Cyberpunk 2077 Hakkında Bilinen Her Şey

İlk olarak 2012 yılında duyurulan Cyberpunk 2077 oyunun çıkış tarihi oldukça yaklaştı. Oyuna kavuşmamıza bu kadar az kalmışken, Cyberpunk 2077 hakkında bilinen her şey bir içerikte toplansın istedik ve Cyberpunk 2077 hakkındaki tüm bilgileri kapsayan bu içeriği oluşturduk.

Bugün indirilmeye açılan CyberPunk 2077 için heyecanlandığınızı biliyoruz. Oyunu oynamamıza günler kala sabırsızlığınıza iyi gelebilecek CyberPunk 2077 hakkında bildiğimiz her şeyi sizler ile paylaşıyoruz.

Cyberpunk 2077 Çıkış Tarihi

Cyberpunk 2077, 10 Aralık tarihinde PC kullanıcıları için 249 TL’lik fiyat etiketi ile erişime açılacak. Oyunun şimdiden ön siparişini vermek mümkün. Bilgisayar sürümünü Steam mağazasındaki Cyberpunk 2077 sayfasından temin edebilirsiniz.

Eğer bir konsol kullanıcıysanız oyunun fiyatı maalesef biraz daha yükseliyor. PS4 için PlayStation Store’da bulunan fiyat 459 TL, Xbox mağazasında ise 468 TL oluyor. Ancak belirtmekte fayda var, bu satın alımlar, oyunun, yeni gelecek olan PS5 ve Xbox Series X ve Series S sürümüne de erişim sağlıyor. Oyunun yeni nesil konsollara çıkış tarihi olarak ise 2021 yılı olarak gösteriliyor.

Oyun 2012 yılında duyurulduğunda büyük bir merak uyandırmıştı. Cyberpunk geliştirildikçe oyunun son halini sabırsızlıkla bekleyen hayran kitlesi de büyüdü. Ancak peş peşe gelen ertelemeler ve pandemi nedeniyle oyunun çıkış tarihi 2020 Kasım ayına kalmıştı. Fakat CD Projekt Red oyunun Aralık ayında çıkacağını duyuran bir metin paylaştı ve çıkış tarihini 10 Aralık olarak açıkladı. Artık oyunun daha fazla ertelenmeyeceği düşünülüyor.

Cyberpunk 2077 Sistem Gereksinimleri

Minimum Gereksinimler:

  • İşletim Sistemi: Windows 7 ya da 10
  • İşlemci: Intel Core i5-3570K ya da AMD FX-8310
  • Bellek: 8 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 ya da AMD Radeon RX 470
  • Depolama: 70 GB kullanılabilir alan

Önerilen Gereksinimler:

  • İşletim Sistemi: Windows 10
  • İşlemci: Intel Core i7-4790 or AMD Ryzen 3 3200G
  • Bellek: 12 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 or AMD Radeon R9 Fury
  • Depolama: 70 GB kullanılabilir alan

Grafikler

Cyberpunk 2077, Nvidia’nın RTX ışın izleme (İng. ray tracing) teknolojisini kullanıyor. Bu sayede oyunun grafikleri bir seviye daha atlıyor ancak oyunun sistem gereksinimleri de yüksek güce sahip bir donanım gerektiriyor.

Cyberpunk 2077 Nedir?

Cyberpunk 2077, CD Projekt Red tarafından geliştirilen rol yapma oyunudur. Geliştirici şirketin bir diğer önemli projesi ise Witcher serisidir. Cyberpunk 2077, 1980’lerde piyasaya sürülen Cyberpunk masa üstü oyunundan temel alınarak geliştirilmiştir.

Cyberpunk 2077 Hikayesi

Cyberpunk 2077, Kuzey Kaliforniya’da yer alan Night City’de geçmektedir. Oyunun isminden de anlaşılacağı üzere hikayenin geçtiği tarih 2077 yılıdır. Oyunun tanıtım videosundan yola çıkarak karakterimiz V’nin bir hırsızlık yaptığını, sonrasında ise ihanete uğradığını öğreniyoruz. E3’te gösterilen tanıtım videosunun sonunda, Keanu Reeves tarafından canlandırılan Johnny Silverhand’i görüyoruz.

