Baldur’s Gate 3: Uzun Zamandır Beklenen RPG Oyunu

Uzun zamandır beklenen RPG oyunu Baldur’s Gate 3 erken erişime açıldı. Oyunun geliştiricisi olan Larian; oyunda serideki diğer oyunlara nazaran ara sahnelerde gerçekliği artırdıklarını belirtti. Tam sürümünün ne zaman geleceği bilinmiyorken oyun ekibinde çalışan Swen Vincke, bazı geliştirmelerin ardından 2021 yılının son çeyreğinde GOG ve Steam gibi platformlarda olacağını söylüyor.

Baldur’s Gate 3 Bize Ne Sunuyor?

Öncelikle oyunun tam sürümünün neredeyse 100 saati aşkın bir oyun deneyimi sunacağı söyleniyor. Oyunda oyunculara birçok seçenek sunuluyor. Hikaye boyunca karşılaştığınız karakterlerle birçok diyalog içinde oluyorsunuz ve seçtiğiniz diyaloglara göre oyun farklı bir şekil alıyor. Birden fazla karakter seçimi de oyundaki çeşitliliği artırıyor. Böylece oyundaki özgürlüğü en üst seviyeye çıkarıyor diyebiliriz. Oyun yapımcıları diyaloglarda biraz daha ileri giderek her diyalogda sadece metinler değil ayrıca ileri mimik ve hareket sinematrikleri ile oyuncuları iyice heyecanlandırıyor.

Baldur’s Gate 3’ün Hikayesi

Oyunda ‘Zihin Avcıları’ olarak bilinen yaratıklar yapmış oldukları gemiler ile farklı dünyalar arasında gezintiye başlarlar. Ana karakter ve oyundaki diğer karakterlerle birlikte yaratıkları uzaklaştırmayı çalışırız ancak işler beklendiği gibi gitmez. Yaratıklar, çevredeki canlıların zihinlerini de okuyabildiği için bize ulaşmaları neredeyse kaçınılmaz bir hal alır. Oyunun tam sürümü yayınlandığında neler olacak hep birlikte göreceğiz.

Erken Erişimde Baldur’s Gate 3’ü Ne Kadar Oynayabiliriz?

Larian Stüdyo erken erişimde olan oyunun yaklaşık olarak 20-25 saat arasında bir oynayış sunduğunu belirtti. Ek olarak, erken erişimde 8 farklı ırk ve 6 farklı sınıf arasından seçim yapabileceksiniz. Bunlar şöyle: Cleric, Fighter, Ranger, Rogue, Warlock ve Wizard. Öte yandan, Kendinize özel bir karakter de oluşturabileceksiniz.

Kendi Oluşturduğumuz Karakterler Nasıl Olacak?

Baldur's Gate 3 - Karakterler

Oyun böyle bir durumda oyuncunun oluşturduğu karakterlere göre farklı diyaloglar ve diyalogların gelişimi üzerine çeşitli senaryolar ile oluşacak. Larian özel karakterlerin daha geniş bir açık dünyaya sahip olacağını ve diğer karakterlerle daha güçlü bağları olacağını da ekliyor.

Oyunun Yapımcıları Oyuncuların En Çok Öldüğü Yerleri Açıkladı.

Baldur's Gate 3 - Gale

Baldur’s Gate 3 erken erişime açıldıktan bir hafta sonra, Larian oyuncuların en çok nerede öldüğünü gösteren bir ısı haritası yayınladı. Böylece oyun firması oyuncuların nerede hata yaptığından ziyade, oyundaki bazı hatalı noktaları da tespit etmelerinde yardımcı olacağını düşünüyor. Tam sürümünde olabilecek hataları bu şekilde en aza indirmeyi hedefliyorlar.

Oyundaki kötü karakterlerden biri olan Gale için oyuncuların nefreti benzetilmesi yapılıyor. Gale ile yapılan konuşma aslında bir çatışmaya dönüşme amacı taşımamasına rağmen, kısa bir sohbet sonrası Gale ile dövüşmeye başlıyorsunuz. Gale yayınlanan erken erişimde neredeyse 333,757 kişi tarafından öldürülerek oyuncuların en sevmediği karakter oldu. Böylece diğer karakterlere göre 4 kat daha fazla öldürüldü.

Baldur’s Gate 3 Sistem Gereksinimleri

Oyun beklenenin aksine oldukça düşük bir sistem istiyor. Oyunun erken erişime açık olan bölümünü oynamak için en az 70 GB boş alana sahip olmanız gerekiyor. Öte yandan, oyunun tam sürümü geldiğinde ise yaklaşık 150 GB boş alan gerekeceği bekleniyor. Sistem gereksinimleri ise şöyle:

Minimum

OS: Windows 7 SP1 64-bit

Processor: Intel i5-4690 / AMD FX 4350

Memory: 8 GB RAM

Graphics: Nvidia GTX 780 / AMD Radeon R9 280X

DirectX: Version 11

Storage: 150 GB Boş Alan

Önerilen

OS: Windows 10 64-bit

Processor: Intel i7 4770k / AMD Ryzen 5 1500X

Memory: 16 GB RAM

Graphics: Nvidia GTX 1060 6GB / AMD RX580

DirectX: Version 11

Storage: 150 GB Boş Alan

Erken Erişim Deneyimi Ardından Oyuncuların Tepkisi Ne Oldu?

Öncelikle oyunun henüz daha erken erişimde 20-25 saat gibi bir oynanış sunması uzun soluklu bir oyun olacağının işareti diyebiliriz. Oyuncular uzun bekleyiş sonrası gelen bu oyunun, gelmiş geçmiş en iyi RPG oyunu olacağını düşünüyorlar. Sunduğu diyalog çeşitliliği sayesinde oyunculara geniş bir hikaye yelpazesi veriyor. Günümüz oyun dünyasında, oyuncuların serbestliği sevmesinden dolayı, bu oyunun geniş bir kitleye hitap edeceği oldukça açık. Peki siz Baldur’s Gate 3 hakkında ne düşünüyorsunuz? Erken erişime açılan oyunu denediniz mi? İleride bu oyunun beklentilere karşılık verebileceğini düşünüyor musunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.