Qualcomm Yeni Çipiyle Apple Silicon’a Rakip Olacak!

Apple’ın devrim niteliğindeki M serisi çiplerine yeni bir rakip çıkıyor! Dünyaca ünlü yarı iletken üreticisi Qualcomm, yeni çipi ile Apple Silicon’a rakip olacak gibi gözüküyor. Açıklanan planlar dahilinde Qualcomm’un geleceğinde Arm tabanlı çip üzeri sistemden (SoC) oluşan bir ürün yer alıyor.

Bilindiği üzere Apple, geçtiğimiz dönemde tanıttığı M1 Pro ve M1 Max çipleri ile teknoloji dünyasını hareketlendirdi. Mac ürünlerine getirdiği devrimsel yenilikler ile M serisi işlemciler, birçok kullanıcıyı kendisine hayran bıraktı. Ancak, bu çiplerin yalnızca Mac modellerinde yer alması Windows cephesindeki ürünlerle arasında bir farklılık oluşturdu. Qualcomm, bu konuda bir değişiklik yapmak için harekete geçtiğini açıkladı.

Qualcomm’un ifadelerine göre, Windows bilgisayarlar için tasarlanmış bir performans çipi şirketin hedefleri arasında yer alıyor. Şirketin teknolojiden sorumlu başkanı James Thompson, çiplerin çıkış tarihi hakkında da bilgi paylaştı. Hatta çiplerin, kullanıcıların karşısına çıkacağı ilk tarihi de ifade etti.

Thompson’ın belirttiğine göre 2023 yılında çipler resmi olarak piyasaya çıkacak. Ancak, bu tarihten yaklaşık dokuz ay öncesinde ilk ürün numunelerine sunma hedefinde olduklarını da ekledi. Bu da demek oluyor ki 2022 yılında Qualcomm’un ilk işlemcileri hakkında çok daha detaylı bilgilere sahip olacağız.

m1-pro-ve-m1-max

Yeni Çip Nuvia Tarafından Tasarlanacak

Çipin tasarlanması konusunda ise oldukça önemli bir detay mevcut. Bilindiği üzere Qualcomm, 1.4 milyar dolarlık bir anlaşma ile Nuvia’yı bünyesine katmıştı. Nuvia’nın geçmişinde ise Apple deneyimleri yatıyor.

Eski Apple çalışanları tarafından 2019 yılında kurulan Nuvia, M serisinde yakalanan başarının Windows cihazlara a taşınması konusunda büyük bir umut vadediyor. Ayrıca, bu kişilerin daha önce A serisi çiplerinde çalıştığı da bilgiler arasında. Bu nedenle işlemci birimlerinde deneyimli bir ekip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Qualcomm’un elindeki ekibe güvendiği ise verdiği sözlerden kendini ele veriyor. Apple’ın hayranlıkla izlenen M serisine Windows bilgisayarlar için bir rakip çıkaracağını ifade etse de yalnızca bu konu ile gündeme gelmiyor. Bunun yanı sıra alanda performans ve pil ömrü konusunda da lider olmayı hedefliyor. Ek olarak gelecek dönemde bilgisayarlar için üreteceği ürünlerde oyun oynama imkanı da sağlayacağını ekliyor.

Qualcomm’un açıkladığı önemli hedefler hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce Qualcomm, Apple Silicon’a rakip olmayı başaracak mı? Konuyla ilgili görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.