Hikaye hakkında çok detay vermek oyunun sürprizini kaçıracağı için pek doğru olmaz. Ancak şimdiye kadar verilen bilgilerle oyunun başarılı bir hikayeye sahip olduğunu ve oynanış ile akıcı bir şekilde ilerlediğini söyleyebiliriz.

Cyberpunk 2077 Oynanışı

Cyberpunk 2077 başarılı hikayesinin yanı sıra üstün oynanışı sayesinde de uzun süredir bekleniyor. Açık dünya bir RPG oyunu olan Cyberpunk 2077’de yapılacak onlarca, hatta yüzlerce eylem bulunuyor. Üstelik oyun içinde verilen kararlar, hikayenin yön değiştirmesine de olanak sağlıyor.

Night City’de gezerken karşımıza çeşitli yan görevler de çıkabiliyor. Bu fırsatları değerlendirerek hikayenin daha da zenginleşmesini sağlayabiliyoruz. Üstelik oyundaki harita oldukça geniş gözüküyor. Bu sayede keşfedecek daha çok bölge ile karşılaşıyor.

Oyuncular, saldırma eylemlerini diledikleri gibi gerçekleştirebiliyor. Daha gizli, sessiz ve taktiksel bir oynanış sağlanabilirken, isteyen kullanıcılar gizliliği hiç umursamadan çatışmalara girebiliyor.

Oyunda üç farklı hayat senaryosu (İng. lifepath) yer alıyor. Bu hayat senaroları karakterimiz V’nin geçmişinde yaşadıklarını belirliyor. Bunlardan biri olan Corpo, Arasaka şirketinde bir çalışan oluyoruz. Şirketin istediği kritik görevlerde rol alıyoruz.

Bir diğer hayat senaryosu ise Nomad oluyor. Daha çok Badlands’de, kasaba ve köy yaşamına sahip olmuş karakterimiz V, iş bulma amacıyla Night City’ye yol alıyor. Son hayat senaryomuz Street Kid’de ise, Night City’de yaşamış V, şehirdeki çetelere, yaşam biçimine alışmış ancak daha sonra şehir dışına çıkmış bir karakter oluyor. Bir diğer anlamda V’nin hayatı Night City sokaklarında geçmiş oluyor. Bu hayat senaryosunda şehir dışından Night City’ye dönüşünü görüyoruz.

Cyberpunk 2077 Çok Oyunculu Olacak mı?

Cyberpunk 2077 oyunun çok oyunculu bir moda sahip olacağı duyuruldu. Fakat bu modun oyunun çıkışıyla birlikte gelmesi beklenmiyor. Daha sonra ücretsiz bir ek paket şeklinde çevrimiçi bir şekilde oynanabileceği belirtiliyor. Multiplayer oyun modunun 2022 yılına kadar çıkmayabileceği de düşünülüyor.

Night City Tarzları

2077 yılında Night City’de temel olarak dört farklı tarz bulunuyor. Bunlar Kitsch, Neokitsch, Neomilitarism ve Entropism olarak belirtiliyor. Bu tarzların kıyafetlerden silahlara ve implantlara kadar her yerde karşımıza çıktığı ifade ediliyor.

Kitsch tarzı, işlevsellikten çok dış görünüşe öncelik verir. Genellikle ucuz bir görüntüsü vardır ancak oldukça dikkat çeker.

Entropism, 4. Kurumsal Savaş (İng. 4th Corporate War) sonrası ortaya çıkmıştır. Bu tarz, fakirliğin dışa vurumudur. Dış görünüşe hiç önem verilmez.

Neomilitarism, genellikle halkın zengin kısmında görülen şirket tarzıdır. Soğuk ve modern bir yapıya sahiptir.

Neokitsch, halkın en zengin kesimi tarafından benimsenen tarzıdır. Bu kişiler istediği her şeyi alabilir ve istediği her şeye dönüşebilir. Lüks içinde bir yaşamın simgesidir.

Karakterler

Oyundaki ana karakterimiz V, kadın veya erkek seçeneği ile yaratılabiliyor. Ayrıca yukarıda belirttiğimiz gibi hayat senaryosunu kendimiz belirleyebiliyoruz.

