Resimden Font Bulma – 2023

Resimden font bulma işlemi nasıl yapılır? Özellikle tasarım ile uğraşan kişilerin en büyük problemlerinden biri resminden font bulmaktır. Kimi zaman bu fontlar oldukça bariz olsa da son derece uğraştırıcı örnekler de karşımıza çıkabilir. Biz de bu nedenle resimden font bulma işlemi nasıl yapılır konusunu ele almaya karar verdik.

Her bir font ya da yazı tipi, karakterlerinin şekil, boyut vb. unsurlarıyla kendine hastır. Bu nedenle fontları tam olarak bulmak kimi zaman oldukça zorlayıcıdır. Yine de birbiri yerine kullanılabilecek bazı fontların varlığından da söz edebiliriz. Ancak bu durumda da gözle ayırt edilmesi zor farklılıklar ortaya çıkmaktadır.

Peki böyle bir durumda font ararken ne yapmamız gerek? Tam da bu noktada yazılımlar ve internet siteleri yardımımıza koşuyor. Resimden font bulma işlemi sayesinde herhangi bir yerde gördüğünüz ve fotoğrafına sahip olduğunuz fontları bulabilirsiniz. Üstelik yalnızca ana fontu değil benzer fontları da aynı şekilde görüntüleyebilirsiniz. Böylece ücretli bir font yerine ücretsiz alternatifini tercih etmeniz mümkündür.

Size rehber olması adına resimden font bulma işlemiyle ilgili önemli iki başlığı ele aldık. Bunlardan ilki Photoshop programını kullanarak resimden font bulma oluyor. Eğer hali hazırda Photoshop kullanıyorsanız bu yöntem işinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

İkinci yöntemde ise internet siteleri aracılığıyla font bulma işlemini ele aldık. Burada tercih edeceğiniz internet sitesine ek olarak farklı alternatifler bulabilmek adına birden fazla siteyi listeledik. Şimdi lafı uzatmadan içeriğimize geçelim. İşte karşınızda resimden font bulma yöntemleri!

Resimden Font Bulma: Photoshop

Bir resimden font bulma işlemi için uygulayabileceğiniz ilk yöntem Photoshop kullanmak oluyor. Eğer hali hazırda Photoshop kullanıyorsanız ek herhangi bir araca gerek kalmadan işlemi halledebilirsiniz. Bunun için şu adımları takip etmeniz gerekmekte:

  • Öncelikle fontunu bulmak istediğiniz görseli indirin. Eğer bu yalnızca bir metinse ekran görüntüsü almak da işinize yarayacaktır.
  • Daha sonrasında bilgisayarınızda yüklü olan Adobe Photoshop programını çalıştırın. Eğer bilgisayarınızda Photoshop yüklü değilse Adobe’nin resmi sitesinden indirebilirsiniz.
  • Ardından “dörtgen işaretleme aracı” ile öğrenmek istediğiniz fontu işaretleyin. Dilerseniz bu aracı “M” tuşuna basarak da aktifleştirmeniz mümkündür.
  • Bu işlemin sonrasında araç çubuğundan Yazım seçeneklerine ulaşın. Hemen ardından Yazı Tipini Eşleştir seçeneği ile devam edin.
  • Tüm bunların ardından Photoshop işaretlediğiniz bölümdeki yazı tipini sizin için tespit edecektir. Dilerseniz bilgisayarınızda yüklü olanlardan birini kullanabilirsiniz. Ancak Photoshop internetten indirmeniz için de alternatifler sunmaktadır.
photoshop-ile-resimden-font-bulma

Görüldüğü üzere birkaç basit adımda resimden font bulma işlemi Photoshop üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle zaten Photoshop kullanan biriyseniz bu özelliği kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Böylece herhangi bir şekilde online araçlarla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Ayrıca internetiniz olmadığı dönemlerde bile bu özelliği kullanabilirsiniz.

Hatta Photoshop üzerinden bir tasarım yapıyorsanız ve font bulmanız gerekiyorsa bu özellik hayat kurtarıcı olabilir. Ancak tüm tasarımcıların Photoshop kullandığını söyleyemeyiz. Ayrıca farklı bir sebepten dolayı da font arıyor olabilirsiniz. Peki böyle bir durumda ne yapmak gerekir? İşte burada devreye resimden font bulma siteleri girmektedir. Sizler için en iyi resimden font bulma sitelerini de listeledik.

Resimden Font Bulma Siteleri – 2023

Listemizde başarılı olduğunu düşündüğümüz resimden font bulma siteleri yer alıyor. Bu sitelerin arasında farklı font bulma alternatiflerine de yer verdiğimizi belirtmekte fayda var. Örneğin font bulmak için eklentiler de listemizde yer alıyor. Ayrıca bir fontu tespit ettikten sonra indirebileceğiniz birkaç siteye de içeriğimizde yer verdik. Şimdi ilk site ile listemize başlayalım.

