Smart Switch Nedir?

Teknoloji üreticileri, ürettikleri cihazların performansını çeşitli yazılımlar ile artırmayı hedefliyorlar. Samsung da bu üreticilerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Şirket, ürettiği akıllı telefonlar başta olmak üzere çeşitli ürünler için bazı uygulamalar da geliştiriyor. Bu sayede şirket, bir yandan kullanıcı sayısını artırmayı hedeflerken bir yandan da mevcut kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor. Samsung’un bu doğrultuda geliştirdiği hizmetlerden birisi de Smart Switch oluyor. Ancak bu hizmetin ne işe yaradığını bilmeyen birçok Samsung kullanıcısı, Smart Switch nedir diye merak ediyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için Smart Switch hizmetinin ne olduğunu açıklamaya çalışacağız. Samsung tarafından kullanılma sunulan bu hizmet, bazı durumlarda oldukça kullanışlı olabiliyor. Yazımızda bu hizmetin hangi durumlarda kullanılabileceğine ve hangi cihazlarda Smart Switch desteği bulunduğuna da değineceğiz.

Smart Switch Nedir?

Teknoloji geliştikçe insanlar, bilgilerini dijital ortama aktarmaya başladılar. Bunun sonucunda da dijital veriler ortaya çıktı. Geçtiğimiz senelerde dijital veriler, rahatlıkla kontrol altında tutulabiliyorlardı. Ancak bu verilerin boyutlarının artması kullanıcılar için bazı sorunları beraberinde getirdi. Bu sorunlardan en büyüğü de verilerin yedeklenmesi veya aktarımı oluyor.

Örneğin yeni bir telefon aldığınızı varsayalım. Bu noktada normal olarak eski telefonunuzda yer alan verilerinizi yeni telefonunuza aktarmak isteyeceksiniz. Ancak günümüzde akıllı telefonunu az kullanan kullanıcıların bile yüksek kapasitede verileri mevcut. Bundan dolayı bu verileri tek tek elle yedeklemek veya aktarmaya çalışmak oldukça zor olacaktır.

Samsung, bu sorunu düşünerek kullanıcıları için Smart Switch adında bir hizmet geliştirdi. Böylece Samsung kullanıcıları, eski cihazlarında yer alan verileri rahatlıkla yeni cihazlarına taşıyabiliyorlar. Uzun süredir kullanımda olan Samsung Smart Switch, zamanla daha da işlevsel bir hal aldı.

İlk etapta Samsung, bu hizmeti basit bir veri aktarımı hizmeti olarak geliştirdi. Ancak şirket, teknolojinin hızla gelişmesiyle kullanıcılarının yeni ihtiyaçlarının ortaya çıktığını tespit etti. Bu doğrultuda Samsung, Smart Switch hizmetini de geliştirmeyi ihmal etmedi.

Smart Switch Nedir

Günümüzde Smart Switch hizmetinin son sürümü, kullanıcıları için veri aktarımını kolaylaştıran birçok özelliğe sahip. Bunlardan ilki hizmetin bilgisayar ve telefon desteğinin bulunması diyebiliriz. Bu sayede kullanıcılar, diledikleri cihaz üzerinden kolayca veri aktarımı sağlayabiliyorlar.

Bunun yanı sıra Samsung, kendi cihazları arasında veri aktarımını oldukça kolaylaştırdı. Öyle ki Samsung kullanıcılarının iki Samsung cihaz arasında veri aktarımı yapabilmeleri için cihazları birbirlerine yaklaştırıp Smart Switch üzerinden bağlantı kurmaları yeterli oluyor.

Ayrıca Samsung, veri aktarımını sadece kendi telefonları üzerinden gerçekleştirmiyor. Örneğin iPhone kullanan birisinin Samsung model bir telefon aldığını düşünelim. Samsung, bu kullanıcısına da veri aktarımı hizmeti sağlıyor. Yani şirket, günümüzde veri yedekleme ve aktarma konusunda kullanıcılarını memnun edecek her noktayı düşünerek Smart Switch hizmeti üzerinden sunuyor diyebiliriz.

