Porsche Elektrikli Araç Hedefini Açıkladı!

Elektrikli araçlar gün geçtikçe daha da yaygın hale geliyor. Porsche de elektrikli araç marketinde aktif durumda. Şirket, ekonomik durumu hakkındaki raporunu paylaştı. Görünen o ki Porsche, küresel ısınmayı kaldıramayacak dünyamızda etkili olmaya çalışmaktan vazgeçmeyecek.

Lüks Alman markası satışlarında 4.4 milyar Euro değerinde bir artış gördüğünü duyurdu. Ayrıca otomobil modellerine karşı bir ilgi artışı gözlemlediğini açıkladı.

Porsche’nin saf elektrikli otomobili olan Taycan, çıkışından üç yıl sonra satışlarda ikonik 911 modelini geçmeyi başardı. Porsche’nin yayınladığı verilerde Taycan 41,296 ünite satarken, amiral gemisi modeli olan 911, 38,464 ünite sattı. Elektrikli araç burada zaferi alıyor fakat Macan ve Cayenne SUV modellerinin 171,433 ünite satılarak açık ara önde gittiğini de söyleyelim.

Porsche, 2030’a kadar yaptığı satışların %80’inin elektrikli araç olmasını istiyor. Aynı zamanda karbon nötr kalma hedefinde olduğunu da dile getiriyor. Gelişmenin bir kısmı özellikle saf elektrik olacak şekilde yenilenen orta seviye 718 motoru ile gerçekleşecek.

Motorun 2025 civarı ortaya sunulacağı tahmin ediliyor. Fakat, Porsche’nin elektrikli otomobillerde ne kadar ciddi olduğunu anlamak için 911 ve Cayenne modellerinin elektrikli versiyonunu görmemiz gerekiyor. Ancak atılan adımlar şirketin önümüzdeki 10 sene için yapacakları açısından sağlam bir başlangıç olarak görülüyor.

Ayrıca Porsche elektrikli araçlar için özel şarj istasyonları ve şirkete ait şarj altyapısına yatırım yapacağını açıkladı. Şirketin bu konuda tecrübe sahibi olduğunu söylemek mümkün. Zira Leipzig’de lüks bir şarj istasyonları bulunuyor.

Porsche’nin bu konuda Tesla ile benzerlik gösterdiğini söylemek mümkün. Şirketler kendi markalarını kullanan kullanıcılar için dört bir yanda şarj istasyonu kurmak istiyor. Elektrikli araçları ile gündemde olan Audi de şarj istasyonları hakkında açıklama yaptı. Açıklamada sadece Audi araçlarının kullanabileceği şarj istasyonlarından bahsetmişti.

Porsche ve Apple Elektrikli Araç mı Üretecek?

İddialara göre şirket bugün yaptığı açıklamanın çok öncesinde Apple ile elektrikli araç hakkında görüşmüştü. Yakın gelecekte kesin bir şey söylemeyeceklerini belirtseler de bu proje epey heyecan verici bulundu.

Apple’ın elektrikli araç konusunda birkaç adım attığını biliyoruz. Porsche ve Apple’ın elektrikli araç hakkında çoğu konuda aynı sayfada olduğu söyleniyor.

Geçtiğimiz sene Porsche’den delegeler, bu konu hakkında konuşmak için ABD’ye seyahat etmişti. Ancak iki şirketin dev projesi hakkında kesin bir bilgi yok. Fakat Porsche’nin bugün aldığı karar göz önünde bulundurulursa, elektrikli araçlar şirketin geleceği için aşırı derecede önemli. Dolayısıyla 2030’a kadar bir Apple-Porsche otomobili ile karşılaşabiliriz. Haber hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.engadget.com/porsche-plans-80-percent-ev-by-2030-113557450.html?src=rss

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.