Shutterstock Nedir?

Yaratıcı projeler oluşturmak isteyen kişiler için vazgeçilmez kaynaklarından birisi olan Shutterstock; stok fotoğraf, vektör grafik, video klibi, müzik ve diğer dijital içeriklerin bulunabileceği bir platformdur. Dünya genelindeki milyonlarca fotoğrafçı, sanatçı ve video üreticisinin yüklediği yüksek kaliteli içerikleri barındıran Shutterstock, yaratıcı ihtiyaçları karşılamak için geniş bir medya koleksiyonuna sahiptir. Ancak bu platformu bilmeyen ve daha önce hiç kullanmayan kişiler, Shutterstock nedir diye merak etmektedirler.

Bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz bu rehberimizde temel olarak Shutterstock nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bunun yanı sıra platformdan para kazanmak isteyen kişilerin fazlasıyla merak ettkileri Shutterstock üzerinden fotoğraf satma işlemini nasıl yapabileceğinizi de anlatacağız. Böylece rehberimizi inceleyerek Shutterstock ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Shutterstock Nedir?

Shutterstock, stok fotoğraf, vektör grafik, video klibi, müzik ve diğer dijital içeriklerin bulunabileceği bir platformdur. 2003 yılında kurulmuş olan ve o zamandan beri 1.8 milyondan fazla aktif müşteri tarafından kullanılan Shutterstock, geniş müşteri kitlesinde sayesinde 300 milyondan fazla telifsiz içeriğe sahiptir.

ABD merkezli bir şirket olan Shutterstock, kurulduğu günden beri hizmet politikasında çeşitli değişikliklere gitti. İlk olarak sadece abonelikler üzerinden hizmet veren Shutterstock, günümüzde daha farklı fiyatlandırma yöntemleri uygulamaktadır. Bunun yanı sıra Shutterstock, alanında en başarılı platformlardan birisi olabilmek için kurulduğu günden bugüne ciddi yatırımlarla sektörde hizmet gösteren bazı platformları bünyesine kattı.

Böylece Shutterstock, günümüzde dünya çapında milyonlarca müşterisine hizmet veriyor. Her geçen gün büyümeye devam eden Shutterstock, dijitalleşmenin de artmasıyla birlikte daha çok kullanılıyor. Dijital ortamda projeler geliştirmek isteyen kişiler, projelerinde kullanabilecekleri fotoğraf ve müzik başta olmak üzere birçok telifsiz içeriğe Shutterstock üzerinden erişim sağlayabilmektedirler.

Bunun yanı sıra Shutterstock, çift taraflı işleyen bir sistemdir. Yani Shutterstock üzerinden içerik satın almak mümkün olduğu gibi platform üzerinden satış da yapabiliyorsunuz. Böylece fotoğraf, müzik, video gibi kategorilerde stok içerikler oluşturuyorsanız bu içerikleri Shutterstock üzerinden satarak gelir elde edebilirsiniz.

Shutterstock Üzerinden Fotoğraf Satmak

Shutterstock, dünya genelindeki fotoğrafçıların stok fotoğraflarını paylaşabilecekleri ve satışa sunabilecekleri bir platformdur. Bu sayede Shutterstock, fotoğrafçıların fotoğraflarını yükleyerek gelir elde etmelerine olanak tanır. Dünya genelinde oldukça fazla kullanılması ve güvenilirliğini kanıtlaması sayesinde başta fotoğraf olmak üzere müzik, video gibi içeriklerini satmak isteyen kişiler genellikle Shutterstock kullanmaktadırlar.

