Snapchat ST Ne Demek?

Sosyal medya platformları arasında en çok kullanılan platformlardan birisi de Snapchat olarak dikkat çekmektedir. Özellikle bir dönemde popüler olan sosyal medya platformu Snapchat, diğer platformlara kıyasla farklılık içeriyor. Anlık bir mesajlaşma uygulaması olan Snapchat; üzerinden fotoğraf, video, ses ve yazılı metin gönderiliyor. Ancak platform üzerinde kullanılan birtakım terimler ve kısaltmalar mevcut. Bu kısaltmalar arasından biri de Snapchat ST. Peki yaygın olarak kullanılan Snapchat ST ne demek? Snapchat ST ne anlama gelir? Sizler için bu yazımızda Snapchat ST ile ilgili detaylara yer vereceğiz.

Birçok kullanıcı akıllı telefon ya da tabletler aracılığı ile sosyal medya platformlarını sıklıkla kullanıyor. Sosyal medya platformlarının bilinmeyen özellikleri, terimleri ve kısaltmaları olabiliyor. Bu kısaltma ya da terimlerin ne anlama geldiği ise merak ediliyor. Sosyal medya platformlarından birisi olan Snapchat’in de farklı özellikleri ve terimlerinin anlamı merak konusu oluyor. Bu terimlerden birisi de Snapchat ST olmaktadır.

Snapchat ST, Türkçe karşılığı olmayan bir kelimedir. Bir İngilizce kelime bütünü olan Snapchat ST kısaltımının karşılığı da İngilizce’dir. Türkçe çevirisi bir tercih olarak bulunmaz. Snapchat ST’nin açılımı ise Snapstreak’dir. Peki Snapchat ST tam olarak ne demektir?

Snapchat ST bir olay serisidir. Bir nevi yarışma niteliğinde görülen streak olayıdır. Snapchat streak ya da snapstreak olarak tanımlanan seriyi başlatmak ve devam ettirmek kolaydır. Ancak birtakım kurallardan oluşmaktadır. Bu kuralları devam ettirdiğiniz takdirde Snapstreak’iniz artmış olur. Peki Streak ya da Snapstreak ne anlama gelir? Snapstreak nasıl yapılır? Kuralları nelerdir? Emojileri nelerdir?

Eğer sizde bu soruların yanıtlarını ve Snapchat ST ne anlama gelir merak ediyorsanız rehberimizi okumaya devam edin! Şimdi ‘Snapchat ST Ne Demek? Snapstreak Ne Anlama Gelir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Snapchat ST Ne Demek? Snapstreak Ne Anlama Gelir?

Sosyal medya platformu Snapchat, sosyal medyadaki arkadaşlarınız ile etkileşim içerisinde olabileceğiniz bir anlık mesajlaşma uygulamasıdır. Snapchat’de Streaks önemli özelliklerden biridir. Snapstreaks olarak da bilinen streaks ile kullanıcılar platforma bağlı tutulabilmektedir. Dahası Snapchat Streaks ile snapleşme bir oyun haline geldi. Böylece platforma sadık kitle oluştu.

Snapchat ST kelimesinin karşılığı streak’dir. Streak kelimesinin Türkçe karşılığı ise ‘seri’ demektir. Aynı zamanda Türkçe karşılığı olarak art arda yapılan şeyler için kullanılmaktadır. Bu özellik, daha çok Snapchat ST olarak ön plana çıkmaktadır.

Snapchat anlık bir mesajlaşma uygulaması olduğundan düzenli ve sık sık atılan iletiler ile aktif olmaktadır. Bu bağlamda bir bakıma düzenli kullanım gerektirir. Düzenli kullanım ise streak kelimesi ile karşılık bulmaktadır. Snapchat platformunda düzenli olarak yer almak ve kullanmak Snapchat ST kavramı ile karşılık bulur. Dolayısıyla kavram, Snapchat platformuna ait olmakla beraber onunla bütünleşmiştir.

Dolayısıyla bu özellik Snapchat tarafından platformu düzenli olarak kullanan üyelerine tanınmış bir özelliktir diyebiliriz. Snapchat streak ya da Snapstreak, iki kullanıcının birbirlerine art arda olmak koşulu ile en az üç gün boyunca attığı snaplerden oluşmaktadır. Bu snapler, fotoğraf ya da videolardan oluşmaktadır.

Sosyal medya platformu Snapchat’i daha önce kullanmadıysanız Snap nedir sorusu aklınıza geliyor olabilir. Özet geçmek gerekirse Snap, Snapchat’te paylaşılan fotoğraf ve videolardır. Snapchat streak ise arkadaşlarınıza düzenli olarak snap göndererek başlar. Uygulamanın kişiler sayfasında kullanıcı adların sağ tarafında bir emoji ve streak puanı yer almaktadır. Ayrıca bu puanlar sayesinde Snapchat’in ne kadar aktif kullanıldığını görmüş olursunuz.

Snapstreak Nasıl Yapılır?

