Hande Çilingir Kimdir?

Türkiye’nin girişimcilik ekosisteminde unicorn girişimlerin sayısı gün geçtikçe artış gösteriyor. Yakın zamanda Türkiye’nin unicorn girişimleri arasında girmeyi başaran şirket ise ‘Insider’ oldu. Son aldığı yatırım turunda 121 milyar dolar yatırım ile 1 milyar değerlemeye ulaştı. Aynı zamanda Insider, Türkiye’nin ilk unicorn yazılım şirketi oldu. Peki 26 ülkede varlığı ile devam eden Insider şirketinin kurucusunun kim olduğunu biliyor musunuz? Insider, 2012 yılında Türk mühendis ve yazılımcılardan oluşan altı kurucu tarafından kurulmuştur. Ancak fikrin asıl sahibi, Insider kurucu ortağı ve CEO’su Hande Çilingir’dir. Peki Hande Çilingir kimdir?

Hande Çilingir, 2018 yılında Crunchbase tarafından düzenlenen ABD dışındaki ‘En İyi Yedi Kadın CEO’sundan biridir. Başarılı kadın girişimcilerden biri olan Çilingir’in ve Insider’ın hikayesi nasıl başladı merak ediyor olabilirsiniz. Üniversite yıllarında ilk girişimcilik serüvenine başlayan Çilingir’in, exit ile sonuçlanan ilk girişiminden sonra ikincisi Insider olmuş. Insider ise kişiselleştirilmiş teknolojiler sunan bir yazılım şirketi.

Eğer Hande Çilingir’in hikayesi nasıl başladı ve Insider’ın hikayesi nedir diye merak ediyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Hande Çilingir Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Hande Çilingir Kimdir?

Hande Çilingir, Türk kadın girişimcidir. Çilingir, Insider kurucu ortağı ve CEO’sudur. Insider bir yazılım şirketi olarak e-ticaret sitelerine satış arttırmaya yarayan araçlar sağlamaktadır. Altı kurucu ortak ile birlikte kurulan şirketin tamamı Türk mühendis ve yazılımcılardan oluşmaktadır. Insider ile birlikte kariyerinde önemli bir yolculuğa sürüklenen Hande Çilingir’de bu ekibin bir parçasıdır. Peki Hande Çilingir bunlar dışında kimdir? Çilingir’in hikayesine yakından bakalım.

Bursa’da dünyaya gelen Hande Çilingir, 1985 doğumludur. Şimdilerde 37 yaşında olan Hande Çilingir, dört kişilik bir ailenin ikinci çocuğudur. Annesi Yunanistan göçmeni bir ev hanımı, babası da Bulgaristan göçmeni elektrik teknisyenidir. Çekirdek bir ailenin bir bireyi olan Hande Çilingir’in ebeveynleri, çocuklarının eğitim konusunu oldukça önemsemektedir. Bu nedenle de Çilingir’in ablası ebeveynlerinin isteği üzerine doktor olmuştur. Ancak bu istek Hande Çilingir üzerinde etkisiz kalmıştır. Çilingir’in geleceğe dair planları ebeveynlerin isteklerinden oldukça farklı olmuştur.

Hande Çilingir, lise dönemini Bursa Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite döneminde ise İstanbul Bilgi Üniveritesi’nde bölüm birincisi olduktan sonra eğitimini Londra’da tamamlamıştır. Hande Çilingir’in en büyük hayali eğitimini yurtdışında almaktı.

Bu yüzden Çilingir, hayalini başarıyla sonuçlandırmış ve lisans diplomasını London School of Economics’den almıştır. Burada Economics & Management bölümünden mezun olmuştur. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ilerleyen zamanlarda birlikte girişimcilik dünyasına atılacağı yol arkadaşı Serhat Soyuerel ile tanışmıştır.

Hande Çilingir, üniversite üçüncü sınıftayken girişimcilik üzerine fikir geliştiriyordu. Bu girişim, eğitim sisteminin sorunlarını çözmeye hedefli olan sosyal sorumluluk projesi ‘BilgiAid’di. Özellikle yükselen bir ekonomiye sahip olan ülke Çin, dikkatini oldukça çekmiştir. Bu sebeple de Çilingir, lisans döneminden sonra yüksek lisansını Çin’de almaya karar vermiştir. Yüksek lisansını ise Shanghai Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Burada International Chinese and Culture Yüksek lisans programından mezun olmuştur.