Jackie Welles

Jackie Welles, karakterimiz V’ye birkaç görevde eşlik ediyor. 2047 yılında doğan Jackie, oyunda karşımıza gelen ilk yoldaş oluyor. Üç farklı hayat senaryosunda da, karakterimizin hayatına farklı şekilde dahil oluyor.

Eğer Nomad hayat hikayesini seçersek Jackie ve V bir kaçakçılık görevi sırasında tanışıyorlar. Street Kid hayat hikayesinde, Jackie araba çalmaya çalışırken V ile tanışıyor. Corpo ya da Corporate hayat hikayesinde ise Jackie ve V yıllardır tanışan iki arkadaş olarak karşımıza çıkıyor.

Jackie karakteri, eski bir Valentino üyesidir ancak annesinin bunu keşfetmesi sonucu çeteden ayrılmıştır. Ayrıca İspanyolca konuşabilmektedir.

Johnny Silverhand

Johnny Silverhand, oyunun en merakla beklenen karakterlerinden biridir. Keanu Reeves tarafından canlandırılan karakter, Samurai isimli eski bir müzik grubunun üyesidir.

Robert John Under isimli eski bir Amerikan askeri olan Johnny, Orta Amerika Çatışması’nda (İng. Central American Conflict) aktif rol almıştır. 2003-2010 yılları arasında gerçekleşen savaşta, yozlaşmış ve manipülatif Amerikan hükümeti Kolombiya, Ekvador, Peru ve Venezuela’yı istila etmiştir.

Bu kanlı savaşa daha fazla dayanamayan Amerikan ordusu askerleri, birer birer ordudan ayrılmıştır. Johnny Silverhand de bunlardan biridir. Silverhand soyadı, savaşta kaybettiği kolunun yerine metal bir yapay kol takılmasından gelmektedir.

Daha sonra Johnny’nin müzik kariyeri başlar. Oldukça başarılı bir grup olan Samurai, dünyanın en beğenilen gruplarından biri haline gelir. Fakat grubun klavyecisi, şiddet gördüğü sevgilisini camdan aşağı iter ve hapis cezası alır. Bu nedenle grup 2008 yılında dağılmak zorunda kalır.

Cyberpunk-2077-keanu-reeves-johnny-silverhand
Samurai Sonrası Johnny Silverhand

Daha sonra Johnny solo kariyerine başlar. Müziğinde hükümet ve yozlaşma karşıtı mesajlar veren Johnny Silverhand, asker kaçağı olduğuna dair tehdit mesajları almaya başlar. Ancak bunlara hiç aldırış etmez ve mesajlarla dolu bir albüm çıkarır. Albüm oldukça beğenilir hatta insanların asker kaçaklarına karşı olan bakış açısını değiştirir.

2013 yılında Johnny ve sevgilisi Alt Cunningham dolaşırken, sevgilisi Arasaka şirketine çalışan kişiler tarafından kaçırılır. Şirket, bir programcı olan Cunninhgam’ın becerilerinden yararlanmak ister. Johnny, sevgilisini kurtarabilmek için bir operasyon düzenler. Fakat bu operasyona katılanların son derece dakik olması gerekmektedir. Aynı zamanda Samurai grubunun üyelerini bir araya toplar ve Arasaka şirketinin önünde ücretsiz bir konser verir.

Operasyon ekibi biraz geç kalır ve Cunnigham hayatını kaybeder. Fakat zihni Arasaka ana bilgisayarının içinde kalır. Johnny bu zihni kurtarmak için bir plan daha düzenler. 2020 yılında Arasaka’ya geri dönen Johnny’nin karşısına bazı engeller çıkar ve daha sonrasındaki akıbeti bilinmez. Vücudu hiçbir şekilde bulunamaz çünkü Johnny’nin planının gerçekleştiği sırada, Arasaka’nın rakibi Militech şirkete bir bomba atar ve taş üstünde taş bırakmaz.

Johnny Silverhand, Cyberpunk 2077’de V’ye yardım eden bir hologram olarak kendini gösterir. Hikayesinin devamını Cyberpunk 2077 fandom sayfasında bulabilirsiniz.

