AnyDesk Nasıl Kullanılır?

Yanınızda bulundurmadığınız bilgisayarınızda bir sorunu çözmek ya da bilgisayar üzerinden bir dosyanızı kontrol etmek gibi çeşitli işlemler için aracı bir programa ihtiyaç duyulmaktadır. Bu programlar aracılığı ile uzaktan masaüstü erişimi sağlanır. Cihazların uzaktan kontrol edilmesine izin veren çeşitli yazılımlar mevcuttur. Bu yazılımlar arasında en popüler ve en yaygın kullanılanlar AnyDesk ve TeamViewer‘dır. Peki güvenli ve en kolay şekli ile bilgisayarınıza uzaktan erişim imkanı sağlayan AnyDesk nedir? AnyDesk nasıl kullanılır?

Cihazların uzaktan kontrolünü sağlayan yazılımlar, son zamanlarda oldukça fazla kullanılıyorlar. Bu yazılımlar arasında güvenliği tehlikeye atan programlar da mevcut olabilir. Bu sebeple bilinen bir aracı tercih etmek en güvenli seçenek olacaktır. Öte yandan bu yazılımlar, bir yakınınızın bilgisayarında sorun çıktığında uzaktan müdahale için de önemlidir. Telefon aracılığıyla çözüm yolu bulmak yerine bu tür yazılımlar ile bilgisayara bağlanabilir ve işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Her ne kadar uzak masaüstü erişim programlarında bir güvensizlik oluşsa da AnyDesk uygulaması ile bu mümkün değil. AnyDesk yazılımı bilinen bir program olmasının yanı sıra erişim izninin sizin elinizde olması da kullanıcıya güven sağlıyor. Aynı zamanda erişim faaliyetlerini çeşitli seçeneklerde sınırlandırmanız da mümkün oluyor. AnyDesk temel anlamı ile iki bilgisayarı birbirine bağlayan ve bir ekranın diğerine yansıması ile kontrol olanağı sunan bir işlevi içermektedir.

Peki AnyDesk tam olarak nedir? AnyDesk ne işe yarar? Programın özellikleri nelerdir? Nasıl kurulur? Eğer sizde bu ve benzeri soruların cevaplarını merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ilk olarak ‘AnyDesk Nedir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

AnyDesk Nedir?

AnyDesk, AnyDesk Software GmbH tarafından dağıtılan Alman tescilli hızlı uzak masaüstü programıdır. Uzaktan kontrol sağlayan bir araç olan AnyDesk, bir kontrol yazılımıdır. AnyDesk, bilgisayarın konumu her nerde olursa olsun erişmenizi sağlayan bir aracı programdır.

Temelde iki bilgisayarı birbirine bağlamaktadır. Bir bilgisayar üzerinden diğer bilgisayarın ekranına ulaşma imkanı sunmaktadır. Ekran yansıtılarak yapılan işlemde cihaz üzerinde tam kontrole sahip olunmaktadır. Aynı zamanda program ile telefondan bilgisayara uzaktan bağlanma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Aracı programın hem erişen kullanıcı hem de erişilen kullanıcının cihazında yüklü olması gerekmektedir. Öte yandan tüm cihazlarda kolayca kullanabilmektedir. Bunun bir sebebi de yazılımın boyutunun çok düşük seviyede olmasıdır. Program aracılığı ile çeşitli işletim sistemine sahip cihazlara erişim imkanı bulunmaktadır. Bunlar; Windows, MacOS, Android, iOS, Linux, FreeBSD, Raspberry Pi ve Chrome OS’dur.

AnyDesk

Programı indirdikten sonra kısa süreli bir kurulum yapılmaktadır. Kurulum esnasında ve kurulum sonrası program size gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Son derece kolay bir arayüze sahip olan programda yalnızca bir alan yer almaktadır. Bu alanda ise sizin ID’niz mevcuttur. Ayrıca bağlanacak olan bilgisayarın ID’sini girmeniz gereken bölüm mevcuttur.