Çilingir’in Kariyeri

Hande Çilingir’in başarıyla devam eden öğrenim hayatından sonra kariyer hayatı da oldukça dikkat çekicidir. Çilingir, Çin Shanghai Üniversitesi’nde yüksek lisansına devam ederken Fiba Holding’de görev almıştır. Bunun yanı sıra Vestel ve PepsiCo gibi uluslararası şirketlerde yer almıştır. Ayrıca Çilingir, akıcı bir Çin bilgisine de sahiptir.

2010 yılında Türkiye’ye geri dönen Hande Çilingir, bir işe atılmaya karar vermiştir. Ancak bu noktada yalnız değildir. Üniversite döneminden beri bağlantısını koparmayan arkadaşı Serhat Soyuerel de ona eşlik etmektedir. Bu ikili ilk başta ilk girişimleri olan Fethiye’de bir dil okulu açmışlardır. Bu ilk girişim onlar için iyi bir tecrübe olmuştur.

‘English and More’ dil okulunu kurduklarında henüz daha 24 yaşında olan ikili, ilk başlarda başarısız da olsa pes etmemişlerdir. Prestijli bir okul kurmak için zaman harcayan ikili, üç yıldan fazla bir süre içinde 40’dan fazla ülkeye seyahat ederek öğrenci kazanmaya çalışmışlardır. Böylece kararlılıkları ile adım adım ilerleyen ikili tam üç yıl içerisinde dil okuluna yurtdışından gelen 3.800 kadar öğrenciyi kazandırabilmişlerdir. Sonrasında ise üç yıl süren dil okulu macerası şirketi satmaları ile sona ermiştir.

Bu ilk girişimin ardından Çilingir ve Soyuerel yola çıktıkları girişimcilik serüvenini sona erdirmediler. Farklı bir fikir üzerine çalışmaya başladılar. Özellikle 2012 yılında e-ticaret sitesi kurmak çok popüler bir girişimcilik olarak akıllarını çelen bir düşünceydi. Ancak e-ticaret sitesi kurmak yerine Hande Çilingir, bambaşka bir fikir sundu. Bu fikir e-ticaret sitesi kuranların ihtiyacı olan bütün hizmetleri sağlayabilecekleri bir oluşumdu. Dolayısıyla bu girişim ‘Insider’ oldu.

Hande Çilingir’in Başarıları

Başarılı bir kariyer hayatına sahip olan Hande Çilingir’in bir kadın girişimci olarak hikayesini başarılar ile doldurduğu birçok zaman olmuş. Çilingir, 40 yaş altı en başarılı teknoloji girişimcilerinden biri olarak gösteriliyor. Tüm bu ilham niteliğinde olan başarılarına bizde yakından bakalım.

Üniversite yıllarında ilk girişimcilik hayatında başlayan Çilingir, ‘BilgiAid’ adında sosyal sorumluluk projesi geliştirmiştir. Bu proje ile birlikte 2006 yılında Juniors Chambers International (JCI) tarafından düzenlenen Türkiye Genç Girişimciler (TOYP) yarışmasında ‘Yılın Sosyal Projesi’ ödülünü almaya hak kazanmıştır.

Hande Çilingir, ISP-2014 yılında ‘Endeavor Girişimcisi’ olarak ödüllendirilmiştir. Çilingir, 2016’da Microsoft tarafından düzenlenen Teknoloji’nin Kadın Liderleri yarışmasında ‘Yılın En Başarılı Kadın Girişimcisi’ ödülünü almaya hak kazanmıştır. Aynı zamanda çeşitli start-up‘ları ekosisteme kazandırmıştır. Böylece girişim ekosistemine kazandırdığı katkılar dolayısıyla Junior Chambers International (JCI) tarafından ödüllendirilmiştir.

Hande Çilingir

Çilingir’in kurucu ortağı ve CEO’su olduğu girişim Insider, 2016 yılında ‘Europe’s 100 Hottest Startups’ listesinde yer almıştır. 2017 yılında Çilingir, Garanti BBVA tarafından ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’ olarak seçilen isim olmuştur. Aynı zamanda KAGİDER ve Ekonomist Dergisi tarafından da ‘Yılın Kadın Girişimcisi’ seçilmiştir. Ayrıca 2018 yılında Crunchbase tarafından da dünyanın ABD dışında ‘En İyi Yedi Kadın CEO’sundan biri olarak seçilmiştir.

