Joseph Chamberlain Wilson Kimdir?

Amerikan kökenli bir uluslararası teknoloji şirketi Xerox, baskı çözümleri alanında faaliyet gösteriyor. Baskı çözümleri endüstrisinde yer alan Xerox, daha çok fotokopi, tarayıcı ve yazıcılar üreterek ön plana çıkmaktadır. Öte yandan özel yazılımlar da üretmektedir. Günümüzde faaliyeti devam eden Xerox şirketinin tarihi ise 100 yıldan daha önceye dayanmaktadır. 1906 yılında kurulan şirketin kurucusu kimdir diye merak edebilirsiniz. Xerox şirketinin kurucusu Joseph Chamberlain Wilson’dır. Peki Joseph Chamberlain Wilson kimdir?

Wilson, Haloid Corporation şirketini Xerox’a dönüştürme sürecini yöneten kişidir. Ayrıca Joseph Chamberlain, Xerox Corporation’ın son derece başarılı bir kuruluşa dönüştürmüştür. Tarihe bakıldığında Wilson, 1961’de Xerox Corporation geliştirme haklarını satın alan Haloid Company’nin yöneticisi olarak yer alıyordu. Xerography kavramı, 1960’larda devrim yaratmıştı.

Baskı endüstrisi dünyasında etkin olarak yer alan Xerox, çok uluslu bir holding olarak ön plana çıkıyor. Bu çok uluslu holdingin dönüşümünün arkasında yer alan isimlerinin başında ise Joseph Chamberlain Wilson gelmektedir.

Peki Xerox şirketi nasıl kuruldu? Haloid Company nasıl bir dönüşüm geçirdi? Wilson’ın hikayesi nedir? Eğer sizde bu soruların cevaplarını arıyorsanız ve Joseph Chamberlain Wilson kimdir diye merak ediyorsanız bu rehberimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Joseph Chamberlain Wilson Kimdir?’ sorusunun yanıtı ile başlayalım.

Joseph Chamberlain Wilson Kimdir?

Joseph Chamberlain Wilson, girişimcidir. Aynı zamanda Wilson Xerox Corporation şirketinin kurucusu olarak bilinmektedir. Xerox Corporation, Amerikan uluslararası bir teknoloji şirketidir. Öte yandan Xerografi olarak adlandırılan kuru fotokopi tekniğine öncülük eden Chester Carlson’a gelişimi konusunda yardımcı olmuştur. Peki Joseph Chamberlain Wilson aslında kimdir? Wilson’ın hikayesi nasıl başladı? Gelin bu soruların yanıtlarına bakalım.

Joseph Chamberlain Wilson, 13 Aralık 1909 doğumludur. ABD New York Rochester’da doğan Wilson’ın ölüm tarihi ise 22 Kasım 1971’dir. 1971’de henüz 62 yaşındayken Wilson, hayatını kaybetmiştir. New York’da Vali Rockefeller ile bir öğle yemeği sırasında ani ölümü gerçekleşmiştir. Wilson’ın ölüm nedeninin ise kalp krizi olduğu belirtilmiştir.

Joseph Chamberlain Wilson Kimdir

Wilson, ismini Haloid şirketinin kurucularından biri olan dedesinden almıştır. Wilson’ın dedesi 1930 yılına kadar Rochester’da belediye başkanı olarak görev alan kişidir. Diğer taraftan Wilson’ın eşi ise Maire Peggy Curran Wilson’dır. Peggy Curran ile Joe Wilson 12 Ekim 1935 tarihinde evlenmişlerdir.

Çoğunlukla Joe Wilson olarak bilinen Joseph Chamberlain Wilson’ın erken yaşlarda kitaplara olan özel bir ilgisi vardı. Bu nedenle Wilson’ın annesi Kate, Wilson’a okuma yazmayı öğrenmesi için yardımcı oldu. Joe Wilson’ın okul hayatı, ilkokulda üstün yetenekli çocuklar için olan özel bir program ile başlamıştı. Ardından Wilson, yine iki yıl boyunca Madison Junior Lisesi’nde üstün yetenekli öğrenciler arasında yer aldı. Daha sonra ise West High School’a gitti.