Gerekli bölüme girilen ID ile birlikte karşı kullanıcıya bir onay bildirimi gitmektedir. Ardından kullanıcı bu bildirimde ‘Kabul Et’ seçeneğine tıklamaktadır. Böylece bağlantı kurulmaktadır. Güvenlik endişesi sebebi ile tanımadığınız bir kişinin cihazınıza erişmesine izin vermemeniz de ayrı önem taşımaktadır. Bu bağlamda gerektiği takdirde bağlantı gerçekleştirdiğiniz katılımcıyı kısıtlamak ve engellemek mümkün olmaktadır.

Programda her kullanıcıya ayrı bir ID tanımlanmaktadır. Bu ID, bir nevi cihaz kimliğidir. Bu yüzden eşsiz olan ID, başka bir kullanıcının cihaza uzaktan erişmesi için kullanılmaktadır. Bağlantı kurmak isteyen kullanıcının tanımlanan ID’yi ilgili bölüme girmesi gerekmektedir. Böylece bağlantı sağlanmaktadır. Birbirine bağlı kullanıcılar arasında sohbet edebilmektedir. Tüm bu işlevleri içerisinde bulunan AnyDesk ücretsiz bir uygulamadır.

AnyDesk’in Temel Özellikleri Nelerdir?

AnyDesk programının basit bir arayüze sahip olduğundan bahsetmiştik. Aracı programın oldukça pratik ve anlaşılması kolay bir arayüze sahip olması kullanıcılar için avantaj sağlar. Aynı zamanda diğer yazılımlara kıyasla erişilebilir kılmaktadır.

Öte yandan AnyDesk’in birçok özelliği bulunmaktadır. Bunlardan birisi çeşitli görüntüleme seçeneklerini özelleştirebilmenizdir. Ayrıca iki cihaz arasında masaüstü üzerindeki dosya bilgilerini kopyalamayı kolaylaştırmaktadır. Hatta bilgisayar ekranından ekran görüntüsü almanıza ve PNG formatında masaüstüne kaydetmenize olanak sağlamaktadır.

Ancak güvenlik sebebi ile dosya paylaşımı ve aktarım işlemleri yapılmamaktadır. Dahası program her ne kadar ücretsiz de olsa bağlı bilgisayar sayısını arttırmak için lisans anahtarı satın almak gerekmektedir. Bu nedenle ücretsiz sürüm yalnızca iki bilgisayar arasında iletişim kurmanıza olanak sağlar.

AnyDesk’in Avantajları Nelerdir?

AnyDesk, çeşitli işletim sistemlerine sahip cihazların birbirleriyle uzaktan kontrol kurmalarını sağlayan bir programdır. En çok tercih edilen uzaktan kontrol yazılımlarından birisi olan AnyDesk’in çeşitli avantajları vardır. Öte yandan uzaktan bilgisayar kontrolü çeşitli riskleri barındırdığından bahsetmiştik. Bu nedenle AnyDesk’in tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri güvenliktir. Kullanıcıya güven sağlayan program, bağlantıyı TLS 1.2 Standartlaşmış Protokol Teknolojisi ile korumaktadır.

Aynı zamanda program, 256-bit AES Transport Enctyption ile veri akışını şifrelemektedir. Böylece kullanıcı verileri üçüncü şahıslara karşı korunmaktadır. Dolayısıyla program üzerinde kullanım ihtiyaçlarına göre çok sayıda güvenlik katmanı ve ayarı mevcuttur. Dahası, yetkisiz kullanıcılar tarafından cihazlar tespit edilemez. Ayrıca kullanıcılar seçtikleri izin ve ayarlar kapsamında erişim imkanlarını düzenleyebilmektedir.

Dünya piyasasında bulunan çok sayıda yazılım programından biri olan AnyDesk, hızlı optimizasyon özelliğine de sahiptir. Bu nedenle program diğerlerine kıyasla hız ve güvenlik özelliklerini üst düzeyde taşımaktadır. Aynı zamanda yazılımda RSA şifreleme standarttı mevcuttur.

