Qualcomm’un Yeni Akıllı Saat Çipi Sızdırıldı!

San Diego bazlı dev bir teknoloji şirketi olan Qualcomm’un ürettiği çip setleri, günümüzde birçok cihaz tarafından kullanılıyor. Dünya genelinde Snapdragon çip setlerinin epey yaygın olarak kullanıldığını söylememiz mümkün. Şirketin ürettiği çip setleri, günümüzdeki amiral tipi akıllı telefonları bile süslüyor. Fakat Qualcomm, sadece telefonlar için çip üretmiyor. Yakınlarda yayınlanan bir habere göre, Qualcomm’un yeni akıllı saat çipi sızdırıldı.

Şirketin akıllı saatleri için ürettiği amiral çip seti Samsung ürünleri ile yarışıyor. Fakat bu rekabetin daha da kızışması o kadar da uzak durmuyor. Yayınlanan bir rapor, Qualcomm‘un daha önceden bahsettiği Snapdragon Wear 5100 ve 5100+ hakkında önümüze yeni detaylar sundu.

Winfuture’ın yayınladığı bilgilere göre iki çip set arasında bazı farklılıklar bulunmakta. SW5100 modelinde, SoC ve PMIC üniteleri (gücü idare eden entegre üniteler) birbirlerinden ayrı olarak bulunuyorlar. Fakat SW5100+’e geldiğimizde her şeyin bir arada, bütün olarak çalıştığını görüyoruz.

Yeni ve daha güçlü olan çip ünitesi, ultra güç tasarruflu derin uyku modu ile birlikte geliyor. Bu modu kullanırken Wi-Fi ve Bluetooth’u da kullanmak mümkün hale geliyor. Ek olarak bir ARM Ethos makine öğrenimi sayesinde kalp atışı hesaplama modülü de ekleniyor. 5100+ versiyonunda ise LRA haptiklerinin geliştirildiği söyleniyor.

Qualcomm’un Yeni Akıllı Saat Çipi

Samsung’un kondüktör üretimindeki yakın zamanda yaptığı değişiklikler sebebiyle, Qualcomm bu yeni çip ünitesinin 5nm yerine 4nm olmasını istiyor. Çipte, 1.7 GHz hızında çalışan ARM Cortex A-53 çekirdekleri yer alacak. Ayrıca grafik işlemci olarak Adreno 702 ve depolama desteği için eMMC 5.1 bulunduracak.

Çipin dizaynının Wear 4100+’a benzediğini söyleyebiliriz. Fakat o çipin 12nm olduğunu da eklemek gerek. Aradaki fark sayesinde, yeni çipin çok daha verimli olması planlanıyor.

Yeni gelen çip ile akıllı saatlere ikili kamera takmak mümkün olacak. 13 ila 16 MP kadar olabilen kameralar ile 1080p video çekmek ve konferans konuşmalarına katılmak da mümkün hale gelecek. Ayrıca Bluetooth 5.2 ve LTE için destek olduğunu da ekleyelim. Wear OS haricinde bu çip, Android çalıştırma kabiliyetine de sahip.

Winfuture’ın yeni çip set hakkında sızıntıları bu kadarla sınırlı. Fakat dizayn değişimi yüzünden çip ünitesinin kullanıcılarla buluşması birkaç ay daha uzayacak gibi duruyor. Sizler bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Akıllı saat alırken, çip sete dikkat ediyor musunuz? Bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz!

Kaynak: https://9to5google.com/2022/02/22/snapdragon-wear-5100/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.