Yeteneklerinin farkında olan Wilson, hayatını başkaları için faydalı ve kişisel olarak daha ödüllendirici hale getirmek istiyordu. Diğer taraftan Wilson, Amerika Birleşik Devletleri New York’da yer alan Rochester Üniversitesi’nden 1931’de mezun olmuştu. Ayrıca 1933’de Wilson Harvard’da MBA derecesine sahip oldu. Aynı zamanda Wilson, Delta Kappa Epsilon kardeşliğinin bir üyesi olarak da bilinmektedir.

Wilson’ın Kariyeri

Joseph Chamberlain Wilson, eğitimlerinin ardından kariyer hayatına adım atmıştır. 1930’lu yıllarda Joe Wilson, aile işine katıldı. Aile işi Haloid şirketiydi. Haloid şirketi, fotoğraf kağıdı üretiyordu. 1936 yılında Wilson, Haloid şirketinde sekreter olarak yer almıştı. Ardından 1944’de Haloid’de başkan yardımcısı olarak görev aldı. 1946 yılında ise Haloid Company Başkanı ve Genel müdürü oldu.

Bu dönemlerde Wilson, Haloid’in başkanı olan babasına yardımcı oluyordu. Özellikle şirket işlerinin çoğunu II. Dünya Savaşı çabalarına yönlendirdi. Şirketin işi büyük ölçüde genişlerken yeni bir ürün ve teknolojiye ihtiyaç doğdu.

Joseph C. Wilson, Haloid şirketini babasından devraldı. 1948’de ise Haloid yeni bir isim ile halka açık gösterildi. Wilson’ın liderliğinde Chester Carlson tarafından icat edilen xerografi yani çoğaltma işlemi haklarını satın almıştır. Wilson, Xerox’un başkanı olarak 1960’lı yılların son dönemlerinde şirketi entegre edebilmek için çalıştı. Daha sonra Xerography olarak adlandırılacak olan Xerox Corporation, 1960’larda ofis yönetimi endüstrisinde devrim yarattı. Wilson, 1971 yılındaki ölümüne kadar CEO olarak faaliyet gösterdi.

Tüm bunlara ek olarak Wilson, 1950 yılında Rochester ve Monroe Country Community Chest üyesiydi. 1951’de United Negro College Fund; 1952’de Rochester Ticaret Odası başkanı; 1954’de Rochester Üniversitesi Kurumsal İlişkiler Komitesi Başkanı; 1958’de Rochester İcra Kurulu; 1964’de Ekonomik Kalkınma Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi olarak yer almıştır.

Wilson’ın Başarıları

Wilson’ın ailesi, Joseph Chamberlain Wilson’ın hayırseverlik geleneklerini Marie C. ve Josep C. Wilson Vakfı aracılığıyla sürdürmektedir. Aynı zamanda Wilson, 1980 yılında Junior Achievement US Business Hall of Fame’e girmeyi başarmıştır. Dahası Wilson, uzun yıllar Rochester Üniversitesi’nde mütevelli heyetinde yer almıştır.

New York’da yer alan West Lisesi, Joseph C. Wilson’ın onuruna ‘Joseph C. Wilson Magnet Lisesi’ olarak adlandırılmıştır. Lisenin programlarından biri bilim ve teknoloji odaklıdır. Ayrıca Xerox ile ders dışı bir bilgisayar bilimi kulübü için danışmanlara fon sağlıyor. 1980’li yıllarda New York eyaletinde en iyi dokuzuncu lise olarak seçilmiştir. Dahası 2004’de Washington Post tarafından ‘ulusun entelektüel açıdan en zorlu okullarından biri olarak kabul edildiği’ açıklanmıştır.

