En İyi Hava Temizleme Cihazı – 2023

En iyi hava temizleme cihazı önerilerimiz ile karşınızdayız. Son zamanların gözde teknolojik cihazlarından birisi olan hava temizleme cihazlarının kalitelisini bulmak birçok kullanıcı için kolay değil. Özellikle hayatımıza yeni girmiş bu teknolojinin hangi özelliklerine dikkat etmemiz gerektiğini bilmek birçok kişi için mümkün değil gibi gözüküyor.

Tam da bu nedenle sizler için en iyi hava temizleme cihazı tavsiyelerinden oluşan bir liste hazırlamaya karar verdik. Piyasada satılmakta olan en iyi hava temizleme cihazlarını bu listede bulabilirsiniz. Ayrıca bir hava temizleme cihazı satın almadan önce dikkat etmeniz gereken unsurlara da listemizden ulaşabilirsiniz.

Öncelikle hava temizleme cihazının güvenilir bir markaya ait olduğuna emin olmalısınız. Aksi takdirde beklenen performansı alamayacağınız bir cihaz ile karşılaşmanız işten bile değil. Maalesef hava temizleme cihazları arasında zaman zaman önemli performans farklılıkları karşımıza çıkabiliyor. Bu nedenle en iyi hava temizleme cihazı konusunda kullanıcıların kafası karışabiliyor.

Hava temizleme cihazları konusunda dikkat edebileceğiniz bir unsur kapsama alanıdır. Tahmin edebileceğiniz üzere bu cihazların güçler yalnızca belirli bir mesafede kendini göstermektedir. Bu nedenle bir cihaz ile tüm evi temizlemek maalesef mümkün değildir.

Bunun yanı sıra cihazın ses seviyesi de önemli bir ölçüttür. Siz odada bulunurken havayı temizleyecek bu cihazın sürekli çalışacağını unutmayın. Doğal olarak içerisinde yer alan mekanizmalardan ses duymanız kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca cihazın gücü hakkında da bir bilgiye sahip olmanız önemlidir. Aksi takdirde elektrik faturanıza yansıyan beklenmedik bir sürprizle de karşılaşabilirsiniz.

HEPA ve karbon filtrelere sahip hava temizleyiciler, kaliteli birer ürün olduklarını göstermektedir. Bu filtreler bulunmuyorsa üründen pek fayda almayacağınızı belirtelim. Bunların haricinde cihazların ek özellikleriyle de tercihinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Dyson Purifier

dyson purifier en iyi hava temizleme cihazı

Listemizde yer alan ilk marka Dyson tarafından geliştirilen Purifier oluyor. Aslında Dyson, hava temizleme cihazları denince akla ilk gelen markalar arasında yer alıyor. Öyle ki birden çok cihazla karşımıza çıkan Dyson Purifier, hem iklimlendirme hem de nemlendirme aracı olarak da kullanılabiliyor.

Alacağınız ürüne göre Dyson hem soğutma hem de ısıtma özelliklerine sahip olabiliyor. Bunun yanı sıra nemlendirme özelliği olduğunu da belirtmiştik. Ancak her cihazda neredeyse benzer özellikler bulunduğunu belirtelim. Yalnızca boyut ve bazı ek özellikler farklılık gösteriyor.

Dyson hava temizleyiciler, HEPA H13 filtreyle neredeyse tüm partikülleri yakalıyor. Buna ek olarak şirket formaldehit gazını da yakaladığını ifade ediyor. 81 metrekarelik bir alanda etki gösteren cihazların 40 W güç tüketiminde bulunduğu ifade ediliyor. Ayrıca 42.3 dB ses ile de göz dolduran bir performansa sahi olduğunu belirtelim. Bazı cihazlarda bu değerin daha da düşük olduğu belirtiliyor.

Teknik özelliklerinin yanında gelişmiş teknolojileriyle de dikkat çeken Dyson ürünleri, kendine ait bir uygulamaya da sahip. Bu sayede cihazı telefondan kontrol etmek mümkün hale geliyor. Ayrıca gece modu, sesli kontrol ve hava dağıtma teknolojileri de oldukça başarılı.

ÖzelliklerDyson Purifier
Etki alanı81 metrekare
Güç40 W
Ses seviyesi42.3 dB
Hava debisi/akımı290 – 350 l/s
FiltreHEPA H13 + karbon filtre
Boyut (GxYxD)Değişiklik gösteriyor
Ek özelliklerMyDyson uygulaması ile telefondan kontrol
Farklı havalandırma modları
Gece modu
Sesli kontrol

Fakir Vigor

fakir vigor

Listemizde yer alan ikinci hava temizleyici ise Fakir Vigor oluyor. Son derece güçlü bir model olan Fakir Vigor, oldukça geniş bir alanda etki gösteriyor demek mümkün. Bunun yanı sıra güç konusunda biraz daha az tasarruflu tarafta kaldığını belirtmekte fayda var.

