Safari Kullanıcı Sayısı Milyarı Aştı!

Yapılan bir araştırma internet tarayıcılarının kullanıcı sayılarını karşılaştırdı. Bir VPN servisi tarafından yapılan araştırma Safari, Chrome ve birkaç büyük internet tarayıcılarının kullanıcı sayısı ve verilerini ortaya çıkardı. Araştırma sonuçları Safari’nin rekor sayıdaki kullanıcısını gözler önüne serdi.

Atlas VPN tarafından gerçekleştirilen bir araştırmada ekip, internet tarayıcılarını birbirleriyle karşılaştırdı. Ortaya çıkan sonuçlar Safari ve Chrome gibi büyük tarayıcıların kullanıcı sayısı hakkında fikir sahibi olmamızı sağladı. Internet World Stats ve GlobalStats’ın verilerine dayanarak yapılan araştırmada listenin zirvesine Google Chrome oturdu.

Nisan 2022 tarihine ait veriler Google Chrome’un neredeyse 3 milyar 379 milyon kullanıcısı olduğunu belirtiyor. Bu kullanıcı sayısı ile en yakın rakibinin üç katından fazla olan Google Chrome ayrıca piyasadaki en yüksek pazar payının da sahibi olmaya hak kazanıyor. Google Chrome bu kullanıcı sayısı ile pazarda %64’ü aşan bir dilime sahip.

Listenin ikinci sırasında ise Apple tarafından geliştirilen internet tarayıcısı Safari bulunuyor. Yalnızca Apple ürünlerinde (Mac, iPhone, iPad sürümleri gibi) kullanılan Safari’nin 1 milyar kullanıcıyı aştığı belirtiliyor. Nisan 2022 tarihli veriler 1 milyar 6 milyonu aşan kullanıcı sayısını gözler önüne seriyor. Üstelik bu değerin tüm internet kullanıcılarının %19’u olduğu ifade ediliyor.

Yapılan araştırmada Safari’nin getirdiği ek güvenlik özelliklerine de yer veriliyor. Bilindiği üzere Safari, cihazın gizliliğini korumak için raporlar hazırlıyor ve kullanıcıya sunuyor. Buna ek olarak bazı trafik izleyicilerinin engellenmesini sağlayan bir özelliğine de dikkat çekiliyor.

tarayici-kullanici-sayisi

Listenin Diğer Üyeleri Birbirine Oldukça Yakın!

Google Chrome ve Safari’nin ardında dört farklı web tarayıcısı daha yer alıyor. Ancak listenin ilk iki sırasındaki tarayıcıların aradaki farkı bir hayli açtığını belirtmek gerek. Listenin üçüncü sırasında Microsoft tarafından geliştirilen Edge yer alıyor.

Microsoft’un Internet Explorer yerine geliştirdiği Edge, 212 milyon kullanıcı ile listenin ilk üçüne girmeyi başarıyor. Şirketin kötü namını silme konusunda başarılı olan Edge, Windows 11 ile birlikte bir atağa geçmiş gibi gözüküyor. Hemen ardından gelen tarayıcı ise 179 milyon kullanıcı ile Mozilla Firefox oluyor.

Listenin son iki sırasında ise Samsung Internet ve Opera’yı görmek mümkün. Samsung telefonlar ve tabletlerde yer alan tarayıcının yaklaşık 150 milyon kullanıcısı mevcut. Opera’nın ise 109 milyona yakın sayıda kullanıcısının olduğu ifade ediliyor. Son dört tarayıcının toplam pazar payı ise %12,38 olarak belirtiliyor.

Kaynak: https://atlasvpn.com/blog/apples-safari-browser-now-has-more-than-1-billion-users

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.