AnyDesk

Programın avantajlarının arasında bir diğeri, çoklu platform desteğine sahip olmasıdır. Böylece birçok işletim sistemiyle uyumlu bir yazılımdır. Dahası farklı kullanıcılar arasında çevrimiçi işbirliği sağlar. İş arkadaşlarınızla kolayca iletişim kurarken, çevrimiçi sunumlarda ya da başka şehir ya da ülkelerden aynı belge üzerinden çalışılabilmektedir.

Öte yandan bilgisayara erişen kullanıcılar, oturum kaydı alabilmektedirler. Oturum kaydı ise özellikle şirket içi eğitim videoları için avantaj sağlamaktadır. Bu bağlamda uzak masaüstü uygulaması AnyDesk’in hem bireyler için ücretsiz hem de şirket için ücretli kullanım abonelikleri mevcuttur.

Tüm bunlara ek olarak AnyDesk, düşük internet bant genişliğinde iyi bir performans sergilemektedir. Dahası tüm sürümler için ömür boyu ücretsizdir. Ayrıca yazılıma akıllı telefonlar ile de erişilebilmektedir. Böylece AnyDesk uygulamasınız mobil cihazınıza indirirseniz konumunuz nerde olursa olsun bilgisayarınıza uzaktan erişim imkanına sahip olacaksınız.

Anydesk Nasıl Kullanılır?

AnyDesk ile internet bağlantısı ve programa sahip herhangi bir bilgisayarı cihazınıza bağlamak oldukça kolaydır. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan AnyDesk, basit ve işlevseldir. Özellikle bağlantı için erişilmesini istenilen cihazın AnyDesk bağlantı numarasını bilmeniz tek bilmeniz gereken şey olabilir. Aynı zamanda bu numaraya giriş yaptığınızda karşı kullanıcının ekranında çıkacak olan bildirime onay vermek de son derece önemlidir.

Bu iki adım gerçekleşmediği takdirde cihaza erişmek mümkün değildir. Ayrıca eğer bağlantı kuracak kişiye bir güvensizlik yaşıyorsanız erişim imkanını kısıtlamanız ya da bağlantıyı kesmeniz sizin için iyi olacaktır. Öte yandan bilgisayar erişimi için yapılması gereken unsurlardan bir diğeri ise bilgisayarın internete bağlı olması olacaktır. Aynı zamanda karşı bilgisayarın AnyDesk numarasını bilmeniz ve erişimin onaylanması yeterledir. Peki bu adımlar nelerdir?

Adım 1: Programı kurabilmek için yapmanız gereken ilk şey AnyDesk’in resmi internet sitesi aracılığıyla uygulamayı indirmektir. İndirme işlemi uygulamanın boyutu küçük olduğundan yüklenme hızı da kısa bir zaman alacaktır. Öncelikle AnyDesk programını indirin. Ardından kurulumu tamamlayın. Belirttiğimiz gibi bu kurulum işlemi oldukça kısa sürecektir. Kurulumu başlatmak için indirme işlemi bittikten sonra ‘Anydesk.exe’ dosyasını çalıştırmanız gerekir. Öte yandan erişmek istediğiniz bilgisayar kullanıcısının da programı indirmesi ve kurulumu tamamlaması gerekmektedir.

Anydesk Nasıl Kullanılır - 1

Adım 2: Ardından bağlantı kurmak istediğiniz bilgisayarın AnyDesk bağlantı numarasını yazmanız gerekmektedir. Bağlantı numarası, bilgisayarınıza bağlanmasını istediğiniz kişiye vereceğiniz koddur. Cihazına bağlanılmasını bekleyen kullanıcı AnyDesk ekranında sol tarafta yer alan ‘Bu Çalışma Alanı’ bölümündeki ID’yi paylaşması gerekmektedir. Cihaza bağlanan kullanıcı ise ortada yer alan ilgili ‘Diğer Çalışma Alanı’ bölümüne paylaşılan ID’yi girmesi gerekmektedir. Erişmek istenilen cihaza bir onay gelecektir. Bu onay mesajında kullanıcının ise ‘Kabul Et’ seçeneğine tıklaması gerekmektedir. Onayın ardından bağlantı sağlanacaktır.

