Sony Yeni Elektrikli Araç Projelerini Duyurdu

Sony, CES 2022 etkinliği kapsamında birçok duyuruda bulundu. Bunlar arasında en çok dikkat çekenlerden birisi ise şüphesiz şirketin yeni elektrikli araçları oldu. Sony, yeni elektrikli araç projelerini tüm dünyaya tanıttı.

Geçtiğimiz dönemde gerçekleşen CES 2020 etkinliğinde Sony, Vision-S EV isimli bir araç tanıtmıştı. Bu sene gerçekleşen etkinlikte ise aracın yeni hali Vision-S 02 karşımıza çıkıyor. Buna ek olarak Sony, elektrikli araçlara yöneleceğinin sinyallerini veren yepyeni bir şirketi de duyuruyor.

Araçla ilgili bir video paylaşan Sony, bir süredir elektrikli araçlar üstünde çalışıyor gibi gözüküyor. Öyle ki bir araç prototipine bile sahip olan şirket ilerleyen dönemde bu alana daha da yoğunlaşacağını belirten adımlar atıyor.

Sony bu aracın şimdilik tamamen bir prototip olduğunu vurguluyor. Ancak şirket, SUV tarzında bir araç olan Vision-S 02’nin yol testlerinin başladığını belirtiyor. Geniş bir iç alan sunan 7 koltuklu bu prototipin çoğu kullanıcıya hitap edeceğini de ekliyor.

sony-elektrikli-arac

Aracın, etrafında bulunan 360 derece sensörler sayesinde sürekli analiz yaptığını ifade ediyor. Böylece sürekli güvenli sürüş ortamı sağlanmış oluyor. Sony bu sensörler için yüksek çözünürlüğe sahip ve üç boyutlu alanı algılayabilen CMOS ve LiDAR’dan faydalanmış.

Sony tarafından tasarlanan bu prototipin gelişmiş bir teknolojiye sahip olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır. Öyle ki araç arayüzünde jest ve sesli komutlar ile işlemler yapmak mümkün. Buna ek olarak araçta kullanıcı profili oluşturmak için de bir seçenek mevcut. Bu profil kapsamında sürücü; ekran teması, hızlanma ve yavaşlama sesleri gibi unsurları değiştirebiliyor.

Sony Elektrikli Araç Dönemi Başlıyor: Sony Mobilty Inc.

Tüm bunların haricinde Sony’nin ifade ettiğine göre araçta yer alan 360 Reality Audio desteği ve hoparlörler oldukça başarılı bir deneyim sağlıyor. Hatta şirket, canlı bir performans hissi bile uyandıracağını belirtiyor.

Ayrıca Sony, “BRAVIA CORE for VISION-S” isimli bir dijital video hizmetinin de araçta yer alacağını ifade ediyor. Bu hizmet aracılığıyla kullanıcılar aracın önündeki ya da arkasındaki ekrandan dilediği içerikleri izleme şansına yakalayacak.

Sony’nin tasarladığı bir araç projesinde PlayStation’a yer vermemesi düşünülemezdi. Şirket, bulut sistemleri aracılığıyla evde bulunan PlayStation konsoluna bağlanıp oyun oynamanın da olasılıklar arasında yer aldığını belirtiyor.

Sony, şimdilik araç ile ilgili tüm özellikleri paylaşamasa da yepyeni bir şirket duyuruyor. 2022 yılının bahar döneminde Sony Mobilty Inc. şirketinin kurulacağını ifade ediyor. Böylece Sony de elektrikli araç pazarına gireceğini dile getiriyor.

Yeni şirketin hedefleri arasında AI ve robot teknolojilerini en iyi şekilde kullanmak yer alıyor. Sony “herkesin robotlar ile uyum içinde yaşayabileceği bir dünyayı” gerçekleştirmek istediğini de sözlerine ekliyor. Üstelik yalnızca elektrikli araç değil eğlence robotları ve drone alanlarında da bu şirketin faaliyete geçeceğini belirterek sözlerini noktalıyor.

Kaynak: https://www.sony.com/en/SonyInfo/News/Press/202201/22-002E/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.