Roblox Nedir? Yaratıcılıkla Dolu Bir Oyun

Son günlerde popülerliği git gide artan Roblox, küçük yaşa sahip oyuncular tarafından oldukça beğenilen bir oyundur. Biz de bu içeriğimizde Roblox nedir, Roblox nasıl oynanır ve nasıl indirilir konusuna değineceğiz.

Gelin milyonlarca kişi tarafından oynanan Roblox nedir, hep birlikte bir bakalım.

Roblox Nedir?

Roblox, Roblox Corporation tarafından geliştirilen çevrimiçi bir üç boyutlu rol yapma oyunudur. Çok sorulan “Roblox ne zaman çıktı” sorusunun cevabi ise 2006 senesidir. Roblox o zamandan beri oldukça geniş kitlelere ulaşmayı başarıyor.

Oyun sahip olduğu araçlarla oyuncuların yaratıcılığını konuşturmasına izin veriyor. Bu sayede Roblox bir oyun olmaktan çıkıyor ve oyuncuların kendilerini kanıtlayabileceği bir alan haline geliyor.

Bu şekilde Roblox yaklaşık 150 milyonluk bir kitle toplamayı başardı. Ayrıca, genç oyuncu kitlesi tarafından beğenilmesinin en önemli sebeplerinden birisi de bu.

Özünde Minecraft ile birçok benzerliğe sahip bir oyun Roblox. Buna ek olarak Roblox, oyunda çevrimiçi takımlar kurma olanağı da sağlıyor. Böylece takım arkadaşlarınızla oldukça eğlenceli anlar yaşayabiliyorsunuz.

Oyunun oyunculara verdiği serbestlik ve açık dünyayla birlikte oyun içinde birçok etkinlik gerçekleştirmek de mümkün.

Eğlence ve yaratıcılığın yanı sıra gelişmiş sohbet penceresiyle oyun içi sosyallik de üst seviyelerde oluyor. Öte yandan, Roblox sahip olduğu sohbet güvenliğiyle genç oyuncu kitlesi için de güvenli bir alan sağlıyor.

Sohbet kısmındaki argo içeriklerin engellenmesi ve çocukların güvenliği için yapılan geliştirmeler oyunun ebeveynler tarafında beğenilmesine de katkı sağlıyor.

Roblox Nedir

Roblox Ücretsiz mi?

Roblox ücretsiz olarak oynanabilen bir oyundur. Ancak bu konuda dikkatli davranılması gereken bir konu var; oyun içi satın alımlar.

Roblox her ne kadar ücretsiz bir oyun olsa da içinde sahip olduğu bazı özelliklere erişim sadece ücretli bir şekilde gerçekleşiyor.

İçinde milyonlarca oyun bulunduran Roblox, oyunların büyük bir kısmını ücretsiz olarak sunuyor. Ancak önceden de bahsettiğimiz gibi bazı oyunlara erişim ücretli.

Bunlara ek olarak, oyunun kendi para birimi olan Robux ile oyun içi alım satım yapmak mümkün.

Oyun içi alım satımlarda karakter geliştirme ve oyun içi eşyalar mevcut. Robux’u belli bir ücret karşılığında hesabınızdan ve oyunun sitesinden satın alabilirsiniz.

Roblox Nasıl İndirilir?

Roblox indirmesi ücretsiz bir şekilde bizleri karşılıyor. Ancak oyunu oynamak istiyorsanız birkaç işlemi geçmeniz gerekiyor.

Bunlardan birincisi Roblox sitesine girip bir üyelik kaydı yapmanız oluyor. Bir sonraki adım ise karşınıza çıkan oyun ve haritalardan birini seçmeniz ve karakterinizi oluşturmanız.

Sahip olduğu birçok oyun ve harita için ise ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmıyor. Giriş yaptığınız hesap ile birçok oyuna erişebiliyorsunuz.

Üye girişi yapmak istiyorsanız buradan kayıt ekranına ulaşabilirsiniz.

Roblox Nasıl Oynanır?

Roblox Nasıl Oynanır

Oyuna üye olduktan sonra herhangi bir oyuna tıklamanız ile Roblox deneyiminiz başlıyor. Seçtiğiniz oyun indikten sonra oynamak istediğiniz blok rengini ve boyutunu seçtikten sonra başlama ekranı sizleri karşılıyor.

Oyun çeşitliliği oldukça fazla olduğu için seçtiğiniz platforma dikkat etmeniz gerekiyor. Öte yandan, her platformun farklı bir konsepti olduğu için istemediğiniz bir oyunda da yer alabilirsiniz. Bu sebeple, seçeceğiniz harita konusunda dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Roblox Sistem Gereksinimleri Nedir?

Roblox oldukça benzerlik gösterdiği Minecraft ile neredeyse aynı sistem gereksinimlerine sahip. Oyunun önceliği grafikten ziyade yaratıcılığa ve rol yapmaya odaklı olduğu için oldukça düşük sistemler ile bile çalışması mümkün.

Düşük sistem gereksinimine sahip diğer oyunları görmek için listemizi inceleyebilirsiniz.

Roblox İçin Minimum Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 95, Vista, XP, 7, 8, 10 ( 32-64 bit )
  • İşlemci: Intel 2.4 GHz Dual Core
  • Bellek: 1 GB
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce FX 5500 ya da ATI Radeon 9500 veya Intel GMA 3100.
  • Depolama: 1 GB

Roblox İçin Önerilen Sistem Gereksinimleri

  • İşletim Sistemi: Windows 10 ( 32-64 bit )
  • İşlemci: Intel 2.4 GHz Dual Core
  • Bellek: 4 GB
  • Ekran Kartı: ATI 7950, NVIDIA GTX 660 ya da DirectX 11 Destekli Ekran Kartı
  • Depolama: 1 GB

Roblox Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

‘‘Roblox nedir” konusunda değindiğimiz yazımızda genel olarak Roblox’un yapısından ve teknik gereksinimlerinden bahsettik.

Oyunun en beğendiğimiz tarafları, oyunculara oldukça büyük bir serbestlik tanıması ve rol yapma elementlerini oldukça güzel bir şekilde hissettirmesi. Kendi içinde birçok oyuna ve haritaya sahip olmasıyla da oyunculara müthiş bir deneyim sunduğunu düşünüyoruz.

Peki, siz Roblox hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Roblox serbestlik konusunda türünün en iyisi mi? Roblox’un en beğendiğiniz yanı nedir? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.