Cyberpunk-2077-keanu-reeves-johnny-silverhand

Saburo Arasaka

Saburo Arasaka, Tokyo’da 1919 yılında dünyaya gelmiştir. Arasaka şirketinin kurucusu Sasai Arasaka’nın oğludur. Japon İmpartorluğu’nun eski bir hava donanma pilotudur. Babasının ölümünün ardından Arasaka şirketinin başına geçer.

Japon hükümetini yozlaştırarak şirketinin başarısını artırır. 2000’li yıllarda, 2. Dünya Savaşı’nda kaybettiği gözü ve kolunun yerine implantlar kullanır. 2077 yılında hala hayattadır ve 158 yaşında Arasaka şirketinin başındaki konumu korumaktadır.

Silahlar

Oyunda temel olarak beş farklı tür silahtan bahsediliyor. Bunlar Cyberware, Tech, Power, Smart ve Melee silahlar olarak adlandırılıyor.

Tech silahlar yoğun teknoloji içeren silahlar oluyor. Bu silahlardaki elektromanyetik şarj sayesinde verilen hasar artıyor. Elektromanyetik şarj ne kadar uzun süre tutulursa, verilen hasar da artış gösteriyor.

Power kategorisindeki silahlar patlayıcı güce sahip ekipmanlar oluyor. Bu silahlar patlayıcı olmasının yanı sıra oldukça güçlü aletler. Bir şeyleri havaya uçurmak ya da kalabalık bir orduya karşı savaşmak için tercih edilebilir.

Smart kategorisindeki silahlar adından da anlaşılacağı üzere akıllı aletler olarak gözüküyor. Yön değiştiren, duvardan seken, düşmanı kendi bulan bu mermiler, gizli bir oynanış isteyen oyuncular için mantıklı bir seçim.

Melee kategorisi, ateşli silahları tercih etmeyen oyuncular için yakından bir dövüş imkanı sunuyor. Aynı şekilde gizlenerek oynamak isteyen suikastçiler de bu kategoriden faydalanabilir. Özellikle Thermal Katana çok başarılı gözüküyor.

Cyberware bir diğer silah kategorisi oluyor. Bu cihazlar vücuda doğrudan implant edilir ve merkezi sinir sistemine bağlanır. Bir anlamda vücut silaha dönüşüyor.

Oyunda silah üreten 12 şirket bulunuyor. Bunların arasında Arasaka da yer alıyor. Bu şirketlerin ürettiği silahlar düşük, orta ve yüksek seviye olarak kategorilere ayrılıyor.

Araçlar

Oyundaki her bir aracın hem iç hem de dış tasarımında oldukça fazla detay olduğu belirtiliyor. Üstelik her bir aracın kendine özgü bir sürüş deneyimine sahip olduğu ifade ediliyor. Oyunda farklı araç sınıfları da yer alıyor.

Ekonomi sınıfı araçlar, yüksek teknolojiye ve hoş görünüşe sahip olmayan araçlar oluyor. Ancak bu araçları kullanan kişilerin tercihi lüks veya konfor değil, bir yerden bir yere gitmek oluyor.

Executive araç sınıfındaki arabalar, özellikle dış görünüşü ile ilgi çekiyor. Bir bakışta sizi etkileyebilecek bu araçların üretiminde tüm teknolojiden faydalanıldığı belirtiliyor.

Heavy Duty sınıfındaki araçlar isminin hakkını veriyor. Güç ve dayanıklılığın bir arada bulunduğu bu araçlar tam anlamıyla durdurulamaz canavarlar olarak isimlendiriliyor.

Spor sınıfı araçlar, hız ve modifiye düşkünleri için mükemmel bir tercih oluyor. Bu hız makineleri, yarışlar veya kovalamacalar için birebir.

Hypercars sınıfı araçlar ise dayanıklılık ve yüksek hızı bir arada sunuyor. Hiçbir masraftan kaçınılmayan bu araçlar, her kesimin sahip olabileceği araçlar olarak tasarlanmamış gibi gözüküyor.

Night City Çeteleri

Night City’de yer alan bazı çeteler de bulunuyor. Şu ana kadar 8 çete ve 2 grubun oyunda yer aldığı biliniyor. Oyunun en takdir edilen yanlarından biri de çetelerin oldukça çeşitli olması ve bu çetelerin görüş farklılıklarına sahip olmaları.

