iCloud Hesabı Nasıl Açılır?

Apple, kendi cihazları için bir kimlik sistemi kurmuştur. Bu kimlik sistemi sayesinde Apple kullanıcıları birçok servis özelliği ve kolaylığı hizmetinden yararlanır. Dolayısıyla Apple cihazlarından birisini kullanan teknoloji severler bir Apple Kimlik hesabına ihtiyaç duyar. Siz de yeni bir Apple cihazına sahipseniz ve iCloud özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız Apple kimliğiniz ile iCloud bulut sistemine giriş yapmanız gerekir. iCloud hesabı açmak isteyenler için bu yazımızda iCloud hesabı nasıl açılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Yeni bir Apple cihaza sahip olan kullanıcılar, cihazlarını kullanabilmeleri ve verilerinin güvenle saklanıp taşınabilmesi için iCloud hesabına ihtiyaç duyarlar. Bundan dolayı Apple kullanıcıları için iCloud önemli bir gerekliliktir. Kullanıcılar iCloud hesapları sayesinde Apple servislerinden yararlanırlar.

Bundan dolayı birçok Apple kullanıcısı, iCloud hesabı nasıl açılır diye merak etmektedir. iCloud hesap açma işlemi pratik bir şekilde yapılır. iCloud hesabınızı kullanmak ve oturum açmak için bütün Apple cihazları uygundur. Birçok cihaz üzerinden iCloud hesabına sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda iCloud sistemi satın alacağınız veya sahip olduğunuz her Apple cihazda otomatik olarak yer alır. Kullanıcıların hepsi her cihazda 5 GB iCloud saklama alanına sahiptir. Apple kullanıcılarını cihaz ile beraber verilen bu alan iCloud güncellemeleriniz, fotoğraflarınız, videolarınız ve belgelerinizin saklanması ile kullanılır.

Bununla birlikte dilediğiniz zaman cihazınızın ayarlar kısmına girebilir ve ne kadar iCloud saklama alanını kullandığınızı kontrol edebilirsiniz. Ayrıca saklama alanı ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorsanız ve saklama alanınızda az yer kaldığını düşünüyorsanız saklama alanınızı yükseltebilirsiniz.

Daha fazla saklama alanı açmak ve diğer iCloud özelliklerinden yararlanmak “Saklama Alanı Satın Al” seçeneği ile iCloud hesabınızı iCloud+ ‘a yükseltebilirsiniz. Gelin şimdi iCloud ile ilgili detaylara birlikte daha yakından bakalım.

iCloud Nedir?

iCloud, bir veri depolama hizmeti olarak ön plana çıkmaktadır. Bu hizmet sayesinde Apple kullanıcıları dosya, fotoğraf ve bilgilerini güvenli ve kolay bir şekilde saklama imkanına sahipler. Ayrıca bu kimlik sistemi sayesinde saklanan verilerinizi başka bir Apple cihazında kullanabilirsiniz. iCloud sisteminin sürekli güncellenmesi ile saklanan veriler her zaman güncel kalır. Dolayısıyla sürekli güncel olan verileriniz başka bir Apple cihazda kullanılmak üzere hazırda bekler.

iCloud Nedir?

