Sony, PlayStation 5 Satışlarını Azaltıyor!

Sony’nin yeni konsolu PlayStation 5, 2020’nin sonlarında satışa çıktı. Çıktığı zaman konsol için inanılmaz bir talep olduğunu hatırlatalım. Hatırlarsanız, PlayStation 5 çıktığı gibi stoklarda bitmiş, ve konsolu satın almak isteyenleri epey zora sokmuştu. Konsol yeni çıktığı için böyle bir talep olmasını normal karşılayabiliriz. Fakat 2021 yılının Kasım ayında Sony, çip yetersizliği ve kargo sorunları yüzünden bir kötü haber daha açıklamıştı. Haberde hedefledikleri sayıdan 1 milyon daha az ünite üreteceklerini söyleyen Sony, konsol severleri üzmüştü. Üzülerek söyleyelim, Sony, Playstation 5 satışlarını tekrar azaltmak zorunda kaldı.

Sony, PlayStation 5 için olan talebi karşılamakta zorlanıyor. Toplamda 17.3 milyon ünite PlayStation 5 satıldı. Bu sayı PlayStation 4’ün aynı zaman içerisinde 20 milyon ünite satımını yakalayamadı. Satışların azalması nedeniyle üretim için bütçesi azalan Sony’nin, aslında bu olaydan kâr edebileceği söyleniyor. Sony, her PlayStation 5 ile birlikte çip yetersizliği olan bu zamanda zarar ediyor. Dolayısıyla Sony’nin PlayStation 5 üretimini azaltması, şirket için kârlı olacak gibi duruyor.

Sony CFO’su Hiroki Totoki, insanların konsolu almak istediğini, fakat devam etmekte olan çip krizini sebebiyle partnerlerinin gerekli bileşenleri sağlayamadığını belirtti. Sony, bu sorunun yıl boyunca devam edebileceğini söyledi. İşler böyle giderse 2022’nin ilk yarısında PlayStation 5 bulmak zor olacak.

Sony, PlayStation 5 Satışlarını Ne Kadar Azalttı?

Kasım 2021’de de böyle bir azalmaya gittiklerini söylemiştik. O zamanki hedeflenen ünite 16 milyondu ve 14.8 milyona düşürülmüştü. Şimdi ise Sony’nin belirlediği rakam 11.5 milyon ünite. Daha önce söylediğimiz gibi konsolda küçülmeye gitmelerine ve oyunların da daha az satmasına rağmen kâr edeceklerini açıkladılar. Sony bu küçülmeyle %6lık bir kâr bekliyor.

Sony’nin oyun bölümü, şirketin en çok para kazandıran kapısı. Böyle zor zamanlardan geçmelerine rağmen oyun sektörünün büyüklüğünü es geçmemek gerek. Fakat Sony’nin başka sektörleri de var. Film bölümü Spiderman: No Way Home sayesinde 4.02 milyar dolarlık bir gelir yakaladı. Ayrıca telefon için ürettikleri özel sensörleri de yüzlerini güldürdü. Sony’nin kötü zamanlardan geçmesine rağmen başka sektörlerde iyi başarılara imza attığını söyleyebiliriz.

Sony’nin PlayStation 5 satışlarını tekrar azaltması durumu oyuncuları üzecek gibi duruyor. Oyuncular için zaten işler iyiye gitmiyorken konsol tarafından da bir darbe hoş olmadı. Eğer bir PlayStation 5 sahibi olmak istiyorsanız elinizi çabuk tutmanız gerekecek.

Kaynak: https://www.engadget.com/sony-ps5-forecast-down-chip-shortages-085523096.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.