Samsung LCD Üretimini Sonlandırıyor

Samsung çatısı altında yer alan Samsung Display, LCD üretimini sonlandırıyor. Birkaç sebep nedeniyle üretime son vereceği ifade edilen Samsung’un haziran ayında ilgili bölümü kapatacağı belirtiliyor. Bu iddiaların karşısında Samsung’un henüz bir yanıt vermediği de bildiriliyor.

The Korea Times tarafından paylaşılan haber Samsung Display şirketinin sıvı kristal ekran yani LCD üretimine son vereceğini iddia ediyor. Şirketin bu kararı almasındaki en önemli sebebin, küresel pazardaki rekabet avantajının azalması olduğu belirtiliyor.

Çin ve Tayvan’da yer alan LCD üreticilerinin Samsung karşısında daha avantajlı konumda olduğu vurgulanıyor. LCD satışında daha ucuz fiyatlar sunan şirketlerin karşısında Samsung’un avantajını kaybettiği ifade ediliyor. Üstelik şirketin LCD nedeniyle hızlı bir şekilde kayıp vermesi kararın daha erken verilmesini sağlamış gibi gözüküyor.

Habere göre Samsung’un planları, LCD üretiminin durdurulması için altı ay sonrayı işaret ediyor. Ancak kayıpların etkisiyle şirketin bu tarihi daha erkene çekme kararı aldığı ifade ediliyor. Yeni tarih ise haziran ayı olarak belirtiliyor.

Samsung Çip Üretimini Azaltıyor

LCD Fiyat Endeksi Düşmeyi Sürdürüyor

Samsung Display’in LCD üretimini sonlandırmasında etkili olan fiyat endeksi düşüşünü sürdürmeye devam ediyor. Display Supply Chain Consultants isimli pazar araştırma firmasının verilerine göre Ocak 2014 tarihinde 100 olan LCD fiyat endeksi Eylül 2022 tarihinde 36,6’ya düşecek.

Üstelik Haziran 2021 tarihinde 87 olan endeksin neredeyse bir yıl içerisinde %58’lik bir düşüş yaşadığı da ifade ediliyor. Nisan 2022 tarihinde ise fiyat endeksinin 41,5 olduğu belirtiliyor. Bu değerin şimdiye kadarki en düşük fiyat endeksi değeri olduğunu belirtmekte fayda var.

Samsung Display’in LCD üretimini sonlandırmasının birkaç sebebine daha değinmek mümkün. Şirketin en büyük iş ortaklarından biri olan Samsung Electronics şirketinin farklı LCD üreticileriyle anlaşması bu sebepler arasında yer alıyor.

Şirketin aslında bu bölümü 2020 yılında kapatmaya çalıştığı da bildiriliyor. Ancak pandemi nedeniyle LCD fiyatlarındaki artış nedeniyle bu durumun değiştiği belirtiliyor. Samsung Electronics’in talebi nedeniyle şirketin LCD üretimine devam ettiği vurgulanıyor.

Haberin doğru olması halinde Samsung Display LCD üretimini önümüzdeki ay sonlandıracak. Bunun yerine şirketin OLED ve QD ekran üretimine odaklanacağı belirtiliyor. Ayrıca LCD departmanında görev alan çalışanların QD departmanına aktarılacağı da ifade ediliyor.

Samsung Display şirketinin ilk olarak LCD üretimi için Samsung Electronics firması bünyesinde kurulduğu belirtiliyor. 2012 yılında ise Samsung Display olarak piyasaya sürüldüğü biliniyor. Şirket henüz konuyla ilgili sessizliğini sürdürüyor.

Kaynak: https://www.koreatimes.co.kr/www/tech/2022/05/129_330008.html

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.