iCloud hizmeti, birçok özelliğe sahiptir. Dolayısıyla iCloud hesaplarınızı çeşitli biçimlerde kullanabilirsiniz. Bu özellikleri kısaca anlatmak gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Fotoğraf ve videolarınızı güvenle saklar. Saklama işlemi sırasında yaptığınız değişiklikleri otomatik olarak sürekli güncelleyerek verilerinizi güncel tutar. Bu özelliği ile iCloud hesabınıza sürekli komut vermek zorunda kalmadan kullanıma hazır bir halde beklemesi sağlanır. Aynı zamanda fotoğraf ve videolarınız sizin istediğini kişilerle kolayca paylaşabilirsiniz. Yine sizin seçtiğiniz kişilerin paylaştığı fotoğraf ve videolar üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Dosyalarınız tıpkı fotoğraf ve videolar gibi güvenle saklanır. iCloud Drive özelliği dosyaları güvende tutarak aynı zamanda kolay bir şekilde paylaşılmasını sağlar.
 • Belirleyeceğiniz Apple cihazlar ve kişilerle müzik, film, uygulama, abonelik ve daha fazlasını paylaşma imkanı sağlar.
 • Apple sistemindeki post, takvim, not, anımsatıcı gibi birçok sevilen uygulamanın sürekli olarak güncellenerek saklanmasını sağlar. Aynı zamanda birçok uygulama ile beraber HomeKid aksesuar ayarlarını günceller.
 • Apple tarafından geliştirilen Safari tarayıcınızı güvenli tutmanızı sağlar. Diğer Apple cihazlarınızda açık olan web sekmelerinizi görmenize imkan tanır. Ayrıca internet bağlantısı olmadığı zamanlarda bile önceden kaydettiğiniz okuma listesini okuyabilirsiniz. Mac’lerde, iPhone’larda, iPad’lerde ve Windows bilgisayarlarınızda yer işaretlerini güncel bir şekilde kullanabilirsiniz.
 • iCloud özelliği ile şifrelerinizin ve kredi kartı bilgilerinizin güvenli bir şekilde saklandığına emin olabilirsiniz. Aynı şekilde saklanan bu veriler diğer cihazlarınızda kullanmak için güncel kalır. Böylece Mac‘inize, iPhone ve iPad cihazlarınıza daha önce kaydettiğiniz bilgileriniz ve şifrelerinizle giriş yapabilirsiniz.

Özelliklerini anlattığımız iCloud bulut sisteminden faydalanmak için gereken bir ana hesap sistemine ihtiyaç vardır. Bu hesap ise Apple Kimliğidir.

iCloud Hesabı Nasıl Açılır?

Apple cihazlardaki iCloud özelliklerinden yararlanmak için Apple kimliğine sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için öncelikle yeni bir Apple kimliğine nasıl sahip olabileceğinize değinmemiz gerekiyor.

iPhone, iPad veya iPod Touch ile Apple Kimliği Oluşturmak

 • Cihazınızı yeni aldıysanız ve yeni açıyorsanız kurulum sırasında “Apple Kimliği” başlığı ile karşılaşacaksınız. Eğer cihazınızı daha önce kurmuşsanız Apple kimliği ayarlarına gelmek için, cihazınızda “Ayarlar” seçeneğine dokunun. Sayfanın en üstündeki bölmede “iPhone’unuza Giriş Yapın” seçeneğine dokunun.
 • Her iki seçenek içinde ikinci adım aynı olacaktır. Yeni bir Apple Kimliği oluşturmak için “Parolanızı mı unuttunuz veya Apple kimliğiniz yok mu?” seçeneğine dokunarak devam etmeniz gerekmektedir.
 • Sonrasında “Ücretsiz Apple kimliği yarat” seçeneğine dokunun.
 • Karşınıza doğum gününüzü girmeniz için bir ekran çıkacak, doğum gününüzü doğru bir şekilde girmeniz gerekmektedir.
 • Daha sonra sonra “Ad” başlığı altında isminizi girin.
 • Bu aşamada karşınıza iki seçenek çıkacaktır. Bunlardan birisi zaten mevcut olan e- posta adresinizi kullanmak istemeniz durumunda “Mevcut e-posta adresinizi kullanın” seçeneğidir. Bir diğeri ise “Ücretsiz iCloud e-posta adresi alın” seçeneğidir. Her iki seçenek için sonraki adım e-posta adresinizin doğrulanması olacaktır. Böylece Apple kimliğinizi cihazınıza girmiş oldunuz.
iPhone, iPad veya iPod Touch ile Apple Kimliği Oluşturmak

