PayPal Nedir?

Gelişen teknoloji, birçok alanda olduğu gibi bankacılık sektöründe de kendisini gösteriyor. Bankalar ve ödeme sistemleri üzerinde çalışan kuruluşlar, kullanıcılarına kolaylık sağlamak için çeşitli ödeme sistemleri geliştirmeye devam ediyorlar. Bu ödeme sistemlerinden birisi de PayPal olarak karşımıza çıkıyor. Dünya genelinde oldukça popüler olan PayPal, her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaya devam ediyor. Ancak bu sistemin ne olduğuna tam olarak hakim olmayan kişiler, PayPal nedir diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için PayPal nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Bu ödeme sisteminin neden çok popüler olduğu, kullanıcılarına ne gibi güvenlik önlemleri sunduğu gibi konulara daha yakından bakacağız. Fakat bu konulara değinmeden önce PayPal nedir sorusunun cevabını vermek daha doğru olacaktır.

Bundan dolayı gelin hep birlikte ilk olarak dünyanın en popüler online ödeme sistemlerinden olan PayPal nedir, daha yakından bakalım.

PayPal Nedir?

Bankacılık sektörü, günümüzde oldukça gelişmiş sistemler üzerinden kullanıcılarına hizmet veriyor diyebiliriz. Bilindiği üzere bankacılık sektörü, geçmiş yıllarda tamamen fiziksel işlemler üzerinden ilerliyordu. Yani kart çıkartma işlemlerinden para transferi işlemlerine kadar bankacılık sektörünü ilgilendiren birçok işlem, fiziksel ortamlarda gerçekleşiyordu.

Fakat gelişen teknoloji, bu durumu değiştirmeye başladı. Öyle ki artık yeni banka hesabı açma işlemlerinden para transferi işlemlerine kadar birçok işlem dijital ortamda dakikalar içerisinde gerçekleşmeye başladı. Bunun yanı sıra gelişen teknoloji, bankacılık sektörüne dijital ödeme yöntemlerini de kazandırmaya başladı.

Dijital ödeme yöntemleri, uzun süredir insanların hayatlarında yer ediniyorlardı. Ancak bu sistemler, özellikle son yıllarda oldukça popüler olmaya başladılar. Bu sistemlerden birisi de PayPal olarak karşımıza çıkıyor. PayPal, 1998 yılında Amerika merkezli bir şirket olarak kullanıcılarına hizmet vermeye başladı.

Şirket, belirttiğimiz klasikleşen banka sistemlerine karşılık kuruldu diyebiliriz. Yani PayPal, bankacılık işlemlerini fiziksel ortamdan dijital ortama taşıma amacıyla kullanıcılarına hizmet vermeye başladı. Bu doğrultuda PayPal, temel olarak dijital ortamda para gönderme ve talep etme işlemleri için geliştirildi. Daha sonra gelişen teknolojiyle birlikte şirket, kullanıcılarına geliştirdiği altyapısıyla e-ticaret ve alışveriş işlemlerinde de PayPal’ı kullanma imkanı sunmaya başladı.

Günümüzde PayPal, en popüler dijital ödeme sistemlerinden birisi diyebiliriz. Hatta açıklanan verilere göre şirket, dünya genelinde 200’den fazla ülkede 350 milyondan fazla insana hizmet veriyor. Bu değerler de dijital bir ödeme sistemi için günümüzde oldukça başarılı diyebiliriz.

Dijital ödeme sistemlerine gösterilen ilgi, her geçen gün artmaya devam ediyor. Bundan dolayı PayPal’ın önümüzdeki süreçte daha da yüksek kullanıcı sayılarına ulaşması oldukça muhtemel diyebiliriz.

PayPal Nasıl Kullanılır?