Tüm bunlara ek olarak 2020 yılında Endeavor Derneği tarafından yıllık iletilen Linda Ödülü’nün sahibi olarak global alanda ‘En Başarılı Üç Girişimci’ arasına girmeyi başarmıştır. Aynı yıl The Software Report tarafından ‘Avrupa’daki En Başarılı SaaS CEO’su seçilmiştir. Hatta 2020 yılı içinde Globaldeki ‘En Başarılı 50 Kadın Yazılım Sektörü CEO’su listesine girmeyi başarmıştır.

Insider Nedir?

Insider, kişiselleştirme teknolojileri girişimidir. 25 farklı ülkede ofisi bulunan Insider bir yazılım şirketidir. Insider şirketi, Türk mühendisler tarafından kodlanan yazılımları ihraç etmektedir. Insider, 6 kurucu ortak tarafından kurulmuştur. Bu kurucular başta Hande Çilingir ve Serhat Soyuerel olmak üzere Mehmet Sinan Toktay, Arda Köterin, Okan Yedibela ve Muharrem Derinkök’dür.

Online hizmet veren şirket ve markalara hizmet vermektedirler. Bu şirketler arasında Unilever, Loreal, LG, Samsung ve HP gibi dünya devi markalar da yer almaktadır. Böylece çok sayıda global şirket, Insider platformunun müşterisi olmaktadır. Insider, çeşitli endüstri alanlarından 300’den fazla global marka ile çalışmaktadır.

Insider platformunun şu an 26 farklı ülkede ofisi bulunmaktadır. Bunlar; İstanbul, Dubai, Varşova, Moskova, Londra, Paris, Singapur, Tokyo, Lumpur, Hong Kong, Kuala, Sidney, Barcelona ve San Paula’dır. 34 farklı milleten çalışanı bulunan Insider’da çalışan kişilerin ortalama yaşı ise 28 olarak bilinmektedir.

Insider Nedir?

Ayrıca Insider, 2022 yılında QIA liderliğinde üstlendiği yatırım turunda 121 milyon dolar yatırım alarak değerlemesini 1 milyar doların üzerinde çıkarmıştır. Böylece dünyada 9. SaaS ve Türkiye’de ilk unicorn yazılım girişimi olmayı başardı.

Insider bünyesinde yer alan çok sayıda global şirkete en çok ihtiyacı olduğu verileri sağlamaktadır. Sunulan bu veriler sayesinde de şirketlerin büyümelerine ve verimliliğine katkı sağlamaktadır. Gartner’ın sunduğu son rapora göre Insider, dünyanın kendi alanındaki en büyük üç şirketten biri olarak yer almaktadır.

Insider portalında yer alan Growth Management yani Büyüme Yönetim platformu ile dijital pazarlama uzmanlarına müşteri deneyimi ve satışının her aşamasında büyümeyi hızlandırmalarına yardımcı olmaktadır. Ayrıca Insider üzerinde gerçek zamanlı öngörüsel segmentleri gelişmiş yapay zeka ve makine öğrenme becerileri yer almaktadır.

Böylece güçlenen platform yapısı ile web, mobil web, mobil uygulamalar ve reklam kanallarında pazarlama uzmanlarının kişiselleştirilmiş tecrübeler sunmalarına yardımcı olmaktadır. Kurucu ortağı ve CEO’su olan Hande Çilingir, Insider ile Silikon Vadisi dışında yer alabilecek global bir yazılım şirketinin var olabileceğini dünyaya gösterdiklerine inanıyor.

Insider’in Hikayesi

Girişimcilik ekosistemine ‘English and More’ isimli dil okulu ile giriş yapan Hande Çilingir ve ortağı Serhat Soyuerel, bu dil okulunun ardından ‘Insider’ girişimini kurmak için adım atmışlardır. Bir sonraki girişimlerini teknoloji alanında hayata geçirmeye kararlılardır. O dönem popüler olan e-ticaret sektörü alanına yönelmek isteyen ikili daha sonra bambaşka bir fikri geliştirmeye başladılar.

