Steam Deck Tanıtıldı: Taşınabilir Oyun Cihazı Geliyor

Dünyanın en büyük oyun platformlarından Steam’in sahibi Valve, oyuncuları heyecanlandıran bir hamle yaptı. Bilindiği üzere Valve, bir süredir oyun konsolları üzerinde çalışıyordu. Valve tarafından Steam üzerinden yapılan bir duyuruyla birlikte yeni nesil taşınabilir oyun konsolu Steam Deck, resmen tanıtıldı.

Araştırmacılar, bu oyun konsolunun PlayStation’a benzeyeceğini iddia ediyorlardı. Ancak şirket, araştırmacıları da şaşırtan bir tercih yaptı.

Nintendo Switch’e çok benzeyen cihaz, oyuncular tarafından beklenmediği için oldukça şaşırttı. Bunun dışında Valve, tanıttığı cihazın yanı sıra kullandığı yüksek donanım özellikleri ile de oyuncuları heyecanlandırmayı başardı.

Steam Deck Özellikleri

Valve, cihazın oyunlardaki performansı konusunda oldukça iddialı. Bu iddianın kaynağı ise cihazın işlemcisinden kaynaklanıyor. Çünkü Valve, cihazda AMD marka bir işlemci kullanmayı tercih etti. Şirket, bu işlemcinin oyunlarda yüksek bir performans gösterdiğini söylüyor. Ayrıca cihaz, işlemci bünyesinde bulunan grafik ünitesini kullanacak.

Şirket, AMD marka işlemciyi 16GB LPDDR5 RAM ile destekliyor. Böylece cihaz donanım olarak gerçekten Valve’in iddia ettiği kadar güçlü bir oyun cihazı haline geliyor. Bunun dışında şirket, depolama kısmını kullanıcıların tercihine bırakıyor.

Valve, cihazın 64 GB eMMC, 256GB NVMe SSD ve 512GB NVMe SSD depolama alanı bulunduran modellerini satışa çıkartacak. Cihazda microSD yuvası mevcut. Kullanıcılar böylece dahili depolama alanına kilitli kalmayacaklar.

Valve, ekran kısmında ise donanım özellikleri kadar iddialı değil. Çünkü Steam Deck, 7 inç boyutunda 60 Hz yenileme hızına sahip 1280 x 800 LCD bir ekrana sahip. Bu ekran, taşınabilir bir oyun cihazı için çok ideal değil. Ancak yine de oyuncuları tatmin edecek bir performans gösterecektir.

Steam Deck

Cihazın tasarımı, oyuncuların ilgisini çekecektir. Çünkü Valve, oyuncuların oyun performansını yükseltecek düğmeleri cihazda kullanmayı ihlal etmemiş. Bunun dışında cihazda fare girişi de mevcut. Bu da bazı oyuncuların işine yarayacaktır.

Steam Deck, işletim sistemi olarak Steam OS ile geliyor. Bu, oyuncuları biraz korkutabilir. Ancak Steam OS, Linux tabanlı olduğu için kullanıcılar cihaz üzerinden bazı üçüncü taraf uygulamaları kullanabilecekler.

Valve, cihazla birlikte kullanıcılarına bir de taşıma çantası gönderecek. Şimdilik ön satışa çıkan Steam Deck, 399 dolardan başlayan fiyatıyla kullanıcılarıyla buluşacak. Valve, cihazın 256 GB dahili depolama alanına sahip modelini 529 dolara, 512 GB dahili depolama alanına sahip modelini ise 649 dolara satışa çıkarttı.

Şirket, ön satışta sipariş verilen cihazların 2021 Aralık ayında kullanıcılarıyla buluşmaya başlayacağını belirtiyor.

Sizler Steam Deck hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.