PayPal, oldukça kolay bir kullanıma sahip olduğu için günümüzde dünya genelinde çok yaygın bir şekilde kullanılıyor. Para transferi işlemlerinden alışveriş işlemlerine kadar birçok işlemin tamamen dijital ortamda gelişmesi, insanların ilgisini çekiyor. Bunun yanı sıra PayPal’ın kayıt ve kullanım süreci, normal bir bankada hesap açma ve daha sonrasında o hesabı kullanma sürecine göre daha kolay. Bundan dolayı PayPal, her geçen gün kullanıcı sayısını artırarak hizmet vermeye devam ediyor.

PayPal hizmetlerinden faydalanabilmeniz için öncelikle bir PayPal hesabına sahip olmanız gerekiyor. Hesap açmak, ilk etapta korkutucu gelebilir. Çünkü bilindiği üzere bankalar, hesap açmak için çeşitli belgeler talep ediyorlar. Bu durum da hesap açmak isteyen kişilerin zaman kaybı yaşamalarına neden oluyor. Ancak PayPal, oldukça basit ve hızlı biten bir hesap açma sürecine sahip.

Kullanıcıların ilk olarak PayPal’ın sitesinden veya mobil uygulaması üzerinden sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Daha sonra “Üye Ol” butonuna tıklayarak işlemimize devam ediyoruz. Üye ol butonuna tıkladıktan sonra “Personal Account” ve “Business Account” seçenekleri bizleri karşılıyorlar. Bu seçenekler, PayPal’ı kişisel mi yoksa iş amacıyla mı kullanacağınızı sorguluyor.

Çünkü PayPal, kişisel hesap kullanıcılarına para transferi, online ödeme imkanı gibi temel özellikler sunuyor. Bunun yanı sıra iş hesabıysa daha detaylı bankacılık özellikleri ile kullanıcılarına hizmet veriyor. Bundan dolayı burada seçeceğiniz hesap türünün PayPal üzerinden alacağınız hizmetleri doğrudan etkileyeceğine dikkat etmeniz gerekiyor.

Hesap türünü seçtikten sonra yaşadığınız ülkeyi seçmeniz gerekiyor. Daha sonra PayPal, sizlerden belirttiğiniz ülkede kullandığınız telefon numaranızı girmenizi talep ediyor. Bir sonraki aşamada ise e-mail adresinizi ve şifrenizi girerek kayıt sürecine devam ediyorsunuz.

Kayıt sürecinin son aşamasındaysa ad soyad, adres, kimlik bilgisi gibi kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Daha sonra PayPal hesabınız, aktif hale gelecektir. PayPal hizmetlerinden tam olarak faydalanabilmek için PayPal’ın kullanıcılarına sunduğu kartı edinerek PayPal hesabınızı fiziksel olarak da kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra PayPal hizmetlerinden sadece dijital ortamda yararlanma imkanınız da mevcut.

Türkiye’de PayPal Kullanılabiliyor mu?

Belirttiğimiz gibi PayPal hizmetlerinden faydalanabilmeniz için öncelikle PayPal hesabı oluşturmanız gerekiyor. PayPal hesabını oluşturma adımlarında ülke bilgisinin sorgulandığını belirtmiştik. Ülke seçimi yaparken Türkiye’yi seçtiğiniz takdirde bir hatayla karşılaşıyorsunuz. Türkiye’deki PayPal kullanıcıları bu hatanın üzerine Türkiye’de PayPal kullanılabiliyor mu diye merak ediyorlar.

PayPal, bir süre önce Türkiye’de de hizmet veriyordu. Bu sayede Türkiye’de yaşayan kişiler, PayPal hesaplarını oluşturarak hizmetlerden faydalanabiliyorlardı. Ancak PayPal, Haziran 2016’dan beri Türkiye’de hizmet vermiyor. Çünkü o yıllarda Türkiye’de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, dijital ödeme sistemlerinden lisans almalarını talep etmişti. PayPal, bunun üzerine lisans başvurusunda bulundu.

Türkiye’de PayPal Kullanılabiliyor mu

Ancak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, PayPal tarafından yapılan lisans başvurusunu yeterli bulmadı. Bundan dolayı da PayPal, kurul üzerinden lisans alamadı. Bunun üzerine şirket, 2016 yılında Türkiye’deki hizmetlerini durdurmak zorunda kaldı.

