PlayStation 5 Tedarik Sorunu Bu Sene Çözülemeyebilir!

2020 yılında piyasaya sürülen PlayStation 5, kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Oyuncular ilk aylarda cihazın stoklarını neredeyse dakikasında tüketiyorlardı. Hatta, Sony tarafından yapılan açıklamaya göre bu ilgi devam ediyor. Öyle ki, şirkete göre PlayStation 5 tedarik sorunu 2022’ye kadar devam edecek.

Sony, 2021 yılının ilk çeyreğinde 7.8 milyon tane PlayStation 5 satıldığını açıkladı. Şirket, yoğun talep karşısında 2. çeyrekte daha fazla üretim yapmaya karar verdi. Yapılan açıklamaya göre Sony Nisan ayında başlayan yeni çeyrekte en az 14.8 milyon PlayStation 5 üretecek.

Ancak üretimdeki artış stok sorununu çözecek gibi durmuyor. Hiroki Totoki, yaptığı açıklamada PlayStation 5’e yoğun bir talep olduğunu belirtiyor.

Bu yüzden de üretimi artırsalar bile gelen talepleri karşılayamayacaklarını söylüyor. Hatta Totoki, bu durumun 2022 yılına kadar devam edeceğini düşündüğünü ifade ediyor.

PlayStation 4’e Olan Talep Daha Azdı

Sony, ilk senesinde yaklaşık 15 milyon tane PlayStation 4 satmıştı. Ancak bu satış sayıları şirketin stoklarını zorlamadı. Çoğu ülkede insanlar rahatlıkla PlayStation 4’e erişebildi ve bu yüzden de Sony stok konusunda herhangi bir kısıtlama yapmadı.

Ancak PlayStation 5 için işler aynı şekilde gitmiyor. İnsanların PlayStation 5’e olan ilgileri bir hayli yüksek. Bu yüzden de özellikle cihazın piyasaya çıktığı ilk aylarda PlayStation 5 alabilmek mümkün değildi.

playstation 5

Sony yetkililerinin 2020 yılında yaptığı açıklamalarda stok sorununun 2021 yılında çözülebileceği belirtilmişti. Hatta yetkililer 2021 yılında her ay stok konusunda biraz daha düzelme olacağını düşünüyorlardı.

Fakat işler planlandığı gibi gitmedi. Kullanıcıların cihaza yoğun ilgisi devam etti ve Sony yine tüm taleplere yetecek kadar cihazı piyasaya süremedi.

Şirket şüphesiz uzun vadede sorunun çözülmesi için somut adımlar atacaktır. Ancak kısa vadede PlayStation 5 tedarik sorunu bu sene de devam edecek gibi duruyor.

Bu sorun ülkemizde de çok ciddi bir şekilde hissediliyor. Eğer Türkiye’de PlayStation 5 almak isterseniz büyük teknoloji marketlerinden alabilmeniz pek mümkün olmuyor. Çünkü bu marketlerde PlayStation 5 stokları yenilendiği an bitiyor.

Bu durumun farkında olan bazı satış yerleri de ellerindeki cihazları piyasa değerinin çok üstünde satıyorlar. Üstelik bu satıcılar her zaman güvenilir olmayabiliyor. Bu nedenle sorunsuz bir şekilde PS5 almak an itibariyle pek kolay değil.

Siz PlayStation 5 stok sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Sony bu sorunu kısa vadede çözmek için neler yapmalı? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.