Snapchat ST yani Snapstreak özelliğinin, Snapchat platformunun önemli yönlerinden biri olduğunu açıklamıştık. Bir Snapchat kullanıcısıysanız ve arkadaşlarınız arasında bu özellik bir eğlence haline geldiyse Snapchat ST’nin ne olduğunu anlamak sizin için önemli olacaktır. Ayrıca Snapstreak’e nasıl başlarsınız ve streak olmak için kurallar nelerdir bunları bilmeniz gerekecektir. Streak hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik, hadi rehberimize devam edelim.

Snapstreak Nasıl Yapılır

Snapchat ST’yi başlatmak için yapmanız gereken ilk şeylerden biri kendinize bir arkadaş seçmektir. Seçtiğiniz arkadaşınıza özel olarak bir fotoğraf ya da video yollamak snapstreak serisini başlatacaktır. Önemli olan nokta ise bu seriyi üç gün boyunca devam ettirmek. Ardından snapstreak terimi ortaya çıkmış olacaktır.

Snapstreak yapabilmenin diğer koşullarından biri de başlangıcın ardından her 24 saatte bir arkadaşınız veya sizin ileti yollamanız gerektiğidir. Aksi takdirde seri için devamlılık sağlanmaz. Dolayısıyla snapstreak’i başlatamazsınız.

Snapstreaks, bir Snapchat kullanıcısı ile olan etkinliğinizin ölçüsüdür. Doğru bir şekilde yapıldığında Snapchat, arkadaşınızın kullanıcı adınızın yanında alev emojisine yer vermektedir. Aynı zamanda birbirinize streak yaptığınız gün sayısı da gözükmektedir.

Böylece Snapchat ST’nin devam ettiğini ise arkadaşınızın yanında gözüken alev emojisi ve gün sayısından anlayabilirsiniz. Ancak kum saati emojisi var olduğunda, streak süresi sıfırlanacak demektir. Bu nedenle kum saati emojisi görürseniz yapmanız gereken yaklaşık dört saat içerisinde arkadaşınız ile fotoğraf ve video paylaşmanızdır. Snapchat serinizi kaybetmeyi önlemek önlemek için arkadaşınız ile tekrar etkileşim sağlayarak sıfırlanmanın önüne geçebilirsiniz.

Öte yandan Snapstreak olayında koşullar yer almaktadır. Bu koşullardan biri de 24 saat içerisinde arkadaşınız ile iletişim halinde bulunmanızdır. Eğer platform üzerinden 24 saatlik süre dahilinde arkadaşınıza fotoğraf ya da video iletmezseniz streak olayı sona ermektedir. Dahası 3 gün süre sonunda kazanmış olduğunuz alev emojsi ve streak çizgisini kaybedersiniz.

Aslında amaç bir yarışma niteliği taşımaktadır. Bir yarışmanın yanı sıra diğer bir amaç ise Snapchat uygulamasının aktif bir şekilde kullanımını sağlamakta önemlidir. Söylenmesi gereken bir diğer önemli nokta Snapchat ST’nin gizliliğidir. Snapstreak skoru, Snapchat ayarlarından gizlenmektedir.

Snapchat Streak Kuralları

  • Sosyal medya platformu Snapchat’ı kullanan herhangi biri ile en az üç gün iletişim içerisinde olunmalıdır. Bu iletişim birbirine snap göndermek anlamına gelmektedir.
  • Üç gün iletişim içerisinde olunan kişi aynı olmalı ve 24 saatlik dilim içerisinde snap gönderilmelidir. Ancak bu metin içerikli sohbet değildir. Snap’in içeriği fotoğraf ya da video olmalıdır.
  • Snapstreak skorunuzu etkilemeyecek olan bazı etkileşimler de mevcuttur. Bunlar; sohbet, hikayelerinizin aldığı görüntüleme sayısı, gruba gönderilen snapler ve anılardan gönderilen snapler.
  • Bu koşulları karşılayan kullanıcılar yeni profil rozetleri kazanmaktadır. Ancak bu rozetleri kaybetme olasılığınız yüksek olduğundan iletişimi kesmemek önemlidir.
  • Snapstreak olayının sıfırlanmamasının kurallarından biri de her gün aynı kişiye gönderilen bir adet snap’tir. Bu işlemler devam ettikçe Snapstreak’iniz artış göstermektedir. Ancak snapleşmeyi kesmeniz durumunda Snapstreak’iniz azalmaya başlar. Sonrasında ise profilinizden rozetler kaldırılmakta ve sıfırlanmaktadır.

Snapstreak Emojileri Nelerdir?

Snapchat ST kavramının ne anlama geldiğini ve nasıl yapılacağını önceki başlıklarımızda açıkladık. Ancak Snapchat ST kavramında bilinmesi gereken yalnızca bunlar ile sınırlı değil. Snapchat streak ya da Snapstreak olayında dört farklı emoji yer alıyor. Bu emojilerin ise bir anlamı var. Peki bu dört emoji nedir? Hadi Snapstreak olayını ifade eden dört emojiye yakından bakalım.

Snapchat ST

Snapstreak kavramının dört emojisi bulunmaktadır. Bunlar; Ateş, Kum Saati, Dağ ve 100 emojileridir. Peki bu emojiler neyi ifade ediyor?