Shutterstock Üzerinden Fotoğraf Satmak

İçerik satışı yapabilmek için Shutterstock’a satıcı profiliyle üye olmanız gerekiyor. Shutterstock satıcı üyeliği oluşturmak oldukça kolaydır. Şu aşamaları takip ederek Shutterstock satıcı üyeliğinizi oluşturabilirsiniz:

  • İlk olarak Shutterstock’a erişim sağlamanız gerekiyor. Sonrasında platformun alt kısmında yer alan “İçeriğinizi satın” butonuna basmalısınız. Eğer butonu bulamadıysanız buraya tıklayarak satıcı üyeliği oluşturma ekranına gidebilirsiniz.
  • Karşınıza çıkan ekrandan Shutterstock satıcısı olabilmek için ad soyad, e-mail ve şifre bilgilerinizi doldurmanız gerekiyor. Sonrasında 18 yaşından büyük olduğunuzu beyan ettiğiniz sözleşmeyi onaylamanız gerekiyor.
  • Mailinize gelecek olan profil onay linkine tıkladıktan sonra adres bilgilerinizi girmeniz gereken bir sayfa açılmaktadır. İkametgah adresinizi de girdikten sonra Shutterstock satıcı profili oluşturma işleminiz tamamlanacaktır.

Shutterstock üyelik işleminizi tamamlandıktan sonra Shutterstock üzerinden satmak istediğiniz fotoğraflarınızı yükleyebilirsiniz. Fotoğraflar yüklendikten sonra Shutterstock, fotoğrafın lisanslama işlemlerini gerçekleştiriyor. Sonrasında platform, fotoğraf sahiplerine satılan fotoğrafları için belirli bir yüzdede komisyon ödüyor. Bu yüzde Shutterstock’un belirlediği ve fotoğrafın lisanslama bedeli üzerinden hesaplanmaktadır.

Shutterstock üzerinden fotoğraf satarak para kazanmak istiyorsanız fotoğraflarını yüklerken belirli kurallara uymanız gerekmektedir. Bu noktada ilk olarak yüklediğiniz fotoğrafların Shutterstock’un kalite standartlarına uygun olması gerektiğini unutmamalısınız. Ayrıca fotoğrafların telif hakkı sahipliğini de belirtmeli ve doğru şekilde etiketlemeniz gerekiyor. Fotoğraflarda belirtilen etiketler, fotoğrafların kolay bir şekilde bulunabilmesini yani satın alınabilmesini sağlamaktadır.

Shutterstock Üzerinden Stok Fotoğraf Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Stok fotoğraflar; reklam, yayın, tasarım ve diğer tasarım işlemleri için kullanılan profesyonel fotoğraflardır. Shutterstock, stok fotoğrafların satışının gerçekleştiği bir platformdur. Fotoğrafçılar, Shutterstock üzerinden fotoğraflarını yükleyebilir ve müşteriler, bu fotoğrafları lisanslamak için kullanabilirler. Shutterstock üzerinden stok fotoğraf satarken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu noktaları şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Fotoğrafların Yüksek Kalitede Olması Gerekiyor: Stok fotoğraf satarken, fotoğrafların kalitesinin yüksek olması çok önemlidir. Çünkü kaliteli fotoğraflar, müşterilerin dikkatini çeker ve fotoğrafların lisanslaması için daha fazla talep oluşur. Bu nedenle platforma yüklediğiniz fotoğrafların kalitesini kontrol etmelisiniz. Fotoğraflar net, yeterli çözünürlüğe sahip olurken aynı zamanda fotoğrafların renk kalitesi de iyi olmalıdır.
  • Yaratıcı ve Güncel Konularda Fotoğraf Satmaya Çalışın: Stok fotoğraf satışında başarılı olmak için trendleri takip etmek önemlidir. Yeni trendleri takip etmek, müşterilerin ihtiyaçlarına uygun fotoğraflar çekmek ve satışları arttırmak için fırsatlar sunabilir.
  • Telif Hakkına Dikkat Edin: Stok fotoğraf satarken telif hakkı konusunda bilinçli olmanız gerekiyor. Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakkı sahipliğini doğru şekilde belirtmeli ve kullanım haklarını kontrol etmelisiniz. Ayrıca fotoğraflarınız hakkında sorun yaşamamak için fotoğrafınızı satın alan kişilerin sonrasında bu fotoğraflar üzerinde hangi haklara sahip olduklarını da bilmelisiniz.
  • Etiket Seçimini Doğru Yapmalısınız: Yüklediğiniz fotoğrafları doğru şekilde etiketlemeli ve anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Doğru anahtar kelimeler seçmek fotoğrafların doğru şekilde kategorize edilmesini ve müşterilerin fotoğrafları daha kolay bulmasını sağlar.

