Samsung Çip Üretimini Azaltmak Zorunda Kaldı!

Samsung, dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden birisi olarak biliniyor. Şirket, bir süredir kendi çiplerini üretmeye çalışıyor. Nitekim Samsung, bu konuda oldukça başarılı da gidiyor diyebiliriz. Ancak küresel olarak yaşanan bazı krizler, şirketin çip üretiminde sorunlar yaşamasına sebep oluyor. Bu sorunlar yavaş yavaş giderilmeye başlandı diye düşünürken Samsung, bir kez daha çip üretimini azaltmak zorunda kaldığını açıkladı.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda neredeyse tüm teknoloji şirketlerini etkileyen bir çip krizi yaşanmıştı. Bu kriz henüz günümüzde bile tam olarak çözülmedi diyebiliriz. Ancak şirketler, bu sorunun etkisini azaltacak çeşitli çözüm yolları üretmeyi başardılar.

Samsung da bu şirketlerden birisi olarak ön plana çıkmıştı. Şirketin yaşadığı sorun, git gide büyük çaplı olmaya başlamıştı. Hatta Samsung, bunun sonucunda bazı cihazların tanıtımı erteleme kararı almıştı.

Örneğin şirket, bir süredir merakla beklenen Galaxy S21 FE modelini yaşadığı çip krizinden dolayı erteledi. Samsung, bu sorunu kısa bir sürede çözmeye çalıştı ve kısa vadede başarılı sonuçlar da aldı.

Ancak bu sefer de şirketin çip üretimlerini, tüm dünyada kendisini hissettiren pandemi şartları etkilemeye başladı. Şirket, tüm dünyada hızla yayılmaya başlayan Omicron varyantı yüzünden Çin’de bulunan tek çip üretme tesisinde üretimleri azaltmak zorunda kaldı.

Samsung Çip Krizi Yaşanmaması için Gereken Önlemleri Alacak

Samsung, konuyla alakalı bir basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada şirket, Çin’in Xi’an şehrinde bulunan üretim tesislerindeki işleyişte bir değişikliğe gideceklerini belirtti. Bu değişikliğin sebebi olarak da COVID-19 gösterildi. Tüm dünyada etkisini gösteren Omicron, Çin’de hızla yayılmaya devam ediyor. Bundan dolayı Samsung, temel olarak tesis çalışanlarının sağlık durumlarını korumak için operasyonlarını gözden geçirme kararı aldı.

Samsung Çip Krizi Yaşanmaması için Gereken Önlemleri Alacak

Yapılan açıklamada şirket, müşterilerinin ve takipçilerinin bu konudan endişe etmemeleri gerektiğini belirtiyor. Çünkü Samsung, bir büyük çaplı çip krizi daha yaşamamak için gerekli tedbirlerin alınacağını açıkladı. Bu kapsamda şirket, küresel üretim ağlarını güçlendirmeye çalışacak.

Samsung, yapılan açıklamada bu durumun ne kadar süreceğini belirtmedi. Ancak araştırmacılar tarafından ulaşılan bilgilere göre şirket, normal üretim sürecine pandemi şartları hafifledikten sonra dönmeyi planlıyor.

Sizler Samsung’un çip üretimi hakkında aldığı bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şirket, bu karar sonucunda çip üretimi konusunda gerekli tedbirleri alabilecek mi? Sizler de Samsung tarafından alınan bu karar hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.gizmochina.com/2021/12/29/samsung-chip-manufacturing-plant-in-xian-cuts-corners-due-to-lockdown/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.