Qualcomm Yeni Akıllı Saat İşlemcilerini Tanıttı

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen bir paylaşım Qualcomm’un akıllı saatler için yeni işlemciler tanıtacağını gösteriyordu. Şimdi ise şirket yeni Snapdragon Wear 5 serisini kullanıcıların karşısına çıkardı. Üstelik bu çiplerle birlikte serinin adı da değişmiş gibi gözüküyor.

Qualcomm’un yeni işlemcileri Snapdragon W5 ve Snapdragon W5+ olarak ifade ediliyor. Snapdragon W5+ çipinin geliştirmeler sayesinde %50 daha az enerji harcadığı ifade ediliyor. Ayrıca iki kat daha yüksek performans ve %30 daha küçük bir boyutu olduğu da belirtiliyor.

4nm teknolojisiyle geliştirilen bu çipin hibrit bir mimarisi olduğu bildiriliyor. Qualcomm paylaştığı basın bülteninde 22nm tabanlı sürekli açık bir yardımcı işlemcinin de çipte yer aldığını vurguluyor. Ayrıca ultra düşük güç gerektiren Bluetooth 5.3, Wi-Fi ve daha birçok düşük güç özelliği yeni Snapdragon W5+ modelinde bulunuyor.

Bu yardımcı çipin akıllı saatteki pek çok unsuru kontrol edeceği ifade ediliyor. Bunların arasında sesler, bildirimler, sanal asistanlar, kalp atış hızı gibi sağlık takipleri yer alıyor. Ayrıca bu yardımcı işlemcinin makine öğrenimi yetenekleri olduğu da ifade ediliyor.

Ana işlemcinin ise daha etkileşimli özellikleri kontrol edeceği belirtiliyor. Bunların arasında animasyonlar, çağrılar ve navigasyon gibi unsurlar bulunuyor. Bu sayede akıllı saatlerde önemli derecede bir pil tasarrufu meydana geliyor.

qualcomm akıllı saat işlemcisi Snapdragon W5

Qualcomm’un Akıllı Saat İşlemcisi için İlk Müşteriler Oppo ve Mobvoi

Şirketin gerçekleştirdiği tanıtımda akıllı saat işlemcilerinin ilk müşterileri de ortaya çıktı. Qualcomm’un belirttiğine göre Snapdragon W5 işlemcileri için çok beklememize gerek kalmayacak. Oppo tarafından geliştirilen bir yeni Watch 3, ağustos ayında kullanıcıların karşısına çıkacak. Üstelik bu akıllı saat işlemci olarak Snapdragon W5 çipinden yararlanacak.

Bir başka müşteri ise Mobvoi oluyor. Mobvoi, yeni TicWatch modelinin bu sonbaharda kullanıcıların karşısına çıkacağını ifade ediyor. Şirketin tercih ettiği çip seti ise yeni Snapdragon W5+ olarak belirtiliyor.

Mobvoi CEO’su Zhifei Li, bir süredir bu gelişme için Qualcomm ekipleriyle yakın bir şekilde çalıştıklarını dile getiriyor. Ayrıca Snapdragon W5+ çipine sahip ilk akıllı saati kullanıcılara sunacakları için istekli olduklarını da vurguluyor.

Yeni nesil Snapdragon W5 serisi kullanıcılara birçok yenilik sağlayacak gibi gözüküyor. Wear OS’e ek olarak Android ve Free RTOS işletim sistemi desteğinin de bulunduğu çip çok yakında piyasaya çıkacak. Peki siz Qualcomm’un yeni akıllı saat işlemcileri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: https://www.qualcomm.com/news/releases/2022/07/qualcomm-launches-snapdragon-w5--and-w5-platforms-for-next-gener

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.