Fakir Vigor maksimum 70 metrekarelik bir alanı kapsayabiliyor. Bu da bir odanın tamamını temizlediğini gösteriyor. Ayrıca 80 W güç tüketimi ile son derece güçlü bir cihaz olduğunu belirtmekte de fayda var. Cihazın ses seviyesi ise en düşük 20 dB ile göz dolduruyor.

Üründe beş farklı kademe yer alıyor. Bu sayede sigara, yağ kokusu, evcil hayvan tüyleri ve polenler gibi unsurları temizleme konusunda başarılı oluyor. Ayrıca içerisinde gelen uzaktan kumanda ile herhangi ek bir uygulamaya gerek kalmadan kullanmanız mümkün.

Bu modelin tasarım konusunda da son derece başarılı olduğunu belirtelim. Fütüristik tasarımı sayesinde Dyson için ciddi bir rakip gibi gözüküyor. Ayrıca Fakir, havayı temizlemeye ek olarak virüslerle de mücadele ederek hastalıkların önüne geçme konusunda size yardımcı olduğunu iddia ediyor.

ÖzelliklerFakir Vigor
Etki alanı70 metrekare
Güç80 W
Ses seviyesi20 dB
Hava debisi/akımı180 metreküp/saat
FiltreHEPA + karbon filtre
Boyut (GxYxD)343 mm x 610 mm x 255 mm
Ek özelliklerHava kalitesi kontrolü
Kötü kokuları gideren beş kademe
Uzaktan kumanda
Şık tasarım

Xiaomi Air Purifier 4

xiaomi air purifier 4

Teknoloji devi Xiaomi, birçok alanda olduğu gibi hava temizleme cihazları ile de karşımıza çıkıyor. Listemizde yer alan iki farklı Xiaomi modelinden ilki olan Xiaomi Air Purifier 4, birçok kullanıcının beğenisini topluyor. Ayrıca rakiplerine kıyasla daha uygun fiyatlı olması pek çok kişi için olumlu bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

Ürünün etki alanı 48 metrekare olarak ifade ediliyor. Daha önceki modellere kıyasla çok daha düşük olsa da bir odanın tamamını ya da büyük bölümünü rahatlıkla kapsayacağını belirtelim. Bu da yaşam alanınızın temiz hava ile korunmasını sağlayacaktır.

Ürünün ses seviyesi ise 32.1 dB olarak belirtiliyor. Bir başka deyişle oldukça sessiz bir şekilde çalışabilen bir cihaz olduğunu da belirtelim. Hava debisi ise 400 metreküp/saat olarak ifade ediliyor. Ayrıca hem HEPA hem de karbon filtre cihazda yer alıyor.

ÖzelliklerXiaomi Air Purifier 4
Etki alanı48 metrekare
Güç31 W
Ses seviyesi32.1 dB
Hava debisi/akımı400 metreküp/saat
FiltreHEPA + karbon filtre
Boyut (GxYxD)250 mm x 555 mm x 250 mm
Ek özelliklerEnerji tasarrufu modu
Gece modu
Hava kalitesi kontrolü
Çocuk kilidi
Kötü kokuları temizleme

Philips AMF220-15

Philips AMF220-15 en iyi hava temizleme cihazı

Ev aletleri konusunda başarılı bir başka marka olan Philips ile içeriğimize devam ediyoruz. Üç farklı hız ayarına sahip bu cihaz da tüm odadaki havayı temizleme konusunda oldukça iddialı. Ayrıca birçok modu ile kullanıcı dostu olduğunu da belirtelim.

Öncelikle üründe üç katmanlı bir filtreleme teknolojisi yer aldığını belirtmekle başlayalım. Hem HEPA hem de aktif karbon filtreler üründe yer alıyor. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz gibi üç farklı hız ayarı ile kullanıcıya sunuluyor. Bu sayede dilerseniz daha tasarruflu bir kullanım da sağlamanız mümkün.

Listemizdeki ısıtma desteği bulunan hava temizleyiciler arasında da yer aldığını belirtmekte fayda var. Bu sayede dilerseniz kış aylarında ısınmak için de bu cihazı tercih etmeniz mümkün. Ayrıca dokunmatik paneli ve uzaktan kumandasıyla da kullanım kolaylığı sağlıyor. Üründe yer alan hava kalitesi sensörünü de ekrandan takip etmek mümkün. Bu sayede cihazı başlatma konusunda size yardımcı oluyor.