My Fonts – What the Font

Resimden font bulma siteleri listemizin ilk sırasında My Fonts tarafından geliştirilen What the Font yer alıyor. Her gün birçok insanın kullandığı bu site font arama siteleri arasında en popülerlerden biri. Esasında font satın alabileceğiniz bir satış sitesi olan MyFonts, bu araç ile de kullanıcılarına yardımcı oluyor.

What the Font ile font bulma işlemi için birkaç adımı takip etmeniz gerekmekte. Öncelikle fontun da yer aldığı bir görseli bu sitede yer alan araca yüklemelisiniz. Daha sonra araç sizden fontu kutucuk içerisine almanızı isteyecektir. Yazılı herhangi bir kısmı kutucuk ile işaretleyerek devam edebilirsiniz.

Son olarak ise işaretlediğiniz fontun ismi karşınıza çıkacaktır. Eğer birebir aynısını bulamazsa en yakın alternatifleri sunacaktır. Ayrıca dilerseniz fontu bu siteden satın almanız da mümkündür. Tabii ki ücretsiz alternatifleri de sunacağını belirtelim.

Font Squirrel – Font Identifier

Resimden font bulma siteleri listemizin ikinci sırasında ise Font Squirrel tarafından geliştirilen Font Identifier yer alıyor. Aynı MyFonts gibi Font Squirrel da bir font satış sitesi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak font satışına ek olarak kullanıcıların font keşfetmesi için de bir aracı siteye eklemiş gibi gözüküyor.

Font Identifier aracını kullanmak için öncelikle yazının bulunduğu bir görseli siteye yüklemeniz gerekmekte. Ancak dilerseniz internette yer alan bir görselin URL’i ile de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonrasında fontun yazılı olduğu kısmı seçmeniz gerekiyor. Hemen ardından işlemi tamamlayarak fontun adını öğrenebilirsiniz.

resimden font bulma

What Font Is

Resimden font bulma listemizin sıradaki sitesi ise What Font Is oluyor. Hem ücretli hem de ücretsiz iki sürümü bulunan What Font Is, piyasadaki en iyi font bulma siteleri arasında yer alıyor. Üstelik font bulma aracına ek olarak benzer fontları da bu siteden bulmanız mümkün. Hatta oluşturduğunuz bir fontu webfont haline getirecek bir araca bile sahip.

Eğer bir resimden font bulmak istiyorsanız What Font Is anasayfasına ulaşmanız gerekmekte. Daha sonrasında fontunu bulmak istediğiniz resmi sitedeki ilgili alana yükleyin. Dilerseniz bir görseli kopyalayıp yapıştırabilirsiniz ya da URL kullanabilirsiniz.

Resmi yükledikten sonra yalnızca yazının kalacağı şekilde resmi kırpın. Bu işlem sırasında araç size oldukça yardımcı olmaktadır. Hatta harflerin açık renkli olduğu koyu renkli bir görsel kullanıyorsanız yapay zeka sizin için görseli daha kolay bulunabilir hale gelecektir. Bu işlemin ardından sitenin resimde bulduğu harflerin karşılığını altındaki kutucuğa yazmanız gerekmekte. Yaklaşık 6-8 harfi yazdıktan sonra fontunuz bulunmaya hazır hale gelecektir. Dilerseniz yalnızca ücretsiz fontları da aratabilirsiniz.

Fontspring

Resimden font bulma işlemi için kullanabileceğiniz bir başka site ise Fontspring oluyor. Font Squirrel ile oldukça benzer bir araca sahip olan Fontspring de son derece başarılı bir site olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu sitedeki işlem her kullanıcı için uygun olmayabilir. Çünkü kimi zaman zorlayıcı bir işlem olabiliyor.

Fontspring ile resimden font bulma için öncelikle internet sitesine giriş yapmanız gerekmekte. Daha sonra font bulma aracına dilediğiniz görseli yükleyin. Bu işlemin ardından site sizden resmin ilgili bölümünü işaretlemenizi isteyecektir. İşaretlediğiniz yerde yalnızca bir yazı tipi bulunmasına dikkat edin.

Daha sonrasında araç sizden bazı harfleri doğrulamanızı isteyecek. Örneğin, N harfinin bulunduğu resmin altındaki kutucuğa “n” yazmalısınız. Bunu yaparken yalnızca küçük harf kullanın. Ayrıca şekli bozulmuş harfleri boş bırakın. Bu işlemlerin ardından aradığınız fontu size sunacaktır.