Öte yandan Wilson Commons ve University of Rochester nehir kampüsünde Wilson Bulvarı da Joe Wilson adına sahip olmuştur. Dahası Joseph C. Wilson olarak adlandırılan Wilson Günü, tüm üniversite öğrencileri için toplum hizmeti günü olarak bilinmektedir. Xerox’un Webster kampüsünde yine Wilson’ın adını taşıyan bir merkez bulunmaktadır. Bu merkez, Wilson Araştırma ve Teknoloji Merkezi’dir.

Xerox Nedir?

Xerox Corporation, Amerikan bir şirkettir. Şirket; baskı ve yayın sistemleri, fotokopi makineleri ve faks makineleri üreten bir teknoloji şirketidir. Xerox, 1960 yılında Joseph Chamberlain Wilson ve Chester Floyd Carlson tarafından kuruldu. 2018 yılında 2,3 milyar dolar karşılığında Xerox, Fujifilm tarafından satın alındı.

Xerox; dijital baskı makineleri, çok işlevli cihazlar, lazer ve katı bağlantı ağ yazıcıları, fotokopi makineleri ve faks makineleri üretmektedir. Şirketin adı Xerox, görüntüleri ve belgeleri çoğaltmak için bir teknoloji olan ‘xerography’ kavramından türemiştir. Xerography, görüntülerin çoğaltılmasında ve bilgisayar verilerinin yazdırılmasında baskın yöntemdir. Yöntem fotokopi makinelerinde, lazer yazıcılarda ve faks makinelerinde kullanılmaktadır.

Kurucu ortaklardan biri olan Chester Carlson, Amerikan patent avukatıdır. Chester Carlson, 1930’larda xerografiyi icat eden kişi olarak bilinmektedir. Chester Carlson, ilk dönemlerde yatırıma ihtiyaç duydu. Ancak General Electric, IBM, Kodak ve RCA tarafından geri çevrildi. Öte yandan Carlson’ın araştırmasına yatırım yapan Battelle Memorial Institute oldu. Sonrasında bu teknoloji, Haloid Company şirketine lisanslandı.

Ardından Battelle ve Haloid şirketleri araştırma konusunda işbirliği gerçekleştirdi. Böylece 1948 yılında teknik ortaya çıktı. Haloid, xerograpy kavramını Yunanca ‘dry’ ve ‘writing’ kelimelerinden yarattı. 1910 yılında kurulan Haloid şirketi, 1958 yılına gelindiğinde Haloid Xerox adını aldı. 1961 yılında ise şirketin ismi Xerox Corporation olarak değişti.

Xerox’un Kuruluşu

Xerox şirketinin tarihi 1903 yılına dayanmaktadır. Xerox, Amerikalı mucit Chester Carlson’ın kserografik baskıyı keşfetmesi ile başlayan bir hikayeye sahip. 1903’de MH Kuhn Company kuruldu. 1906 yılında ise aralarında Chester Carlson’ın bulunduğu kurucu ortaklar şirketi Haloid Company olarak kurdular.

Haloid şirketi, Rochester’da fotoğraf kağıdı yapmak için kuruldu. Şirketin kurucu ortaklarından biri ise Joseph Chamberlain Wison’dır. Xerox’un kurucularında biri olarak bilinen Wilson, Haloid şirketini babasından devralmıştır.

1935 yılında Haloid şirketi bir fotokopi makine üreticisi Rectigraph Company’yi satın aldı. 1936’da ise Haloid Company, ilk halka arzını gerçekleştirdi. Ancak Haloid, 1947 yılında tanınan bir şirket haline geldi. Bunun sebebi ise 1947’de Chester Carlson’ın düz kağıda kopyalar yapmak için geliştirilen bir teknolojiyi satın alması ile gelişti. Bu teknoloji şimdi ‘xerography’ kavramı ile bilinmektedir.