  • Ateş Emojisi: Snapstreak olayı içerisinde yer aldığınızı ifade eden emojidir. Böylece arkadaşınızın kullanıcının adının yanında ateş emojisi yer almaktadır.
  • Dağ Emojisi: Resmi bir açıklaması bulunmamak ile birlikte emoji, uzun bir süre Snapstreak olayında yer alan kişilerde ortaya çıkmaktadır.
  • Kum Saati Emojisi: Tahmin edildiği gibi kum saati emojisi, biten zaman anlamına gelmektedir. Snapstreak olayında da bu durum geçerlidir. Emoji, bitmek üzere olan streak içerisinde olduğunuzu belirtmektedir. Hatta dört saat içerisinde fotoğraf ya da video atmadığınız takdirde sıfırlanmaktadır. Bu nedenle Streak’inizin sıfırlanmamasını istiyorsanız kum saati emojisine dikkat etmeniz gerekmektedir. Kum saati emojisini gördükten sonraki 4 saat içerisinde iletişimi tekrar sağlamanız sizi streak’inizi kaybetmekten alıkoyacaktır.
  • 100 Emojisi: Emoji, 100 gün boyunca Streak olayında yer aldığınızı ifade etmektedir. Bu nedenle de Snapchat ST’de yapılması en zor emoji olarak yer almaktadır.

Snapchat ST Geri Getirme Nasıl Yapılır?

Snapchat ST başlaması kolay bir özelliktir. Öte yandan streak’i kaybetmeniz de olası bir durum. Streak’i kaybetmeniz iki farklı sebebi vardır. Bunlardan biri Snapstreak için gereken koşulları yerine getirmemek. Kum saati emojisini gördükten sonraki dört saat içerisinde iletişim sağlanmazsa streak kaybolur. Böylece rozetiniz kaldırılmaktadır.

Diğer bir sebep ise koşulları yerine getirmenize rağmen olan kayıptır. Bu kayıp teknik kaynaklıdır. Ancak bu durumda endişelenmenize gerek yok. Çünkü teknik sorunlardan dolayı Snapchat ST rozetlerinizi kaybederseniz rozetlerinizi geri kazanma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Snapstreak’i kaybetmeniz durumunda yapmanız gereken tek şey Destek sayfasına ulaşmaktır. Snapchat Destek sayfasını ziyaret ettiğinizde ‘Snapstreaks kayboldu’ seçeneğine tıklamanız gerekecektir. Bu bölümde istenen bilgileri doğru bir şekilde ve eksiksiz doldurun. Talebiniz oluşturulduktan sonra Snapchat Destek sayfası size geri bildirimde bulunacaktır.

Bir hata sonucu Snapstreak’iniz kaybolursa Snapchat Destek size yardımcı olabilir. Ancak geri bildirim süresi hakkında bir bilgi maalesef ki yok. Bu durum destek ekibinin yoğunluğuna göre değişebilmektedir.

Sonuç

Bu içeriğimizde sosyal medya platformu Snapchat üzerinde skor özelliklerinden biri olan Snapchat ST ne demek bundan bahsettik. Aynı zamanda Snapchat ST ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularına değindik. Hatta Snapchat ST olarak kısaltması bulunan Snapstreak’de bulunan emojileri inceledik. Dahası Streak geri getirme nasıl olur gibi sorularına yanıtlarına değindik.

Sosyal medya platformlarının hayatımızdaki yeri gün geçtikçe daha da artıyor. Dahası her bir platformun kendine has özellikleri ve terimleri de mevcut. Bu özellikler ve terimlerin bir kısmı ise bilinmiyor. Tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi Snapchat platformunun da kendine özel terimleri var. Bu terimlerden biri olan Snapchat ST konusunu bu rehberimizde size anlatmaya çalıştık.

Snapchat platformu her ne kadar eski dönemlerdeki popülerliğini yitirse de pandemi dönemi ile tekrardan hareketlenmişti. Snapchat platformunun içinde mevcut Snapstreak sistemi ise kullanıcıların bir gözdesi olarak yer almıştı. Sistem aslında bir nevi yarışma olarak nitelendirilse de bir diğer deyişle Snapchat platformunda aktifliği arttırabilmek içinde oluşturulmuş.

Öte yandan Snapstreak ise Snapchat platformunu aktif kullanan kullanıcılar için önemli bir özellik. Snapstreak serisini merak ediyor ve başlatmak istiyorsanız tek yapmanız gereken bir arkadaşınıza anlık görüntüler göndermek olacak. Ancak birçok kullanıcı, streaklerini canlı tutmak için aşırı zamanlar harcıyor. Dahası Snapchat’de takipçi sayısının olmaması nedeniyle başarılı olmanın ölçüsü streaklere bağlı oluyor. Bu nedenle sosyal medyanın aşırı kullanımının yarattığı olumsuzluklar, Snapstreak kavramının risk taşıma olasılığını düşünmek iyi olacaktır.

Snapchat ST ne demek ve ne işe yarar sorularına cevap bulmak isteyenler için hazırladığımız rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de Snapchat ve Snapchat ST ile ilgili soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.