Adobe Fonts

Resimden font bulma işlemi için kullanabileceğiniz bir başka site ise Adobe Fonts olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce Photoshop ile font bulma yöntemi de Adobe’nin geliştirdiği bir özellik olarak karşımıza çıkmıştı. Ancak Fonts sayesinde doğrudan internet üzerinden aradığınız fontu bulmanız mümkündür.

Bunun için Adobe Fonts sayfasına ulaşmalı ve “Search by image” butonuna tıklamalısınız. Daha sonrasında fontunu bulmak istediğiniz resmi siteye yükleyin. Ardından resimden yalnızca bir kelime ya da harf grubunu seçin. Bir sonraki aşamada Adobe size seçtiğiniz yazıyı kutucuk içinde sunacaktır. Eğer yazı doğru değilse düzenleyin ve işlemi tamamlayın.

Resimden Font Bulma: Diğer Kaynaklar

font

WhatFont

Listemizin sıradaki aracı bir internet sitesi değil. Chrome Web Mağazasından indirebileceğiniz WhatFont bir tarayıcı eklentisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu eklentiyi kullanarak herhangi bir internet sitesinde yer alan fontu hemen tespit edebilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken şey Chrome mağazasından WhatFont eklentisini indirmek oluyor. Daha sonrasında tarayıcınız eklentiler bölümünden WhatFont’a tıklayarak sitedeki tüm fontları öğrenebilirsiniz. Üstelik bunun için yalnızca fare imlecini yazının üstüne getirmeniz yeterli. Hiçbir yere tıklamanıza bile gerek yok.

Fonts Ninja

Bir başka font bulma eklentisi ise Font Ninja olarak karşımıza çıkıyor. WhatFont gibi herhangi bir fontun üzerine gelip o fontun ne olduğunu bu eklenti sayesinde öğrenebilirsiniz. Buna ek olarak Font Ninja gelecek dönemde de bu fontlara kolaylıkla ulaşmanız için birkaç özelliğe sahiptir.

Örneğin Font Ninja ile seçtiğiniz fontları kaydedebilirsiniz. Böylece daha sonra kullanmak için bir font listesi oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu fontları denemek için de bu eklentiyi kullanabilirsiniz. Üstelik font hakkında detaylı bilgiler, fiyat vb. unsurları da Fonts Ninja ile öğrenebilirsiniz.

Font in Logo

Listemizde yer alan bir başka font bulma sitesi ise Font in Logo oluyor. Daha önce değindiğimiz resimden font bulma sitelerinden farklı olan bu sitede ünlü şirketlerin kullandığı fontları görüntüleyebilirsiniz. Örneğin Google ya da Amazon’un kullandığı fontları bulmak için bu siteyi kullanabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken Font in Logo sitesine ulaşmak ve arama çubuğuna ilgili şirketin ismini girmek. Tabii ki yalnızca şirket bazlı arama yapmak zorunda değilsiniz. Buna ek olarak yazı tiplerine göre de arama yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse Serif yazı tipi kullanan firmaları bir arada görüntüleyebilirsiniz. Tam tersi olarak fonta göre şirket araması da yapmanız mümkündür.

Google Fonts

İçeriğimizde değineceğimiz çok önemli bir kaynak ile listemize devam ediyoruz. Google Fonts, uzun zamandır birçok insan için ana font kaynağı olarak ifade ediliyor. Açık kaynaklı font ailelerine sahip olan Google Fonts ile aradığınız fontları bulmak oldukça kolay.

Bu siteyi kullanabileceğiniz bir yöntem, diğer sitelerde yapılan aramalarla bağlantılıdır. Örneğin, resimden font bulma sitelerinden aradığınız fontu buldunuz. Ancak paralı olduğunu gördünüz ve alternatiflerine göz atmaya başladınız. Böyle bir durumda Google Fonts’ta da çıkan alternatifleri bulmanız olasıdır.

resimden-font-bulma-siteleri

Resimden Font Bulma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde resimden font bulma işlemine dair birçok kaynağı ve yöntemi ele aldık. Bu yöntemler arasında ücretli ya da ücretsiz olarak kullanabileceğiniz pek çok araç bulunmaktadır. Tabii ki her zaman en doğru sonucu almanız mümkün olmayabilir. Örneğin resim bulanıksa ya da yazı karakterleri tam olarak okunmuyorsa farklı sitelerde denemenizi öneriyoruz. Tabii ki böyle bir durumda fotoğraf netleştirme sitelerine de başvurabilirsiniz.

Resimden font bulma içeriğimiz burada sona eriyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimizde resimden font bulma işlemini detaylı bir şekilde açıkladık. Böylece hazırlamış olduğumuz rehberimize göz atarak resimden font bulma işlemiyle alakalı tüm bilgilere hakim olabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.