Shutterstock Paket Fiyatları

Shutterstock nedir sorusunun cevabını öğrendikten sonra platformu kullanmak istemeniz durumunda platformun fiyatlandırması hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Çünkü Shutterstock, platformda yer alan fotoğraf, müzik, video gibi içerikleri kullanıcılarına ücretli bir şekilde sağlamaktadır.

Platform geliştiricileri, ilk yıllarda sadece abonelik üzerinden hizmet veriyorlardı. Ancak bu durum, tek seferlik bir içeriğe ihtiyaç duyan kişilerin Shutterstock hizmetlerinden faydalanmalarını zorlaştırıyordu. Bundan dolayı Shutterstock, günümüzde hem abonelik hem de kredi sistemi üzerinden üyelik sağlamaktadır.

Shutterstock, aylık veya yıllık olarak abone olan kullanıcılarına içerik sayısı üzerinden ücretlendirme yapıyor. Bu doğrultuda Shutterstock üzerinden fotoğraf indirmek istiyorsanız aylık 10 krediden 750 krediye kadar artan abonelik seçeneklerinden birisini seçebilirsiniz. Bu paketlerin fiyat aralığı ise 29-199 ABD Doları/ay olarak değişmektedir.

Bunun yanı sıra sürekli stok içeriklere ihtiyaç duymuyorsanız, sadece istediğiniz birkaç içeriği satın almak istiyorsanız bu durumda kredi sistemini kullanabilirsiniz. Shutterstock kredi sistemi, yıllık indirme sayısı üzerinden ücretlendirilmektedir. Bu noktada Shutterstock, her içerik kategorisinde farklı fiyatlandırmalar yapıyor. Shutterstock üzerinden 1 yıl geçerli fotoğraf kredisi satın almak istediğinizde 5 indirme için 49 Dolar ödeme yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda 1 yıl geçerli video kredisi satın almak isterseniz bu sefer 5 indirme için 299 Dolar ödeme yapmalısınız.

Shutterstock Benzeri Siteler

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte dijital dünyada para kazanmak da kolaylaşmaya başladı. Bu noktada internet üzerinden yaptığı projelerle para kazanmak isteyen kişiler, stok içeriklere ihtiyaç duyuyorlar. Bundan dolayı stok içeriklere yer veren platformların sayısı oldukça fazladır. Shutterstock, her ne kadar bu platformlar içerisinde en çok tercih edilenlerden birisi olsa da Shutterstock alternatifi olarak kullanabileceğiniz siteler de mevcut. İşte Shutterstock alternatifi siteler şunlardır:

Envato Elements

2006 yılından beri kullanıcılarına hizmet veren Envato Elements, Shutterstock alternatifi olarak kullanılabilecek en başarılı platformlardan birisidir. Envato Elements, kategori çeşitliliği olarak kullanıcılarını fazlasıyla memnun ediyor. Öyle ki Envato Elements üzerinden stok fotoğraf, müzik, video gibi birçok kategoride stok içeriğe erişim sağlayabilirsiniz.

Envato Elements, rakiplerine göre daha uygun fiyatlarla hizmet veriyor. Platformda içerik bazlı ödeme yapabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra aylık abonelik seçeneğiyle de Envato Elements üzerinden içeriklere erişim sağlayabilirsiniz.

Adobe Stock

Adobe, içerik yaratma konusunda teknoloji kullanıcılarının en çok kullandığı şirketlerden birisidir. Çünkü Adobe, yaratıcılık konusunda çok çeşitli araçlarla kullanıcılarına hizmet veriyor. Adobe tarafından geliştirilen hizmetlerden birisi de Stock olarak karşımıza çıkıyor.

