Steam’in Yeni Oyun Konsolu SteamPal Ortaya Çıktı!

Steam’in yeni oyun konsolu hakkında bilgiler ortaya çıktı. Haberlere göre, SteamPal adında yeni bir konsol projesi yolda olabilir.

Steam, Valve şirketinin çıkardığı bir dijital oyun oynama ve iletişim kurma platformu olarak 17 yıldır hayatımızda. Geniş oyun içeriği ile ve aktif topluluğu ile büyümeye devam eden Steam, yeni bir proje ile karşımıza çıkıyor.

SteamDB kurucusu Pavel Djundik, Twitter üzerinden bir açıklama yaptı. Tweet’te, Neptune kod adıyla da anılan “SteamPal ve SteamPal oyunları” projesi hakkında bir iddia ortaya attı.

Djundik, yeni Steam güncellemesinde “Neptune” adlı Valve projesinin, Steam’in yeni konsolunu gösterdiğini ifade ediyor. Taşınabilir bir oyun konsolu olacağı tahmin edilen SteamPal hakkında birkaç iddia daha mevcut.

Tweet’te bahsedilen ”SteamPal” projesi, Valve’in hareket halindeyken Steam’de yer alan oyunları oynayabilme özelliği sunan bir cihazdan bahsettiği tahmin ediliyor. Djundik tüm bunları Steam güncellemesinin kayıtlarında keşfettiğini de belirtiyor.

Steam güncellemesinde; sistem kapatma, askıya alma ve yeniden başlatma gibi çeşitli seçenekler de eklendiği ifade ediliyor. Buna ek olarak uçak modu, Wi-Fi ve Bluetooth ayarları dahil olmak üzere hızlı erişim menüleri de söz konusu.

Tüm bu özelliklerin ve oyunların yeni bir oyun konsolunu gösteriyor olması çok yüksek bir ihtimal. Valve şirketinin kurucusu Gabe Newell, Steam oyunlarının konsola gelme ihtimalini de ima etmişti. Bu da SteamPal haberini doğrular nitelikte.

Newell, konu hakkındaki sorulara yanıt olarak “Bu yılın sonunda daha iyi bir fikir edineceksiniz.” demişti. Bir başka deyişle, SteamPal konsolunu bu yılın sonunda görmemiz olası.

SteamPal Konsolundan Önceki Steam Projeleri

Valve bu alanda bir yeniliğe ilk kez gitmiyor. 2015 yılında PC oyunlarının doğrudan televizyonda oynanmasını sağlayan Steam Link cihazı kendini göstermişti. Bunun ardından 2019 yılında ise Steam Link, Steam hesabı olmayan arkadaşlarınızla da oyun oynayabileceğiniz bir bulut oyun hizmetine dönüştü.

Geçtiğimiz yıllarda bu projelere ek olarak Steam, Remote Play projesiyle de karşımıza çıkmıştı. Remote Play ile amaçlanan şey, oyunların bir bilgisayarda çalıştırılıp ardından Steam’e bağlı diğer cihazlardan oynanabilmesine olanak tanımaktı.

Bu sayede herhangi bir oyunu cihazınıza yüklemenize gerek kalmadan, kumandayı andıran bir özellik ile arkadaşınızla oynayabilmeniz mümkün hale geldi.

Valve, daha önce Valve Index isimli sanal gerçeklik gözlükleri de geliştirmişti. Cihaz hala günümzdeki başarılı sanal gerçeklik gözlükleri arasında yer alıyor.

Bu nedenle, geçmişe bakılınca Steam’in yeni bir taşınabilir konsol projesi geliştirmesi son derece olası gözüküyor. Üstelik konsol hakkında resmi bir haber gelmese de, Steam devamlı yeni haberler ile karşımıza çıkıyor. Bu yüzden konu yakında detaylı bilgi edinebileceğimizi söylemek mümkün.

Siz SteamPal hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uzun zamandır yoğun olarak oyun dünyasıyla ilgilenen, teknoloji meraklısı. Aynı zamanda bilim kurgu aşığı bir felsefe öğrencisi.