Xerox'un Kuruluşu

1948’de Xerography, resmi olarak ilan edilirken ‘Xerox’ kavramı ticari marka haline geldi. 1949’da ise ‘Model A’ isimli dünyanın ilk xerographic fotokopi makinesi ortaya çıktı. 1955 yılında ilk otomatik xerografik yazıcı Copyflo ortaya çıktı. Haloid şirketi, 1958 yılında ismini Haloid Xerox Inc. olarak değiştirdi. Böylece Haloid Company, şirketin xerografiye odaklanmasını yansıtmış oldu. Ardından 1961 yılında Xerox adını aldı.

1959 yılında ilk otomatik düz kağıt ticari fotokopi makinesi Xerox 914, televizyonda yayınlanan gösterimi ile halka duyuruldu. Böylece Xerox 914, endüstride devrim niteliği yarattı. Şirket, 1959’da Xerox 914’ün piyasaya sürülmesi ile ‘tüm zamanların en başarılı ürünü’ olarak öne çıkmayı başardı.

1960’lı yıllarda Xerox, fotokopi makinesi pazarında öncü bir konumda yer alıyordu. Öte yandan 1960’da New York’da Wilson Araştırma ve Teknoloji Merkezi adlı bir xerografi araştırma tesisi açılmıştır. 1970’de ise Xerox Palo Alto Araştırma Merkezi açılmıştı. Ardından merkezde grafik kullanıcı arayüzü ve lazer baskı gibi modern teknolojilerin gelişimi sağlandı. Günümüzde ise Xerox, BT endüstrisinin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Aynı zamanda hem araştırma ve geliştirme hem de pazarlamada önemli bir marka ismi taşımaktadır.

Joseph Chamberlain Wilson Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde baskı çözüm sistemleri endüstrisinde yer alan şirket Xerox ile tanıdığımız Xerox’un dönüşümüne öncü olan Joseph Chamberlain Wilson kimdir sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Ayrıca Joseph C. Wilson’ın Haloid Company şirketini nasıl Xerox adlı çok uluslu bir holdinge çevirdiğine değindik. Wilson’ın hayatını ve Xerox’un nasıl kurulduğunu inceledik. Öte yandan yetenekli bir gençlik dönemi geçiren Wilson’ın kariyer hayatını ve başarılarını açıkladık.

Basım ve fotokopi sektöründeki büyük buluşlar, hayatımızı kolaylaştıran bir endüstrinin içinde yer aldı. Bir eğitim kurumundan kurumsal olan şirketlere kadar her sektörün içinde fotokopi makinelerine ihtiyaç söz konusu. Bu nedenle fotokopi alanının hem ulaşımı kolay hem de ucuz yollu olması gerekiyordu. Chester Carlson’ın muciti olduğu xerography, Joseph Chamberlain Wilson’ın yatırımı ve desteği ile birleşince bu ihtiyaç ortadan kalktı. Böylece Xerox şirketinin doğuşu, fotokopi endüstrisinde gelecek yüzyıllar için umut oldu.

Joseph Chamberlain Wilson, iş dünyasının ve toplumun birbiri ile olan ilişkisine inancı kuvvetliydi. Bu sebeple Wilson’ın pek çok topluluk, iş ve hayır kurumunda yer aldığını görebiliyoruz. Öte yandan 1906 yılına dayanan Haloid Company şirketinin tarihi geçmişi, Chester Carlson ‘ın icatıyla birlikte hareket kazandığını görebiliyoruz. ‘Xerografi’ adı verilen yeni bir terim ile Haloid şirketi gündeme geldi. Şirketin en önemli hedeflerinden biri olan fotokopinin dünya için kolay ve ucuz hale getirmek ise gerçek oldu.

Peki ya siz Haloid Company şirketinin Xerox şirketine dönüşmesinin öncüsü olan ve bir devrim yaratan Joseph Chamberlain Wilson’ın hikayesini nasıl buldunuz? Xerox şirketinin tarihinde yer alan Joseph Chamberlain Wilson hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.