PayPal, hizmetlerini durdurduktan sonra kullanıcılarının mağdur olmaması adına belirli bir süre daha kullanıcılarına işlem yapma imkanı sundu. Ancak günümüzde şirket, Türkiye’de yaşayan kullanıcılarına hizmet vermiyor. Yine de PayPal hesaplarında parası kalan ve belirtilen süre çerçevesinde bu parayı çekememiş olan kullanıcılar, şirketle iletişime geçerek paralarına erişim sağlayabiliyorlar.

Önümüzdeki süreçte PayPal, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’ndan lisans alabilirse tekrar Türkiye’deki kullanıcılarına hizmet vermeye başlayabilir. Fakat bu konuda şimdilik PayPal ya da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından atılan somut bir adım bulunmuyor. Bundan dolayı yakın zamanda PayPal’ın Türkiye’de tekrar hizmet vermeye başlaması oldukça zor gözüküyor.

PayPal Güvenli midir?

PayPal’ın dünya genelinde oldukça yüksek sayıda kullanıcıya hizmet verdiğini belirtmiştik. Bunun en temel sebebi tabii ki şirket tarafından sunulan hizmetler oluyor. Her ne kadar hizmetler, dijital ödeme yöntemlerini kullanmayı tercih eden kişileri fazlasıyla memnun etse de bu kullanıcılar, normal olarak PayPal’ın güvenilir olup olmadığını da sorguluyorlar.

Çünkü güvenlik kısmında açık veren bir ödeme sistemi, ne kadar kaliteli hizmetlere sahip olsa da kullanıcılarını tehlikeye atmaktadır. Ancak PayPal, bu konuda da sunduğu hizmetler kadar başarılı bir iş çıkartıyor diyebiliriz. PayPal, kurulduğu günden itibaren sağladığı üst düzey güvenlik ile kullanıcılarının gönlünde taht kurmayı başardı. Bundan dolayı şirketin yükselmesini sağlayan unsurlardan birisi de üst düzey güvenlik sistemi oldu.

PayPal, ödeme işlemleri sırasında ödeme alan tarafın ödeme yapan tarafın bilgilerini kesinlikle görmediğini belirtiyor. Bu sayede yapılan ödeme işlemlerinde kullanıcıların bilgileri korunmuş oluyor. Bunun yanı sıra şirket, hesaba erişim aşamasında da güvenlik işlerini oldukça sıkı tutuyor.

Öyle ki şirket, günümüzde geliştirilen güvenlik sistemlerini kendi sistemine hızlı bir şekilde entegre ediyor. Bu sistemlerden birisi, uçtan uca şifreleme özelliği oluyor. Şirket, hesapların güvenliğini sağlayabilmek için hesap bilgileri konusunda uçtan uca şifreleme yöntemini kullanıyor. Bunun yanı sıra PayPal, güvenlik seviyesini artırmak isteyen kullanıcıları için iki faktörlü giriş doğrulaması, işlemler için kullanıcı onayı gibi ek güvenlik önlemleri de sunuyor.

Şirket, geliştirdiği tüm güvenlik önlemlerini zorunlu güvenlik önlemleri olarak sunmaktan yana değil. Bundan dolayı kullanıcılar, hesaplarının güvenliklerinin seviyesini PayPal tarafından sunulan özellikler doğrultusunda kendileri de artırabiliyor.

Genel olarak değerlendirdiğimizde PayPal, piyasada yer alan en güvenilir dijital ödeme sistemlerinin başında geliyor diyebiliriz. Bu sayede sistem, dünya genelinde en çok kullanıcıya sahip olan dijital ödeme sistemlerinden birisi olarak ön plana çıkıyor.

PayPal’ın Alternatifleri Var mı?

PayPal, sunduğu hizmetler bakımından en başarılı dijital ödeme sistemlerinin başında geliyor. Ancak PayPal, başta Türkiye olmak üzere bazı ülkelerde kullanıcılarına hizmet veremiyor. Bunun yanı sıra bazı kullanıcılarsa PayPal tarafından sunulan hizmetleri yetersiz görebiliyorlar. Bundan dolayı dijital ödeme sistemlerinden faydalanmak isteyen fakat PayPal’ı tercih etmeyen kişiler, bu sistemin alternatifleri var mı diye merak ediyorlar.

