Sony, Bungie’yi satın alıyor!

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Activision’u satın aldı. Activision’u 69 milyar dolar gibi bir fiyata alan Microsoft, bu gelişmeden önce de Bethesda’yı satın almıştı. Xbox, Microsoft’un bu satın alımları sağ olsun cephesini epey bir güçlendirdi. Activision dediğimiz zaman neredeyse tüm zamanların en popüler serilerinden olan Call Of Duty aklımıza geliyor. Bethesda dediğimiz zaman ise Skyrim, Fallout ve Doom gibi tekli oyunculu oyunlar geliştiren bir dev geliyor. Microsoft’un bu satın alımları Sony’nin dikkatini çekmiş gibi. Sony Bungie’yi satın alarak varlığını ortaya koydu.

Merak edenler için Sony, Bungie’yi tam 3.6 milyar dolara satın aldı. Bungie’yi bilmeyenleriniz olabilir. Bungie Studios, Destiny oyunu ile öne çıkan bir stüdyo. Aynı zamanda serinin yapımcısı ve geliştiricisi. Destiny ve Destiny 2 RPG dünyasında izini bırakmış kaliteli oyunlar. Bağımlılıkları ile öne çıkan bu oyunların artık yeni sahibi Sony oluyor.

Sony’nin ailesi gerçekten de çok geniş. Naughty Dog, Guerilla Games ve Bluepoint Games gibi bir sürü stüdyonun aynı çatı altında bulunduğu kocaman bir aile. Bu ailenin en yeni üyesi de az önce bahsettiğimiz gibi Bungie Studios. Fakat yaptıkları açıklamada satın alınmış olmalarına rağmen, bağımsız bir stüdyo gibi çalışacaklarını söylediler. Ayrıca Destiny’nin çoklu platformlarda kalacağını da eklediler. Bu Destiny severler için güzel bir haber. İronik olan bir bilgi ise orjinal Halo oyununu, Bungie Studious’un yapmış olması.

Oyun sektörü nasıl etkilenecektir?

Bu satın alımın rekabeti ateşleyeceği konuşuluyor. Oyun sektörü için rekabetin artması oyuncular için iyi bir haber. Sony dediğimiz gibi Xbox’un eklemelerine karşılık olarak böyle bir karar almış olabilir. Fakat bu sadece bir teori. Xbox yaptığı satın alımlar sonrası kendisinden epey bir bahsettirmiş, ve oyun şirketi olarak içinde olduğu statüyü de yükseltmiştir. Ancak Sony’nin bu hamlesi ne kadar 69 milyar dolar yanında küçük gibi gözükse de Bungie kaliteli bir stüdyo ve Sony Bungie’yi satın aldığı için gayet mutludur. Ayrıca Xbox’un arkasında 3 trilyon dolarlık bir dünya devi olduğunu da hatırlatalım. Bize sorarsanız Sony, bütçesine uygun güzel bir satın alımla birlikte çatısına güç katmıştır.

Şu devirde gerçekten Xbox mu Playstation mu karar vermek güç. Bütçesi olanların iki konsolu da almalarını öneririz çünkü Microsoft ve Sony boş durmayacak gibi gözüküyor. Siz bu haberi nasıl buldunuz? Tercihiniz Xbox mu yoksa Playstation mu olurdu? Bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin!

Kaynak: https://www.engadget.com/sony-buy-bungie-destiny-studio-180905449.html?src=rss

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.