Spotify Yeni Podcast Oluşturma Aracını Test Ediyor

Spotify podcast alanına daha fazla yatırım yapmaya başladı. Şirket şimdi ise mobil uygulamasına yeni bir podcast oluşturma aracı eklemeye hazırlanıyor. Spotify, Yeni Zelanda’da kullanıma açılacak araç ile platformda herkesin podcast oluşturmasını kolaylaştırmayı amaçlıyor! Öte yandan podcast aracının daha fazla ülkede ne zaman piyasaya sürüleceği hakkında bilgi henüz mevcut değil.

Spotify hem dinleyicilerin hem de oluşturucuların aktif olduğu platformlardan biri. Ancak bu platformlara içerik oluşturucuların podcast eklemesi ancak üçüncü taraf araçlar ile mümkün oluyordu. Hatta Spotify’ın bu ekleme için özel bir uygulaması olan Anchor mevcuttu.

Şimdi ise Spotify bu çabanın önüne geçmek için yeni güncellemesini duyurdu. Böylece kullanıcılar artık podcast kaydetmek ve yayınlamak için ayrı bir araca ihtiyaç duymayacak. Podcast yaratıcıları için doğrudan Spotify uygulamasında bulunan yeni araç test aşamasında yer alıyor.

Spotify Podcast Aracı Doğrudan Uygulama Üzerinde Yer Alacak

Spotify podcast alanında yeni araçları test ediyor. Şirket ana uygulamada doğrudan podcast kaydetmek, düzenleme ve yayınlama olanağı veren yeni araçlar sunacak gibi gözüküyor. Böylece hızlı bir kayıt olanağı sunarken aracı uygulamayı ortadan kaldıracak.

Şirket yeni Spotify podcast aracına yönelik nasıl çalıştığına dair bilgilerin yer aldığı bir video paylaştı. Spotify New Zealand tarafından yayınlanan video ise uygulama içi podcast kaydına ait pek çok bilgi içeriyor.

Bu videoya göre uygulama üzerinde bir ‘+’ düğmesi yer alacak. Düğme ‘Kütüphaneniz’ bölümünün yanında yer alacak. Bu düğmeye tıklandığında ise ‘Podcast Kaydet’ ya da ‘Çalma Listesi Oluştur’ seçenekleri görülecek. Spotify, Podcast Kaydet seçeneğinde bir açılış ekranı ve klip için kayıt düğmesi yer alacak. Öte yandan podcast’lerin tek seferde kaydedilmesi ya da birden fazla çekime bölünmesi gibi özellikleri de mevcut.

Dahası podcast’in kaydedilmesinin ardından içerik oluşturucuya ses kırpma şansı da veriliyor. Hatta arka plan müziği eklemek için seçenekler de yer alıyor. Son olarak ise podcast’e bir isim ve kapak fotoğrafı verilmesi gerekiyor. Sonrasında ise podcast paylaşıma hazır hale geliyor.

Şirketin üçüncü taraf uygulaması olan Anchor bir podcast oluşturma aracıydı. Anchor’ın kurucu ortağı ve Spotify yöneticisi Michael Mignano’da yeni güncellemenin piyasaya sürüldüğünü doğruladı. Mignano ifadelerinde ‘ekstra araç veya donanıma ihtiyaç duymadan bölüm oluşturmasına izin veriliyor’ sözcüklerini kullandı.

Yeni Spotify podcast aracı hakkında ne düşünüyorsunuz? Soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://9to5mac.com/2022/07/01/spotify-podcast-creation-tool/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.