Belirttiğimiz gibi dijital ödeme sistemleri, hızla gelişmeye devam ediyorlar. Bu yüzden çeşitli kurumlar, PayPal ile rekabet içerisinde olan dijital ödeme sistemleri geliştiriyorlar. Bu noktada karşımıza çıkan ilk sistem Wise oluyor diyebiliriz. Wise, sunduğu özellikler bakımından PayPal ile oldukça benzerlik gösteriyor. Ayrıca bu sistem, Türkiye’de de kullanılabiliyor.

PayPalın Alternatifleri Var mı

Bunun yanı sıra iyzico, Türkiye’de hizmet veren bir diğer PayPal alternatifi dijital ödeme sistemi olarak kullanıcılarına hizmet veriyor. 2013 yılından beri hizmet veren iyzico, Türkiye merkezli olmasıyla dikkat çekiyor. Bundan dolayı Türkiye’de yaşayan kişiler, günümüzde dijital ödeme sistemi olarak genellikle iyzico ile çalışmayı tercih ediyorlar.

Son olarak Papara da sunduğu bazı özellikler bakımından PayPal’ın hizmetleriyle benzerlik gösteriyor. Bundan dolayı özellikle Türkiye’de yer alan kişiler, PayPal’ın alternatifi olarak Papara hizmetlerinden faydalanmayı tercih edebiliyorlar. Papara da iyzico gibi Türkiye merkezli bir sistem olarak ön plana çıkıyor.

Genel olarak baktığımızda çeşitli kurumlar, PayPal’ın alternatifi olarak kullanıcılarına hizmet veriyor. Bundan dolayı sizler de bir dijital ödeme sistemi arıyorsanız bu noktada PayPal yerine seçebileceğiniz çok sayıda ödeme sistemiyle karşılaşabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

PayPal, belirttiğimiz gibi dünya genelinde en çok kullanılan dijital ödeme sistemlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte, dijital ödeme sistemleri daha da yaygınlaşmaya devam ediyorlar. Bundan dolayı PayPal, her geçen gün kullanıcı sayısını artırarak hizmet veriyor.

PayPal hizmetlerinden faydalanabilmek için bir PayPal hesabına sahip olmanız gerekiyor. PayPal hesabını oluşturmak, sıradan bir banka hesabını oluşturmaktan daha kolay. Tabii ki PayPal da standart bankalar gibi hesap oluşturma aşamasında bazı kişisel bilgileri talep ediyor. Bu bilgilerden birisi de ikamet edilen ülke oluyor.

Çünkü PayPal, bazı ülkelerde hizmet vermiyor. Bundan dolayı kayıt aşamasında ikamet edilen ülke seçeneği kayıt aşamasının tamamlanabilmesi adına oldukça önemli. Türkiye başta olmak üzere çeşitli ülkelerde PayPal, kullanıcılarına hizmet vermiyor. Bundan dolayı bu ülkelerde yaşayan kişiler, PayPal hesabı oluşturamıyorlar.

PayPal hizmetlerinden faydalanamayan ancak dijital ödeme sistemlerinden yararlanmak isteyen kişiler alternatif sistemlere yöneliyorlar. Bu yüzden PayPal’ın alternatifi var mı diye çok fazla merak ediliyor. Bu noktada insanların karşısına çok çeşitli dijital ödeme sistemleri çıkıyor. Kullanıcılar da bu sistemlerden kendileri için uygun olanı seçerek dijital ödeme sistemlerinden yararlanabiliyorlar.

Sizler için hazırlamış olduğumuz PayPal rehberimiz burada sona eriyor. Bu rehberimizde temel olarak PayPal nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Bunun yanı sıra bu sistemle alakalı detaylı bilgileri de aktardık. Sizler de PayPal hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.