Pinterest, Alışveriş Platformu THE YES’i Satın Aldı

Pinterest, görüntü paylaşım özellikli pano sistemi ile çalışan bir sosyal ağ platformu olarak dikkat çekiyor. Pano sistemi görünümü ile öne çıkan uygulamada akış istediğiniz kategorilere göre oluşuyor. Bu sebeple de her kullanıcı için daha kişiselleştirilmiş eşleşmeler oluşuyor. 2 Haziran tarihinde yapılan açıklamada Pinterest, yapay zeka destekli alışveriş platformu THE YES’i satın aldığını duyuruyor.

Pinterest yaptığı açıklamada THE YES’in marka ilişkileri ve alışveriş uzmanlığının kategorilerine potansiyel olacağı yer alıyor.

“Platformunda yüzlerce marka yer alan THE YES ekibi, modada kapsamlı bir algoritmayı güçlendirmek için insan uzmanlığını ve makine öğrenimini kullanıyor. Bu sayede kapsamlı bir moda sınıflandırması oluşturdu. THE YES’in marka ilişkileri ve alışveriş uzmanlığı, Pinterest platformunda ev, güzellik ve yemek gibi kategoriler potansiyel olarak uygulanabilir.”

2018 yılında kurulan alışveriş platformu THE YES, e-ticaret ve moda endüstrisi uzmanı Julie Bornstein ve teknoloji endüstrisi uzmanı Amit Aggarwal tarafından kurulmuştur. THE YES platformu, ürün listelerini tercihlerinize göre şekillendirmek için testler ve doğrudan kullanım girdileri kullanmaktadır.

Platform üzerinde çeşitli markalara ve ürün resimlerine ‘Evet’ ve ‘Hayır’ seçenekleriyle yanıtlar yer alır. Böylece kullanıcı etkinliğine dayalı gelişmiş makine öğrenimi söz konusu olur. Bu durum otomatik eşleşmelerin iyileştirilmesini sağlar.

Pinterest ve THE YES Arasındaki Anlaşma Bu Ay Tamamlanacak

Yapılan anlaşma ile birlikte Pinterest, arama araçlarını geliştirmek için araç ve platform listeleri oluşturacak. Öte yandan daha fazla marka ile de doğrudan bağlantı sağlayacak. Anlaşmanın ise haziran sonuna doğru gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

Pinterest ve THE YES arasındaki anlaşma gereği THE YES CEO’su Julie Bornstein Pinterest’e dahil olacak. Bu, satın almanın bir parçasını oluşturacak. Böylece platformun alışveriş vizyonunu ve stratejisini geliştirmeye yardımcı olacak. Bu bağlamda Bornstein, doğrudan Pinterest kurucu ortağı ve CEO’su Ben Silbermann’a rapor iletecek.

Şirket, pandemi döneminin başlarında devasa bir büyüme gözlemledi. Bu büyüme daha fazla insanı alışveriş önlemleri aramaya zorlayarak gelişmişti. Ancak pandemi döneminde görülen büyümenin tıpkı diğer şirketlerde de görüldüğü gibi düşüş yaşadığı aşikar. Ancak kullanıcı sayısında düşüş yaşanırken şirket, büyüme beklentilerini iyileştirmek için çalışıyor. Bu nedenle Pinterest, gelir akışlarının en üst düzeye nasıl çıkarılacağı konusunda kafa yoruyor.

Dolayısıyla, iyileştirilmiş ürün eşleşmeleri önemli hale geliyor. Şimdilik Pinterest sistemlerini geliştirmeye odaklı gibi gözüküyor. Gelişim sürecini devam ettirirken, kullanıcılar için değerli bir yardımcı uygulama olarak yer alıyor. Yapılan satın alma anlaşmasının Pinterest’in gelişim süreçleri açısından yardımcı olacağı çok açık. Öte yandan işlemin bitmesinin ardından Pinterest, THE YES uygulamasını ve web sitesini kapatmayı planlıyor.

Kaynak: https://newsroom.pinterest.com/en/post/pinterest-to-acquire-the-yes-an-ai-powered-shopping-platform-for-fashion

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.