Bu işlemler sonrasında iPhone, iPad veya iPod Touch cihazlarınız üzerinde açık ve aktif olan bir Apple Kimliğine sahip olursunuz. Bu durumda Apple tarafında sunulan iCloud hizmetinden yararlanmaya başlayabilirsiniz. Bu işlemler sonrasında iCloud veri ayarlarına bakmak için veya saklama alanını yönetmek için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 • Cihazınızda “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ayarlar menüsünde en üst kısımda yer alan Apple Kimlik isminize tıklayın.
 • Bu işlemle beraber “Apple Kimliği” başlığını göreceksiniz. Karşınıza çıkan seçenekler arasında “iCloud” seçeneğine tıklayın.
 • Ondan sonra karşınıza çıkan menü ile cihazınızdaki iCloud ayarlarını tercihinize göre değiştirebilirsiniz.

Mac ile Apple Kimliği Oluşturmak

 • Mac modellerinde yer alan “Aygıt Ayarları” veya App Store” seçeneği ile Apple kimliği oluşturabilirsiniz. Her iki seçenek için de ikinci yapmanız gereken “Apple Kimliği Yarat” butonuna tıklamaktır.
 • Daha sonra bir e-posta adresi girmeniz gerekir. Verdiğiniz bu e-posta adresi yeni Apple kimliğiniz olur.
 • Sonraki adım kredi kartı ve fatura bilgilerinizin girilmesi olur.
 • “Devam” seçeneğine tıklayın ve e- posta adresinize gelen doğrulama kodunu ekrandaki alana girin.
 • Bu aşamadan sonra iCloud ve diğer Apple servislerinden giriş yaparak yararlanabilirsiniz.

Windows Üzerinden iCloud Hesabı Açma

Windows cihazınız ile iCloud özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Böylece bilgisayarınızdaki belgeler, fotoğraflar ve yer işaretleri kullandığınız Apple aygıtlarda otomatik olarak güncellenir. Her şeyden önce Apple bir cihazınızda Apple kimliğiniz ile giriş yaptığınızdan emin olun. Aynı zamanda Windows bilgisayarınıza iCloud indirdiğinizden emin olun.

 • Bilgisayarınıza Windows için iCloud indirin ve indirdikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Bilgisayarın Windows için iCloud seçeneğinin açık olmasını sağlayın. Bu bilgisayarınızı açtığınızda otomatik olarak sağlanmazsa bilgisayarınızın “Başlat” bölümünden “Uygulamalar ve Programlar” seçeneğini aratın. Ardından Windows için iCloud’u açın.
 • iCloud sistemine giriş yapmak için Apple kimliğinizi girin.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasında bilgisayarınız ve Apple cihazınız için güncel tutmak istediğiniz özellikleri ve içerikleri işaretleyin.
 • “Uygula” seçeneğine tıklayın.

Windows üzerinden iCloud hesabı açarken seçtiğiniz ayarlar arasında fotoğraflar da vardır. Bu seçeneği aktif hale getirmeniz ile beraber otomatikman bilgisayarınızda “iCloud Fotoğrafları” isimli bir dosya oluşur. Böylece bilgisayarınızda yer alan iCloud fotoğrafları klasörüne eklediğiniz her yeni fotoğraf güncel bir şekilde kaydolur. Bu albümde yer alan her fotoğraf Apple cihazınızda da görünmektedir.

iCloud Hizmetleri için Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

iCloud hizmetinden doğru bir şekilde faydalanabilmeniz için Apple’ın önerdiği sistem gereksinimleri vardır. Öncelikli olarak iCloud kullanımı için bir Apple kimliğine ihtiyaç duyulur. Bunun yanında aktif bir internet bağlantısı ve güncel yazılımlı Apple cihaza ihtiyaç duyarız. iCloud özelliklerinden yararlanmak için farklı minimun gereksinimler vardır. Örneğin;