Çeteler

Maelstrom çetesi üyeleri deri ve krom kostümler giyerler. Ayrıca genelde vücutlarında yüksek kaliteli siber ekipmanlar yer alır. Metal Warriors isimli bir çetenin dağıtılması sonucunda kalan üyelerden oluşur. Bu çete 2077 yılında 1.300 kadar üyeye sahiptir.

Valentinos çetesi, önceleri tamamıyla kadınları etkilemek amaçlı kurulmuş bir çetedir. Onur, kardeşlik gibi değerlere sonuna kadar bağlıdırlar. 2077 yılında yaklaşık 6.000 üyesi bulunmaktadır. Çoğunlukla Latin üyelere sahiptir ancak katılmak için Latin kökenli olmaya gerek yoktur. Jackie Welles, bu çetenin eski üyesidir.

Moxes çetesi, 2076 yılında kurulmuştur. Adil ve işçilerini koruyan bir patron olan Elizabeth “Lizzie” Borden’ın ölümü sonucu toplanmışlardır. Amaçları, çalışan kadınları ve erkekleri şiddet ve tacizden korumaktır.

Tyger Claws, 2020 yılında kurulmuş bir Japon çetesidir. Kuruldukları dönemdeki isimleri Tyger’s Claw’dur. Çetenin amacı Asya kökenli nüfusu korumaktır. Önceleri çoğunlukla siber ekipman kullanmayan ve eski dövüş tekniklerine sadık kalan çete, 2077 yılında ekipman kullanımını artırmıştır. Yaklaşık 5.500 üyesi bulunmaktadır.

cyberpunk-2077-ceteleri

Voodoo Boys, oldukça ilginç bir çetedir. 2077 yılında, sırları ortaya çıkaran bir hacker grubudur. Bu çetenin eski tarihlerde uyuşturucu satıcılığı da yaptığı bilinmektedir. Animals çetesiyle düşmanlardır.

Scavengers, insanları kaçırmak ve siber ekipmanlarını vücutlarından zorla çalmak ile tanınmaktadır. Çaldıkları parçaları karaborsada satarlar. Tüm Night City’de bulunabilirler. Kaç kişi oldukları pek bilinmez ancak acımasız olduklarına şüphe yoktur.

Animals, 2070’li yılların güçlü çetelerindendir. Siber yazılımlarla çok ilgilenmezler, sokak dövüşü ve fiziksel gücü her şeyin önüne koyarlar. Stereoide benzeyen The Juice isimli bir ilaç kullanırlar. Bu ilaç güçlerini ve hızlarını artırır. 2.500-3.000 arası üyesi bulunmaktadır.

6th Street, 4. Kurumsal Savaş gazileri tarafından Night City polislerinin çaresizliğine karşı oluşturulmuş bir çetedir. Amerikan milliyetçileri tarafından grup şehre adalet getirme amacıyla kurulan grup çoğunlukla kendine hizmet etmektedir.

Badlands Grupları

Aldecaldos, Badlands’de yaşayan iki göçebe topluluktan birisidir. Bu grup, diğer Badlands grubu Wraiths ile uzun süredir bir çatışma halindedir. Night City bölgesinde 600 civarı, toplamda ise 10.000 üzeri üyesi olduğu düşünülür.

Wraiths grubu, Badlands’de yaşayan diğer gruptur. Bu grup genellikle geceleri dolaşır. Dikkatsiz kişileri avlarlar. Liderleri Dogkiller’ın, gerçek insan derisi giydiğine dair söylentiler vardır. Aldecaldos ile uzun süredir çatışma halindedirler.

Cyberpunk 2077

Oldukça detaylı bu oyunun bu kadar kişi tarafından merakla beklenmesi hiç de şaşılacak bir durum değil. Bir masa üzeri oyununu temel alarak yapılmasından mıdır bilinmez ancak oyuncuları, bir Night City vatandaşı gibi hissettirecek gibi duruyor. Bunu başarırlarsa oyunun beğenilmesi işten bile değil. Bu merakımız oyunun çıkış tarihi olan 10 Aralık’tan itibaren sona erecek.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.