelleme yapmaya göre daha uzun sürebiliyor. Bunun yanı sıra iki cihaz ile işlem yapmak bazı teknoloji kullanıcıları için karmaşık gelmektedir. Bundan dolayı güncelleme esnasında sorun yaşamamanız için mümkün olduğunca akıllı telefonlar üzerinden yazılım güncellemelerini yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Sizler için telefon güncellemesi nasıl yapılır sorusuna cevap verdiğimiz rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde hem Android hem de iOS cihazların yazılım güncelleme işlemlerini detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık. Böylece rehberimizde yer alan adımları takip ederek akıllı telefonlarınızı kolaylıkla güncelleyebilirsiniz. Ayrıca sizler de telefon güncelleme işlemi hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.