Sony Elektrikli Araçlar için Sensör Üretmek İstiyor

Teknoloji şirketleri arasında önemli bir yere sahip olan Sony, elektrikli araç sektörüne giriş sürecini hızlandırıyor. Geçtiğimiz dönemde bazı konsept araçlarını tanıtan Sony gelecek planları hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Japon teknoloji devi Sony elektrikli araçlar için sensör üretimi konusunda bir tarih hedefi de gösterdi.

Financial Times tarafından yapılan ve Ars Technica tarafından paylaşılan haber Sony’nin elektrikli araç süreci hakkında anahtar bilgiler taşıyor. Şirket 2025 yılında elektrikli ve otonom araçlarda kullanılan sensörlerin üretiminde önemli bir konuma ulaşmayı hedefliyor. Sony bu tarihe kadar dünyanın en iyi yirmi otomobil üreticisinin 15’ine sensör tedarik etmek istiyor.

Şirketin bu hamlesi bir tür çeşitlendirme süreci olarak adlandırılıyor. Daha çok telefon sektöründe aktif olan Sony, farklı endüstrilerde de söz sahibi olmak istiyor. Bu kapsamda 2020 yılında Vision-S isimli bir elektrikli araç prototipi tanıttığı da biliniyor. Şirketin bu sene ise bir elektrikli araç departmanı açtığı ve araç üretmek için Honda ile ortak bir girişim duyurduğu bildiriliyor.

Sony’nin sıradaki hedefi ise elektrikli ve otonom araçlar için büyük önem taşıyan sensörleri sağlamak oluyor. Bu sayede şirketin akıllı telefon ve kamera sektörüne ek olarak farklı endüstrilerde çeşitlendirileceği belirtiliyor. Bilindiği üzere Sony başta Samsung, Google ve Apple olmak üzere birçok telefon üreticisine kamera donanımı üretiyor.

sony-elektrikli-arac

Sony Yatırımcı Etkinliğinde Detayları Duyurdu

Sony, geçtiğimiz günlerde düzenlediği bir etkinlikte yatırımcılarına şirket hakkında bilgi verdi. Konuyla ilgili konuşan Sony Semiconductor Solutions yetkilisi Terushi Shimizu, şirketin 2025 hedefini vurguladı. 2025 tarihine kadar en iyi yirmi şirketin %75’i ile çalışmak istediklerinin altını çizdi. Ayrıca bu yirmi şirketin küresel otomobil satışının %80’ine sahip olduğunu da belirtti.

Sony’nin sensör üretimi konusunda önündeki en büyük engellerden birisi ise küresel çip krizi oluyor. Pandemi nedeniyle oluşan bu zorluk Sony’nin karşısına çıkması muhtemel sorunlar arasında yer alıyor. Ancak Shimizu bu kapsamda TSMC ile ortak bir girişim gerçekleştirdiklerini bildiriyor. TSMC’nin Japonya’da 7 milyar dolarlık bir fabrika açacağının altını çizen Shimizu iki şirketin ortaklık sürecinin derinleşeceğini de ifade ediyor.

Üstelik şirket elektrikli araç ve sensörler haricinde farklı alanlarda da bilgi veriyor. Sony, stok sıkıntısı yaşayan PlayStation 5’in üretimini hızlandıracağını belirtiyor. 2020 yılında piyasaya çıkan konsol parça eksiklikleri yüzünde üretim konusunda sorun yaşıyor. Buna ek olarak 2025 yılına kadar Sony tarafından üretilen oyunların neredeyse yarısının PC ya da mobil platformlara çıkacağı ifade ediliyor.

Kaynak: https://arstechnica.com/cars/2022/05/sony-accelerates-push-into-car-sector-in-diversification-drive/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.