Adım 3: Eğer bağlantıyı kesmek istiyorsanız ‘Bağlantıyı Kes’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Değinmemiz gereken önemli noktalardan biri de eğer bağlanmak istediğiniz cihaz yakınınızda değil ve bağlantı isteğini kontrol edecek biri bulunmuyorsa, ayarlar bölümünden oluşturacağınız parola sayesinde gözetimsiz erişimi aktif edebilirsiniz.

AnyDesk Nasıl Kullanılır: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde hızlı uzak masaüstü programı ya da yazılımı olan AnyDesk tam olarak nedir, nasıl kullanılır bu konulardan bahsettik. Aynı zamanda AnyDesk ne işe yarar ve temel özellikleri nelerdir sorularının cevaplarını inceledik. Ayrıca diğer yazılımlara kıyasla AnyDesk’in avantajlarına değindik. Öte yandan rehberimizin asıl konusu olan AnyDesk nasıl kullanılır sorusunu detaylı bir şekilde açıklamaya çalıştık.

Basit ve işlevsel bir arayüze sahip olan AnyDesk, çeşitli özellikleri ile öne çıkan bir programdır. Aynı zamanda kullanıcılar için kurulumu zor bir içeriği yoktur. Bu nedenle TeamWiever programına alternatif olarak öne çıkan en popüler uygulamalardan birisidir. Öte yandan çok sayıda işlevsel özelliğe sahip programın tercih edilmesinin en büyük sebebi güvenilir olmasıdır.

AnyDesk, tıpkı TeamViewer gibi bilgisayarlar arası karşılıklı bağlantı kurma ve dosya transferi gibi işlemler de kullanılmaktadır. Böylece uzaktaki cihaza erişim imkanı bulunmaktadır. Kullanımı oldukça basit ve tamamen ücretsiz olan program ile sorunların tespit edilmesi ve çözüm için uzaktan bağlantı yöntemini kullanma işlevleri içinde kullanılmaktadır. Tüm bu işlemler için ise yalnızca Wi-Fi ye bağlı ve AnyDesk programı yüklü iki cihaza ihtiyaç vardır.

Tüm bunlara ek olarak AnyDesk hem bireysel hem de şirket kullanıcıları için avantajlı bir yazılıma sahiptir. Çoklu platform desteği ile çoğu işletim sistemine sahip bilgisayarlar da kullanılırken, mobil uygulaması da mevcuttur. Akıllı telefonlarınıza AnyDesk uygulamasını indirmek istiyorsanız iOS kullanıcıları App Store’dan; Android kullanıcıları ise Play Store aracılığı ile uygulamaya erişebilmektedirler. Bilgisayar kullanıcıları ise AnyDesk web sitesi üzerinden programı cihaza yükleyebilmektedir.

Eğer bilgisayarınız ile ilgili bir sorununuz mevcutsa ya da şirket içi bir paylaşım yapmanız gerekiyorsa popüler yazılımlardan biri olan AnyDesk’i kullanmak sizin için bir seçenek olabilir. Hatta programın avantajları ve temel özelliklerini baz alarak ihtiyacınıza uygun olanı seçebilirsiniz. Öte yandan AnyDesk nasıl kullanılır rehberimizde sizler için AnyDesk’in kullanımı oldukça kolay olan arayüzünden ve özelliklerinden bahsettik.

Peki ya sizin için en çok tercih edilen uzaktan kontrol programlarından biri olan AnyDesk, kullanışlı mı? Siz hangi uzaktan kontrol yazılımını kullanıyorsunuz? Sizler de en popüler uzaktan kontrol yazılımlarından birisi olan AnyDesk ile ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.