Smart Switch Nasıl Kullanılır?

Smart Switch nedir sorusunun cevabını öğrenen kişiler, daha sonra bu hizmeti nasıl kullanabileceklerini merak ediyorlar. İlk etapta birçok kullanıcı için bu hizmeti kullanmak oldukça zahmetli gibi duruyor. Çünkü belirttiğimiz gibi veri aktarımı, özellikle yüksek boyutlu verilerde eziyet haline gelebiliyor. Ancak Samsung, bu işlemi kullanıcıları için oldukça kolaylaştırdı. Bu sayede kullanıcılar, Smart Switch üzerinden çok kolay adımlarla veri aktarımı gerçekleştirebiliyorlar.

Belirttiğimiz gibi Samsung, kullanıcılarına 2 yöntemle veri aktarımı hizmeti sunuyor. Bunlardan birisi bilgisayar üzerinden veri aktarımıyken diğeri ise telefonlar arası veri aktarımı oluyor. Smart Switch hizmetinden faydalanmak isteyen kullanıcılar, iki yöntem için farklı adımları takip ediyorlar. Sizler için yazımızın devamında bu iki yöntemin adımlarını da detaylıca açıklayacağız.

Bilgisayar Üzerinden Veri Aktarımı Nasıl Yapılır?

Samsung, Smart Switch hizmetini bilgisayar üzerinden de sunuyor. Hem Windows hem de Mac kullanıcıları, bu hizmetten faydalanabiliyorlar. Tabii ki kullanıcıların bu hizmet üzerinden veri aktarımı yapabilmeleri için ilk olarak Samsung tarafından geliştirilen uygulamayı, bilgisayarlarına indirmeleri gerekiyor. Samsung, Smart Switch hizmetinin bilgisayar uygulamasını kendi sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde sunuyor.

Daha sonra indirilen kurulum dosyasını çalıştırarak Smart Switch uygulamasını bilgisayarımıza kuruyoruz. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra hizmetten faydalanabilmemiz için veri aktarımı yapacağımız telefonu, bilgisayara bağlıyoruz. Ardından Samsung tarafından sunulan veri yedekleme hizmetini kullanarak cihazımızda yer alan verileri, bilgisayarımıza aktarıyoruz.

Veri aktarım işlemi tamamlandıktan sonra bilgisayarımıza bu sefer yeni Samsung telefonumuzu bağlıyoruz. Daha sonra Smart Switch üzerinden bilgisayarımıza aktardığımız verileri, kolaylıkla yeni telefonumuza aktarıyoruz. Bilgisayar üzerinden Smart Switch yardımıyla yeni Samsung cihazınıza veri aktarımı yapmak bu kadar basit.

Smart Switch, bunun yanı sıra belirttiğimiz gibi kullanıcılarına bilgisayar üzerinden veri yedekleme özelliğiyle de hizmet veriyor. Verilerinizi yeni bir telefona aktarmak istemeseniz bile bilgisayar üzerinden yedekleyebiliyorsunuz. Bu da cihazınızda herhangi bir veri kaybı yaşamanız durumunda önemli verilerinizin silinmesini engellemiş oluyor.

Ayrıca Samsung, hizmetin bilgisayar sürümü üzerinden kullanıcılarına yazılım güncellemesi yapma imkanı da sunuyor. Kullanıcılar, Samsung cihazlarını bilgisayara bağladıktan sonra Smart Switch üzerinden güncellemeleri görebiliyorlar. Bunun sonucunda cihazınızı güncellemek isteyen kullanıcılar, Smart Switch hizmetinin bilgisayar sürümü yardımıyla cihazlarını kolay ve hızlı bir şekilde güncelleyebiliyorlar.

