Pinterest İklim Değişikliği ile İlgili Harekete Geçti!

Pinterest, iklim değişikliği ile ilgili yanlış bilginin önüne geçmek için harekete geçti. Dünyanın görsel içerikler bakımında en zengin platformlarından biri olan Pinterest, yeni bir bilgilendirme politikası sundu. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bu bilgilendirme, iklim krizine dikkat çekmeyi hedefliyor.

Pinterest, bugünlerde iklim değişikliği ile ilgili yanlış bilgiler içeren içeriklere karşı önlem almaya çalışıyor. Bu kapsamda artık platformda iklim değişikliği ile ilgili yanlış ve yanıltı haberler yer alamayacak. Çünkü şirket, bu durumu yanlış haberlerin insanların yanlış yönlenmesini önlemek için yaptıklarını belirtiyor.

Şirketin yeni güncellenen yanlış bilgilendirmelere yönelik bildirgesi sayesinde artık platformda iklim değişikliği ile ilgili yanlış bilgiler yer almayacak. Ayrıca iklim değişikliği ve diğer etkenleri bilimsel bilgi ile reddeden içerikler de yer alamayacak gibi duruyor.

Pinterest’te İklim Değişikliği ile İlgili Yanlış Bilgiler Yer Almayacak!

İklim değişikliği ile ilgili farkındalık yaratmak isteyen Pinterest, bu konuda adım attı. Bu kapsamda platform, iklim krizi ile ilgili çözümlemeleri yanlışlayan içerikleri de yayımlamayacak. Uzmanların yapmış olduğu bilimsel açıklamaları ve güven sarsacak içerikler, kullanıcılar tarafından paylaşılamayacak. Bununla birlikte acil durumlar hakkında da bir çalışma mevcut. Platform, acil durumlarla alakalı paylaşılan yanlış içeriklerin de önüne geçmek istiyor. Bu içeriklere afetler ve hava olayları da dahil olacaklar.

Bununla birlikte Pinterest, bu yeni topluluk yönergelerini yalnızca sadece sosyal ağdaki akışı sağlayan gönderiler için ele almıyor. Ele alınan bu yeni karar, aynı zamanda Pinterest’te yer alan reklamlar için de geçerli olacak. Ayrıca bu bildirge, sadece kullanıcılarla da sınırlı değil. Pinterest, reklam verenlerinin de aynı kurallara uyulması da bekliyor.

Pinterest'te İklim Değişikliği ile İlgili Yanlış Bilgiler Yer Almayacak!

Yaptığı bu yenilik ile Pinterest, kullananlar için güvenlik alanı yaratmaya çalışıyor. Halk bilinçlenmesi için yanlış bilgileri ele alan Pinterest, iklim değişikliğine dikkat çekmeyi de amaçlıyor. Şirket, bu güven ortamını yaratmak için ilk olarak 2017 yılında çalışmalara başladı.

Ayrıca yeniliklerdeki ilk amaç, güncelliği korumak ve yanlış bilgilendirmenin önüne geçmek olacak. Pinterest iklim değişikliği ile geliştirdiği bu politikayı oluştururken İklim Dezenformasyon Koalisyonu uzmanları ile ortak bir çalışma yaptı. Yapılan bu farkındalık çalışmaları, Pinterest üzerindeki aramaları da oldukça olumlu etkiledi.

Bunun yanı sıra paylaşılan bilgilere göre bilgilendirici tarzda içerikler üretmek isteyen kullanıcılar için de tedbirler mevcut. Ayrıca bu politikayı ihlal eden kullanıcılar ve reklamlar için bir denetleme sistemi de geliştiriliyor.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/04/06/pinterest-bans-all-climate-change-misinformation-on-its-platform/?guccounter=1

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojinin her alanı ile yakından ilgilenen ve bunları insanlarla buluşturmaktan oldukça keyif alan biriyim!