ÖzelliklerPhilips AMF220-15
Etki alanı42 metrekare
Güç25 W
Ses seviyesi34 dB
Hava debisi/akımı165 metreküp/saat
FiltreHEPA + karbon filtre
Boyut (GxYxD)250 mm x 590 mm x 250 mm
Ek özelliklerIsıtma ve soğutma modları
Uyku modu
Daha kompakt tasarım

Winix Zero Pro

winix zero pro En İyi Hava Temizleme Cihazı

Birçok insan tarafından bilinmeyen ancak son derece başarılı bir cihaz ile kullanıcıları memnun eden bir marka ile devam ediyoruz. Winix Zero Pro, en iyi hava temizleme cihazları arasında yer alan bir hava temizleyici olarak karşımıza çıkıyor.

Ürünün etki alanı en iyi hava temizleyici listemizdeki en geniş alanlardan birisi. Tam olarak 120 metrekareye kadar kapsama alanı bulunan ürün bu konuda oldukça başarılı. Ayrıca yalnızca geniş kapsama alanı değil aynı zamanda dar alanda çok fazla kişinin bulunduğu bir ortamı temizlemesi konusunda da kendisine güvenebilirsiniz.

Tabii ki birçok hava temizleyicide olduğu gibi kötü kokuları ortadan kaldırıyor. Ön filtreye ek olarak HEPA ve karbon filtresiyle de partikülleri hapsetme konusunda oldukça başarılı olduğunu belirtelim. Biraz daha büyük bir cihaz olsa da Winix Zero Pro, kalabalık ve geniş alanlar için iyi ve uygun fiyatlı bir tercih oluyor.

Ürünün büyüklüğünden dolayı hava dağıtım hızının da son derece yüksek olduğunu belirtelim. Bu sayede geniş alanlara çok daha hızlı bir şekilde temiz havayı ulaştırabiliyor. Ancak ürünün tasarım konusunda biraz daha geri planda kaldığını belirtelim. Güney Kore üretimi bu cihaza kesinlikle göz atmanızı öneriyoruz.

ÖzelliklerWinix Zero Pro
Etki alanı120 metrekare
Güç87 W
Ses seviyesi28 dB
Hava debisi/akımı470 metreküp/saat
FiltreHEPA + karbon filtre
Boyut (GxYxD)380 mm x 600 mm x 245 mm
Ek özelliklerÇocuk ve uyku modu
Otomatik fan
Geniş ve kalabalık alanlarda etkili temizlik

Xiaomi Air Purifier 3H

xiaomi air purifier 3H

En iyi hava temizleyici listemizde yer alan bir başka Xiaomi modeli ise Xiaomi Air Purifier 3H oluyor. Xiaomi’nin geliştirmiş olduğu bu model daha oldukça küçük bir boyuta sahip. Bu sayede evde geniş bir alan kaplamayacak şekilde kullanıma uygun olduğunu belirtmek gerek.

Ürünün özelliklerine baktığımızda ise daha başarılı unsurlar görmek mümkün. 48 metrekarelik kapsamı alanıyla tüm odayı temizleme konusunda oldukça başarılı olduğunu belirtelim. Ayrıca enerji tasarrufu özellikleriyle de elektrik tüketimi konusunda kullanıcı dostu bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Üç farklı kademeye sahip bu hava temizleyicinin sessiz çalışma moduyla 20 dB ses seviyesine ulaşmak da mümkün. Tabii ki hem HEPA hem de karbon filtre cihazda yer alıyor. Cihazın kontrolü için ise üzerinde yer alan OLED ekran ya da Mi Home uygulamasını kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak Xiaomi bu cihazın birçok filtre ile uyumlu olduğunu söylüyor. HEPA filtreye ek olarak Xiaomi’nin geliştirdiği antibakteriyel ve anti-formaldehit S1 filtrelerini de bu cihazda kullanabilirsiniz. Ayrıca başarılı sensörüyle en küçük partikülleri bile tespit ettiğini söyleyelim.

ÖzelliklerXiaomi Air Purifier 3H
Etki alanı48 metrekare
Güç38 W
Ses seviyesi32 dB
Hava debisi/akımı400 metreküp/saat
FiltreHEPA + karbon filtre
Boyut (GxYxD)240 mm x 520 mm x 240 mm
Ek özelliklerYüksek fan hızı sensörü
Sessiz kullanım modu
Gece modu
Güç tasarrufu modu
Şık tasarım

En İyi Hava Temizleme Cihazı: Genel Değerlendirme

Gördüğünüz gibi piyasada birçok hava temizleme cihazı yer alıyor. Bu cihazların farklı amaçları ve hedef kitleleri olduğunu da söylemeliyiz. Bir başka deyişle en pahalı olan model en iyi modeldir gibi bir bakış açısının hava temizleyicilerde geçerli olmadığını belirtmek gerek. Umarız listemizde sizin ihtiyaçlarınıza uygun olan hava temizleyiciyi bulabilirsiniz. Ayrıca hava temizleyicinin yanına bir de robot süpürge arıyorsanız öneri listemizi inceleyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.