Samsung, hizmetin bilgisayar sürümünde oldukça çeşitli özellikler ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Ancak birçok Samsung kullanıcısı, bilgisayar üzerinden veri aktarımı yerine telefonlar arası veri aktarımı yapmayı tercih ediyorlar. Çünkü günümüzde telefonlar arası veri aktarımı yapmak oldukça kolay. Böylece kullanıcılar, herhangi bir kabloya veya başka bir cihaza ihtiyaç duymadan verilerini aktarabiliyorlar.

Gelin şimdi hep birlikte telefonlar arası Smart Switch hizmeti üzerinden veri aktarımı işleminin nasıl yapılacağına bakalım.

Telefonlar Arası Veri Aktarımı Nasıl Yapılır?

Smart Switch üzerinden telefonlar arası veri aktarımı da oldukça kolay. Hizmetin ilk süreçlerinde telefonlar arası veri aktarma işlemi uzun sürebiliyordu. Bunun yanı sıra bu veri aktarımı yönteminde bağlantı kopuklukları yaşanma ihtimali çok yüksekti. Ancak Samsung, günümüzde telefonlar arası veri aktarımında neredeyse kusursuz bir hizmet sunuyor.

Kullanıcılar, Samsung cihazlar arasında veri aktarımı yapabildikleri gibi başka marka bir telefondan da yeni Samsung telefonlarına veri aktarma işlemini yapabilme imkanına sahipler. Bunun için veri aktarımı yapılacak cihazlarda Smart Switch uygulamasının bulunması gerekiyor. Eğer telefonunuzda Smart Switch mevcut değilse Google Play üzerinden uygulamayı kolaylıkla indirebilirsiniz.

Daha sonra Samsung, kullanıcılarına kablolu ve kablosuz veri aktarımı yapma imkanları ile hizmet veriyor. Günümüzde birçok kullanıcı, kablosuz veri aktarımını seçiyor. Çünkü Smart Switch, kablosuz veri aktarımı konusunda oldukça başarılı. Kullanıcılar, yüksek boyutlu verilerini bile kısa sürede kablosuz bir şekilde iki cihaz arasında aktarabilme imkanına sahipler.

Telefonlar Arası Veri Aktarımı Nasıl Yapılır

Bunun yanı sıra birçok kullanıcı, iPhone cihazlardan Samsung cihazlara nasıl veri aktarabileceklerini merak ediyor. Smart Switch, Apple tarafından üretilen cihazlardan da veri aktarımı imkanı sağlıyor. Bunun için iPhone cihazlarda yer alan iCloud hizmetinden faydalanmanız gerekiyor.

Normalde Android bir cihazdan Samsung marka bir telefona veri aktarımı yapabilmeniz için belirttiğimiz gibi iki cihazda da Smart Switch uygulamasının yer alması lazım. Ancak Samsung, iOS için Smart Switch uygulamasını geliştirmedi. Bundan dolayı iPhone modellerinden Samsung marka telefonlara veri aktarımı için iCloud hizmetinden faydalanıyoruz.

İlk olarak iPhone cihazınızda verileri iCloud sunucularına yedekliyorsunuz. Daha sonra verilerinizi direkt cihaz üzerinden aktarmak yerine iCloud hesabınız üzerinden Smart Switch hesabınıza aktarıyorsunuz. Son aşamada da Smart Switch hesabınıza aktardığınız verileri, yeni telefonunuza indiriyorsunuz. Böylece iPhone modellerinden Samsung modellerine geçiş süreci de kolaylaşmış oluyor.

Smart Switch Benzeri Hizmetler Nelerdir?

Samsung tarafından sunulan veri aktarım hizmeti, birçok akıllı telefon kullanıcısının ilgisini çekiyor. Bunun sonucunda da kullanıcılar, normal olarak Smart Switch benzeri uygulamalar var mı diye araştırma yapıyorlar. Günümüzde Samsung gibi birçok teknoloji üreticisi, veri aktarımı üzerinde çalışmalar yapıyor. Bunun sonucunda da akıllı telefon sektöründe kendini kanıtlamış birçok telefon üreticisi, kullanıcılarına veri transfer hizmeti sağlıyor.

