Samsung, Kameralı Bir Akıllı Saat Geliştiriyor

Katlanabilir telefonları ile teknolojiye yeni bir soluk kazandıran Samsung, kameralı bir akıllı saat geliştiriyor. Üstelik bu saatin sunduğu özellikler arasında yalnızca kamera yer almıyor. Bunun yanı sıra yeni akıllı saatte kaydırılabilir bir ekran da yer alıyor.

Samsung tarafından geliştirildiği tahmin edilen yeni kameralı akıllı saat, LetsGoDigital tarafından gündeme getirildi. Ortaya yeni çıkan bir Samsung patentinde yer alan bu tasarım, akıllı saatlerin geleceğinde kameranın da yer alacağı düşüncesini akıllara getirdi.

Patentte yer alan tasarıma göre yeni akıllı saat, ortasında bir kamera da bulunduracak. Bu kameranın gizlenmesi için ise hareket eden bir ekran cihazda yer alacak. Yukarı ve aşağı hareket eden ekran ile cihazın ortasında yer alan kamera açığa çıkacak. Böylece kullanıcılar dilediği zaman kamerayı kullanma şansına sahip olacak.

Cihaz, açılır yüzeyi ile birlikte daha geniş bir alana yayılsa da kapalı konumda ortalama bir yuvarlak akıllı saat boyutlarında. Bu nedenle cihazın kapalı tasarımı konusunda sıra dışı bir unsur yer almadığını söylemek mümkün. Ancak açıldığında nerdeyse yarısı kadar bir alan daha saatte dahil oluyor.

Patent başvurusunda yer alan tarih aslında haziran ayını işaret ediyor. Aylar öncesinde yapılan bu başvuru sonrasında Samsung’un çalışmalara başladığı tahminler arasında yer alıyor.

samsung-kamerali-akilli-saat
Görsel: WIPO/LetsGoDigital

Akıllı Saatler ile Video İzleme Dönemi mi Başlıyor?

Yaklaşık 100 sayfadan oluşan patent, akıllı saate ait çoğu özelliği detaylı bir şekilde açıklıyor. Bunu hem yazılı bilgiler hem de şemalar üzerinden gerçekleştiriyor. Çoğu şema temel akıllı saat özelliklerini barındırıyor. Ancak patentte yer alan şemalardan bir tanesi ise diğerlerinden oldukça farklı olmasıyla dikkat çekiyor.

Marvel evreninde yer alan karakterlerden Thor’a ait bir görsel, Samsung’un yeni akıllı saatinin şemaları arasında mevcut. Bu durum Samsung’un yeni akıllı saatlerle video ve film izletme hedefi olduğu düşüncesini akıllara getiriyor.

samsung-thor
Görsel: WIPO/LetsGoDigital

Özellikle daha geniş bir ekran geliştiren Samsung, akıllı saatler üzerinden görsel içerikler izlemeyi de denemeleri arasında tutuyor gibi gözüküyor. Şu anda da bazı akıllı saatler video oynatma özelliğine sahip. Ancak yeni akıllı saatin ekranı, bu ürünlerin ekranlarından çok daha büyük hale geliyor.

Tabii ki bu durumun bir tahminden öteye gitmediğini belirtmekte fayda var. Görselde yer alan Thor karakterinin tamamen tesadüf olma ihtimaline de sahip.

Cihazla ilgili Samsung cephesinden resmi bir açıklama henüz gelmedi. Yalnızca patent dosyası ortaya çıkan ürün, konsept bir tasarım olma ihtimali de taşıyor. Yine de sıra dışı ekran tasarımlarına sahip Samsung’un kameralı ve hareket eden ekranlı bir akıllı saat geliştirmesi çok da şaşırtıcı olmayacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.