Shutterstock Benzeri Siteler - Adobe Stock

Adobe Stock, rakipleri gibi proje geliştiricilerinin stok içeriklere daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilmeleri amacıyla geliştirildi. Bu doğrultuda Adobe Stock üzerinden fotoğraflardan videolara kadar çok çeşitli içeriklere erişim sağlayabilirsiniz. Creative Cloud ile entegre çalışan Adobe Stock, bu sayede kullanıcılarına diğer Adobe yazılımlarıyla uyumlu çalışabilme imkanı veriyor. Adobe Stock üzerinden içeriklerden faydalanabilmek için lisans ücretlerini ödemeniz gerekiyor.

Pixabay

Pixabay, stok görsel konusunda en iddialı platformlardan birisidir. Çünkü Pixabay, birçok rakibinin aksine kullanıcılarına ücretsiz hizmet vermeyi tercih ediyor. Bundan dolayı Pixabay, Shutterstock yerine kullanılabilecek en başarılı sitelerden birisidir. Pixabay, sadece stok görsel sağlamıyor. Bunun yanı sıra platformda video, müzik ve vektörler de mevcut. Böylece projeleriniz için ihtiyaç duyduğunuz stok içerikler, Pixabay üzerinden ücretsiz bir şekilde edinebilirsiniz.

Getty Images

Shutterstock alternatifi olarak kullanabileceğiniz bir diğer platform da Getty Images’dir. 1995 yılında kurulan Getty Images, sektöründeki en köklü şirketlerden birisidir. Öyle ki paylaşılan verilere göre platformda 80 milyondan fazla içerik mevcut. Getty Images, biraz daha profesyonel olarak proje geliştiren kişilere hitap ediyor. Bundan dolayı platformdaki içerik kalitesi, oldukça yüksek seviyede.

Tabii ki profesyonellere hitap etmesi Getty Images’in fiyat politikasını da etkiliyor. Getty Images lisans ücretleri, rakiplerinin oldukça üst seviyesinde. Bundan dolayı küçük ölçekli proje geliştiren kişiler için Getty Images üzerinden stok içerik satın almak maliyetli olabilmektedir. Eğer bütçe sorununuz yoksa bu durumda Getty Images, yüksek kalitede stok içerikler için tercih edilebilecek en başarılı platformların başında gelmektedir.

Shutterstock Nedir: Sıkça Sorulan Sorular

Shutterstock ne kadar kazandırıyor?

Stok içerik satışından elde edeceğiniz kazanç, tamamen satış sayısına bağlıdır. Shutterstock, satışlardan ödediği komisyonu satış sayısına göre kategorize etmiş durumda. Öyle ki satış sayınıza göre platformda %15-40 aralığında komisyon elde etmeniz mümkün.

Shutterstock üyeliği ücretli mi?

Platforma üye olmak için herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yok. Ancak Shutterstock’ta yer alan içeriklerden faydalanmak için ödeme yapmalısınız. Bu noktada içerik ödemelerinizi içerik bazlı veya aylık abonelik şeklinde yapabilirsiniz.

Shutterstock nasıl ödeme yapıyor?

Shutterstock üzerinden sattığınız içerikler için her ayın 1.günü ödeme alabilirsiniz. Platform üzerinden ödemeler; Payoneer,Paypal ve Skrill üzerinden yapılmaktadır. Shutterstock ödemelerinizi alabilmek için herhangi bir işlem yapmanıza da gerek kalmıyor. Platform, kayıtlı olan hesabınıza otomatik olarak ödeme yapmaktadır.

Shutterstock Nedir: Genel Değerlendirme

ABD merkezli Shutterstock, stok içerik kullanıcılarının en çok kullandıkları platformların başında gelmektedir. İçerik sayısı olarak kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başaran Shutterstock, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bu noktada Shutterstock ile karşılaşan ve platformu hiç kullanmayan kişiler, Shutterstock nedir diye merak edebilmektedirler.

Bizler de bu yazımızda sizler için Shutterstock nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Hazırlamış olduğumuz rehberimizde Shutterstock ile ilgili merak edilen tüm konularda bilgilendirme yaptık. Böylece Shutterstock rehberimizi inceleyerek platformla alakalı tüm sorularınıza kolaylıkla cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.