Samsung Katlanan Telefon Patenti ile Ekranı Üçe Bölme Yolunda!

Samsung katlanan telefon modelleri tüm teknoloji takipçilerinin ilgisini çekiyor. Şirketin tanıttığı katlanan telefonlar gelişmeye ve yenilenmeye devam ediyor.

Şimdi ise Samsung üç ekrana sahip katlanan bir telefon üzerinde çalışıyor. Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nde yeni eklenen bir patent de şirketin bu çalışmalarını doğrular nitelikte.

Aslında bu patentin alınma tarihi geçen yılın kasım ayı olarak görünüyor. Ancak, yayımlanma tarihi Haziran 2021. Patent görselleri ise oldukça dikkat çekse de elimizdeki görsellerde boyutsal bilgilere ne yazık ki erişemiyoruz.

Görsellerde çift menteşe sistemini görebiliyoruz. Ayrıca cihaz, açık konumdayken Samsung‘un dikkat çeken katlanan akıllı telefonlarından Galaxy Z Fold 2 ile oldukça benzerlik gösteriyor.

Görülen bu çift menteşe sistemi ile birlikte ekranı iki kez katlamak mümkün hale geliyor. Menteşelerden biri Samsung’un halihazırda bulunan katlanan telefonlarındaki gibi içe doğru katlanıyor. Ancak diğer menteşe alışılmamış şekilde dışa doğru katlanmakta.

Bu kullanılan iki menteşe devasa büyüklükte bir ekranı 3 eşit parçaya bölüyor. Aynı zamanda selfie kamerası cihazın sağ üst kısmında yer alıyor.

Ayrıca cihazın görsellerinde katlanmış haldeyken kullanabilecek sensörlere sahip bir kamera görülüyor.

Samsung Katlanır Telefon Patenti
Patente dair görseller

Samsung Katlanan Telefon Modelleri Gelişiyor

Görsellerde 3 adet kameraya sahip bir sistem bizleri karşılıyor. Bu kameranın teknik detayları için herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca şarj tarafında Type-C bağlantısını görebiliyoruz.

En dikkat çeken özelliklerinden biri ise katlanma açısının dilediğiniz şekilde ayarlanabilmesi. Yani telefonu dilediğiniz formda kullanabilmeniz mümkün hale geliyor.

Günümüzde dikkat çeken bir diğer özellik olan kablosuz şarj ise ana ekranın arka tarafında yer alıyor.

Tabii bu üçe katlanan telefonun bazı dezavantajları da var. Öncelikle ağırlık bir miktar artmış durumda. Ayrıca boyut tarafında da ekran ve menteşeler ile birlikte oldukça sıra dışı bir kalınlık söz konusu.

Her ne kadar bu tip dezavantajlar olsa da katlanabilir cihazlar dikkat çekmeye devam ediyor. Markalar arka arkaya farklı katlanır cihazlar sunmaya devam ediyor.

Samsung geçtiğimiz dönemde katlanan akıllı telefonlar için oldukça fazla gelişme ile gündeme gelmişti. Şirket bu konuda birçok patent aldı.

Yakın zamanda, oldukça dikkat çeken iki ekranın dışa katlandığı S-Pen kullanılan bir tasarım da gündeme gelmişti. Bu tasarım da teknoloji dünyasında adından söz ettirmişti.

Bu patentin de ışığında, Samsung’un gelecekte nasıl bir cihaz sunacağını hep birlikte göreceğiz.

Sizler katlanabilen akıllı cihazlar hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.