 • Yedekleme ve Geri Yükleme özelliği için minumum iOS 5 sürümündeki iPhone, iPad ve iPod Touch cihazı yeterli olmaktadır.
 • Yer İşaretleri özelliği; iPhone, iPad , iPod Touch, Mac ve Windows cihazlarda aktif olur. Ayrıca bu özellik için cihazların iOS 11, macOS Sierra 10.12 ve Safari 11, Windows için iCloud 7 ile Firefox 22, Google Chrome 28 veya Opera yüklü Windows 7 sürümleri gerekmektedir.
 • Aile Paylaşımı özelliğ; iPhone, iPad, iPod touch, Mac, Windows ve Apple TV cihazlarında kullanabilirsiniz. Aynı zamanda cihazlar bu özellik için iOS 8, OS X Yosemite ve iTunes 12, Windows için iCloud 4.1 ve iTunes 12 ve tvOS 7.0 güncellemelerine sahip olmaları gerekir.
 • Dosyalar uygulaması özelliği; iPhone, iPad ve iPod Touch cihazlarda kullanılabilir. Bununla beraber cihazlar iOS 11 yada iPadOS 14 güncellemesine sahip olmalıdırlar.
 • iCloud+ özelliği; iPhone, iPad, iPod Touch, Mac veya Windows yüklü bilgisayarlarda kullanabilirsiniz. Ayrıca cihazların iOS 15, iPadOS 15, macOS Monterey güncellemeleri gerekir.
 • iCloud fotoğrafları özelliği; iPhone, iPad, iPod Touch, Mac ve Windows yüklü cihazlarında kullanabilirsiniz. Ayrıca bu özelliğin aktif olabilmesi için bu cihazların iOS 8.3,OS X Yosemite 10.10.3, Windows için iCloud 7.x yüklü Windows 7 sürümleri gerekir.

iCloud Hesabı Nasıl Açılır: Genel Değerlendirme

iCloud hizmeti, çeşitli verilerinizi yedeklemenizi, senkronize etmenizi ve geri yüklemenizi sağlar. Sonuç olarak bir bulut sistemi olarak ön plana çıkmaktadır. iCloud hizmeti sayesinde verileriniz Apple cihazlar arasında eşzamanlı olarak güncellenir.

Dolayısıyla yeni bir Apple cihazı almak istediğinizde, Apple cihazınızı değiştirmek istediğinizde veya cihazınızı sıfırlamak istediğinizde sizin için fazlasıyla kullanışlı olur. Çünkü daha önceki verileriniz zahmetsiz ve kolay bir şekilde yeni cihazınıza aktarılır. Aynı zamanda iCloud hizmetini nitelikli yapan bir diğer özellik ise eşzamanlı olmasıdır. Verileriniz güvenli bir şekilde güncellenebilmektedir.

iCloud hizmetinin sunduğu saklama alanının ilk olarak bütün cihazlarda 5 GB olduğunu ve bu özellikleri destekleyen verileriniz için kullanıldığını unutmayın. Ancak saklama alanınızın kapasitesini yükseltmek size kalmıştır. Apple sizin için farklı seçeneklerde saklama alanı hizmeti sunabilmektedir.

iCloud ile bütün fotoğraf ve videolarınız otomatik olarak yedeklenerek güvenli bir şekilde saklanır. Bunun yanında dosyalarını ve bazı Apple uygulamalarının verileri de Apple kullanıcıları için eşzamanlı güncellenerek saklanır. Bütün bu özellikler verilerinizi, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve daha fazlasını kolay bir şekilde başka bir Apple cihazda kullanır hale getirdiğinden bahsettik.

Bunların yanı sıra Apple cihazlarda iCloud özelliğinin çalışabilir durumda olması için gereken sistem gereksinimlerini açıkladık. Bu sistem gereksinimleri farklı iCloud özellikleri ile beraber değişiklik göstermektedir. Aynı şekilde iCloud özelliklerinden örneklerle minimum sistem gereksinimlerini açıkladık.

Sizler için hazırladığımız iCloud hesabı açma rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Apple’ın en popüler hizmetlerinden birisi olan iCloud hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sosyolog, teknoloji dünyasındaki haberleri takip ederek içerikler üretiyor.