Bu noktada karşımıza ilk olarak Huawei tarafından geliştirilen “Phone Clone” hizmeti çıkıyor. Nasıl ki Samsung, bir akıllı telefondan yeni Samsung telefona veri aktarımı hizmeti sağlıyorsa Huawei de kullanıcılarına aynı hizmeti sunuyor. Huawei kullanıcıları, eski telefonlarından yeni Huawei model telefonlarına veri aktarımı yapabilmek için Phone Clone adındaki hizmetten faydalanabililiyorlar.

Bunun yanı sıra Asus da veri aktarımı konusunda hizmet geliştiren teknoloji üreticilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Her ne kadar şirket, son zamanlarda Türkiye’deki akıllı telefon pazarında pek aktif olmasa da global olarak çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Bunun sonucunda da Asus da kullanıcılarına eski telefonlarından yeni Asus telefonlarına veri aktarımı sağlayabilecekleri ASUS Data Transfer hizmetini sunuyor.

Peki veri aktarımı için illa üreticiler tarafından geliştirilen uygulamaların mı kullanılması gerekiyor? Her ne kadar üreticiler, kendi hizmetleri üzerinden çeşitli ilgi çekici özellikler sunsalar da veri aktarımı için sadece bu programları kullanmanıza gerek yok. Çünkü piyasada çeşitli geliştiriciler tarafından geliştirilen veri aktarma uygulamaları da mevcut.

Bunlardan birisi “Smart Transfer” olarak karşımıza çıkıyor. Akıllı telefon kullanıcıları Smart Transfer uygulaması sayesinde eski cihazlarından yeni cihazlarına kolaylıkla veri aktarımı sağlayabiliyorlar. Bu uygulamanın en ilgi çekici tarafı birçok markayı destekliyor olması oluyor. Öyle ki bu destek sayesinde iOS-Android cihazlar arasında bile veri aktarımı yapmanız mümkün hale geliyor.

Genel Değerlendirme

Smart Switch, Samsung tarafından geliştirilen bir veri aktarma hizmeti olarak karşımıza çıkıyor. Samsung, bu hizmet üzerinden kullanıcılarına eski telefonlarından yeni Samsung telefonlarına veri aktarma imkanı sunuyor. Uzun bir süredir piyasada yer alan bu hizmet, günümüzde sahip olduğu çeşitli özellikler ile kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor.

Bu özelliklerden ilki Smart Switch hizmetinin, bilgisayar ve akıllı telefonlarda kullanılıyor olabilmesi diyebiliriz. Samsung kullanıcıları, bu sayede bir bilgisayar üzerinden eski telefonlarındaki verileri yeni Samsung telefonlarına aktarabiliyorlar. Bunun yanı sıra kullanıcılar, dilerlerse de herhangi bir ekstra cihaza veya kabloya ihtiyaç duymadan iki telefon arasında da veri aktarımı yapabilme imkanına sahipler. Sizler için yazımızda hem bilgisayar üzerinden hem de iki cihaz arasında Smart Switch üzerinden nasıl veri aktarımı yapabileceğinizden bahsettik.

Ayrıca birçok kullanıcı, Samsung tarafından sunulan bu hizmeti keşfettikten sonra buna benzer hizmetler var mı diye merak ediyor. Samsung gibi birçok teknoloji üreticisi, kullanıcılarına veri aktarımı yapabilecekleri hizmetler sunuyor. Bunun yanı sıra üçüncü parti uygulama geliştiricileri de veri aktarma uygulamaları ile kullanıcılarına hizmet veriyorlar. Bu noktada akıllı telefon kullanıcıları, veri aktarımı için çeşitli seçeneklere sahipler diyebiliriz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Smart Switch rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde temel olarak Smart Switch nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Ayrıca bu hizmetin özelliklerinden ve nasıl kullanılabileceğinden de bahsettik.

Sizler de Smart Switch ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.