Çilingir ve Soyuerel;, kendi teknolojisi, yazılımını ve kodlarını ihraç edemeyen ülkelerin diğer ülkelere bağımlı hale geleceğinin farkına varmışlardı. Bu nedenle Insider girişim fikri için pazar ihtiyaçlarını aramaya ve anlamaya özen göstermişlerdir. Benzer iş yapan firmalar değerlendirilmiştir.

Altı ay süren süreçten sonra pazar araştırmaları sona ermiştir ve ürün için fikirler oluşturulmuştur. Hande Çilingir ve Insider’ın kurucusu 5 ortak şirketlerin e-ticaret sitelerine yönelik olacak tüm ihtiyaçları üzerine düşünmüşlerdir. Bu nedenle bir ürün şirketi kurmayı düşündüler. Bunun sonucunda Türkiye’den teknolojiyi ihraç etmek istediler.

Hande Çilingir

Sonrasında ise bünyesine P&G, Oracle gibi şirketlerden yeni isimler katıldı. Toplam 6 kurucu ortak ile birlikte yola adım attılar. Bünyede tamamen Türk mühendis ve yazılımcılar yer aldı. Böylece Insider, online hizmet veren ya da satış yapan, içerik üreten şirketlere ve markalara hizmet vermeye başladı.

Insider, çevrimiçi satış gerçekleştiren şirketlerini müşteri sadakati ve büyümesini arttırmasını amaçlamaktadır. Böylelikle Insider, çok kanallı bir müşteri deneyimi platformu olarak hizmet vermektedir. Her girişim gibi büyüme hedefleri olan Insider, ilk yurtdışı açılımını kurulduktan yaklaşık dokuz ay sonra gerçekleştirmiştir. Insider’ın ilk yurtdışı ofisi Rusya’nın başkenti Moskova’da açılmıştır. Peşi sıra ise Ortadoğu ve Doğu Avrupa’da genişlemeye devam etmiştir.

Hande Çilingir Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde Türkiye’nin başarılı yazılım şirketlerinden olan Insider girişiminin kurucu ortağı ve CEO’su Hande Çilingir kimdir sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Yakın zamanda Türkiye’nin ilk unicorn yazılım girişimi olmayı başaran Insider ve Hande Çilingir’in hikayesine değindik. Insider nasıl kuruldu? Birçok platformda ödüller kazanan başarılı kadın girişimcilerden biri olan Çilingir’in hikayesinin nasıl başladığını açıklamaya çalıştık.

Özetle Insider, özellikle e-ticaret üzerine hizmet veren siteler başta olmak üzere çeşitli sitelere destek hizmeti vermektedir. 2012 yılında kurulan şirket, internet yayıncılığı yapan bir yazılım şirketidir. Kurucu ortağı olan Hande Çilingir ile Insider büyük başarılara imza atmıştır.

Insider, kariyerine bir girişimde başlamak isteyen kişiler içinde kendi bünyesinde iş olanağı sağlamaktadır. Türkiye’deki çalışanlarını yurt dışındaki ofislerinde çalışmak üzere görevlendirdikleri belli programları vardır. Böylece Sales Academy ve SAM Academy gibi programlar düzenlenmektedir. Bu programlar ile hem Türkiye hem de yurt dışı ekiplerine çalışma arkadaşları kazandırmaktadırlar. Insider bunun için kendi web sitesi üzerinden açık pozisyonlara yer vermektedir.

Türkiye’nin gurur duyulan girişimci isimlerinden biri olan Hande Çilingir’in en önem verdiği hususlardan biri insanlık için bir şey yapmak oluyor. İnsanların hayatına yeni bir şeyler kazandırmanın ve bir dokunuş ile farklılık yaratabilmenin önemini vurguluyor. Ayrıca günde 16 saat çalıştığını ifade eden Çilingir, zor zamanların güçlü insanlar yarattığına inanıyor. Aynı zamanda mükemmel bir ekibi olduğunu da ifade ediyor. Çilingir, ayrıca girişimci ruhlarını ve kültürlerini hiç kaybetmeden yola devam ettiklerini belirtiyor.

Peki ya siz başarılı bir kadın girişimci olan Hande Çilingir hakkında ne düşünüyorsunuz? Yakın zamanda Türkiye’nin altıncı unicorn girişimi olmayı başaran Insider hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Sizde Insider ve Hande Çilingir hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.