Audi Yeni Elektrikli Araç Konseptini Tanıttı

Dünyanın en önemli otomotiv üreticileri arasında yer alan Audi, yeni elektrikli araç konseptini tanıttı. Audi A6 Avant E-tron, markanın en yeni elektrikli aracı olarak kullanıcıların karşısına çıktı. Başarılı konsept aracın en çok dikkat çeken yanlarından birisi ise üretime neredeyse hazır olması.

Geçtiğimiz sene Audi, A6 sedan modelinin tamamen elektrikli bir konsept sürümünü tanıtmıştı. Bu aracın üretimi sırasında ise Porsche ile birlikte çalışacakları belirtilmişti. İki şirketin birlikte geliştirdiği elektrikli araç platformu bu aracın üretiminde anahtar rol oynuyor.

PPE ya da “Premium Platform Electric” adı verilen elektrikli araç mimarisi A6 sedan sürümünün temelini oluşturuyor. Ancak bu platform yalnızca A6 sedan ile sınırlı kalmayacak gibi gözüküyor. Aynı zamanda iki şirketin gelecek dönemde üreteceği elektrikli araçlarda da bu mimariden faydalanılması olası.

Bu modellerden birisi de tanıtılan yeni konsept araç A6 Avant E-tron oluyor. Gelecekte üretilecek araçlar için de ipuçları barındıran yeni model, PPE platformu ile üretilecek. Ayrıca üretime hazırlığı konusunda da Audi’den önemli açıklamalar mevcut.

Audi, A6 Avant E-tron modelinin “üretim odaklı” bir model olduğunu dile getiriyor. Bir başka deyişle gerçek dışı bir konsept araçtan bahsedilmiyor. Yakın zamanda bu modeli montaj hattında göreceğimiz ise tahminler arasında. Ancak Audi’den henüz bu konu hakkında detaylı bir açıklama mevcut değil.

audi elektrikli araç konsepti a6-avant-e-tron

Audi A6 Avant E-tron Özellikleri

Audi’nin yeni elektrikli araç konsepti, şirketin şimdiye kadar sunduğu en uzun elektrikli araç menziline sahip. Eğer konsept aracın üretimi açıklanan özelliklere göre gerçekleşirse tahmini menzil 700 kilometre şeklinde ifade ediliyor. Audi yeni elektrikli araç konseptini uzun süre dayanması için hazırlamış demek de mümkün.

Modelin 0-100 km/s süresi ise dört saniyenin altında olarak ifade ediliyor. En önemli unsurlardan birisi ise ürünün şarj hızı oluyor. 270 kW’a kadar kapasiteye sahip olan bataryası ve şarj sistemi sayesinde kısa süreli şarj ile uzun mesafe mümkün hale geliyor. Öyle ki Audi’nin belirttiğine göre yalnızca 10 dakikalık şarj ile yaklaşık 300 kilometrelik menzil kullanıcılara sunuluyor.

Aracın boyutları hakkında da bazı bilgiler mevcut. Audi A6 Avant E-tron’un şu anda piyasada yer alan Audi A6 ve Audi A7 modelleri ile benzer boyutlarda olacağı ifade ediliyor. Buna ek olarak aracın aerodinamik tasarımı hakkında da biraz daha ilerleme görmemiz muhtemel.

Audi A6 Avant E-tron’da far olarak ise Dijital Matrix LED kullanımı söz konusu. Karmaşık bir sisteme sahip olsa da gece sürüşü konusunda oldukça başarılı olduğu ifade ediliyor. Hatta bu farların en önemli özelliklerinden birisi ise animasyonlar ve şekiller oluşturmaya olanak sağlaması oluyor. Buna ek olarak aracın köşelerinde sinyal amacıyla bulunan dört adet LED projektör mevcut. Audi A6 Avant E-tron genel anlamda ışıklar konusunda seviye atlamış bir konsept gibi gözüküyor. Aracın üretimi konusunda ise yakın bir zamanda açıklama görmek şaşırtıcı olmayacaktır.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/3/16/22979186/audi-a6-avant-e-tron-concept-sportback-specs

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.