Steam Remote Play Özelliği Herkes İçin Aktif Hale Geliyor!

Epic Games, Steam gibi oyun platformları oyunseverlerin ilgisini çekebilmek için sürekli yeni özellikleri oyuncularla buluşturmaktadır. Steam, 23 Mart tarihinde yaptığı duyuruya göre 2019 yılının sonunda beta sürümünü tanıttığı “Remote Play Together” özelliğini 25 Mart tarihinden itibaren herkese açık hale getirecek. Steam Remote Play özelliği henüz kullanıma açılmadan oyunseverleri heyecanlandırmayı başardı.

Steam Remote Play Together Nedir?

Steam Remote Play, Steam’deki oyunların, bir bilgisayarda çalıştırılıp ardından diğer cihazlarda oynanabilmesine olanak sağlayan özelliğidir. Remote Play Together özelliği sayesinde oyuna sahip olan ya da olmayan arkadaşlarınızı yerel çok eşli oturumlara davet edip birlikte oynayabilirsiniz.

Remote Play Together özelliği sayesinde oyuncular istedikleri herkesi yerel çok oyunculu oyunlara davet etme şansı yakalayacak. Özellik şu anlık en fazla 4 oyuncuyu davet etmeye izin verecek. Fakat yapılan açıklamada, ideal koşulların sağlanması durumunda daha fazla oyuncunun davet edilmesine de izin verileceği belirtiliyor.

Remote Play Together özelliğiyle oyun oynamak için davetli kişilerin oyuna sahip olmasına gerek yok. Ana makinedeki yani davet linkini gönderecek kişide oyunun bulunması yeterli olacak. Davet edilecek kişiler ise Windows, Mac OS, Linux, iOS ve Android cihazları kullanarak oyuna bağlanabilecek.

Steam Remote Play Together Nedir

Herkesin Kullanımına Açılıyor

Steam’in 23 Mart tarihinde yaptığı duyuruya göre beta sürümünde olan Remote Play özelliğini tüm oyunculara açılmak üzere hazırlanıyor. Özellik, 25 Mart 20:00’de kullanıma aktif hale gelecek. Özellik kapsamında gelen Remote Play Together indirimleri ise 29 Mart’a kadar devam edecek.

Remote Play Nasıl Kullanılır?

Remote Play’i aşağıdaki adımları izleyerek kullanabileceksiniz:

  • İlk olarak oynayacağınız oyunun yüklü olduğu hesaptan (ana cihazdan) Steam’e giriş yapın.
  • Daha sonra başka bir cihazdan (Steam Link uygulamasının yüklü olması gerekmektedir) Steam’e giriş yapın.
  • Ardından ana cihazdan oyunu başlatarak oyunu oynayabilirsiniz.

Remote Play Together nasıl kullanılır sorusuna cevap arıyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir:

  • İlk olarak ana cihazdan oyunu başlatmanız gerekmektedir.
  • Ardından Steam arayüzünü gelip arkadaş listesinden “Remote Play Together” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.
  • Buradan beraber oynamak istediğiniz arkadaşınızı davet edeceksiniz.
  • Daha sonra arkadaşlarınızla oyunu oynayabilirsiniz.

Remote Play Together özelliğini kullanmak için yapmanız gerekenler bu kadar.


Remote Play özelliği ne kadar ilgi çekici dursa da bilmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Öncelikle bu özelliği kullanabilmeniz için ana cihazınızda güçlü bir donanımının bulunması gerekmektedir. Bunun dışında internet bağlantınızın da iyi olması gerekmektedir. Özelliği kullanırken daha az sorun yaşamak için oynayacağınız oyunun grafik ayarlarını düşürmenizi de öneririz.

Sizler Remote Play hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.