Mekanik Klavye Önerileri – 2023

Mekanik klavyeler, yazarlar ve oyuncular arasında en çok tercih edilen klavye tiplerindendir. Mekanik klavyeler, en hızlı ve en doğru anahtarları, harika RGB aydınlatmasını ve olağanüstü dayanıklılığı sunabilir. İster kablosuz bir mekanik klavye ister oyun klavyesi arıyor olun, sizler için hazırladığımız 2022’in en iyi mekanik klavye önerileri yazımıza mutlaka göz atın.

Logitech G Pro

logitech-g-pro-mekanik-klavye-önerileri

Listemizin ilk sırasında Logitech’ten bir klavye yer alıyor. Oyuncuları hedefleyebilir, ancak Logitech G Pro bir yazar da olsanız bir oyuncu da olsanız her açıdan harika bir mekanik klavye. Bizim de favorimiz Logitech G Pro.

Bu model, Romer-G türünde bir anahtara sahip. Ayrıca 70 milyona kadar tuşa basma ömrü sayesinde çok uzun ömürlü bir klavye olarak tanımlanıyor. Aynı anda 26 tuşa basma imkanı da sunduğunu belirtelim.

Klavyenin çok sağlam bir çerçevesi var. Klavye, konulduğu yerden kaymasın diye çok dayanıklı lastik ayaklar ile tasarlanmış. Bu mükemmel mekanik klavye ömür boyu dayanacak kompakt, yüksek performanslı bir cihaz olarak dikkat çekiyor.

Hızlı anahtarların kombinasyonu, LAN oyunları için kompakt ve hafif bir paket, RGB arkadan aydınlatma ve özelliklerine göre uygun fiyatı sayesinde Logitech G Pro oyun klavyesi, oldukça uzun zamandır favorimiz olan mekanik klavyedir. Tasarımından kullanımına kadar her konuda kullanıcılarını memnun etmeyi başaran Logitech G Pro, Türkiye’de 2.400 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Logitech G Pro Ana Özellikleri

 • Anahtar: Logitech Romer-G Kahverengi, Kırmızı veya Mavi 
 • Boyut: 360 x 153 mm 
 • Arka ışıklar: RGB
 • Medya kontrolleri: Entegre fonksiyon tuşu
 • Bilek desteği: Yok
 • Kompakt tasarım
 • Anahtar, çalışır durumda değiştirilebilir (Romer-G)

Razer BlackWidow V3

Razer BlackWidow V3

Oyuncu ekipmanları konusunda zirvede yer alan markalardan biri olan Razer ile mekanik klavye önerileri listemize devam ediyoruz. Razer’ın listemize girmeye hak kazanan modeli ise BlackWidow V3 oluyor. Bir oyuncu klavyesi olarak tasarlanan bu model aynı zamanda günlük kullanım için de pek çok olanak sağlıyor.

Cihazın mekanik altyapısında Razer Mechanical yeşil anahtarlı tuşlar bulunuyor. Aynı zamanda bu tuşların 80 milyon defa basma ömrü bulunduğu da ifade ediliyor. Üstelik çift enjeksiyonlu bu tuşların aşınmaya karşı dayanıklı olduğu da belirtiliyor. Cihazda dahili bir RGB aydınlatma ve bilek desteği de yer alıyor. Bu sayede oyuncu konforu ön planda tutuluyor. Ayrıca multimedya tuşları ile de kolaylık sağlıyor. Üstelik klavye üzerinde bir ses tekerleği de yer alıyor.

Üründe makro tuş desteği mevcut. Ayrıca aynı anda birden fazla tuşa basma desteği ve profil oluşturma gibi imkanlar da BlackWidow 3’te mevcut. Alüminyum gövdesi ile de son derece sağlam bir klavye olduğu vurgulanıyor.

Cihazın desteklediği tek platform Windows olarak belirtiliyor. Ancak tak çalıştır özelliği ile kullanıcılara bir avantaj daha sağladığını belirtelim. Cihazda kablosuz kullanım imkanı da maalesef yer almıyor. Yalnızca kablolu olarak kullanılan ürünün fiyatı ise rakiplerine kıyasla bir hayli uygun.

Tüm bu özellikleriyle yalnızca oyuncular için değil aynı zamanda masa başından çalışan herkes için uygun olduğunu söylemek mümkün. Bilek desteği ve ses tekerleği gibi özellikler sayesinde kullanıcın işini bir hayli kolaylaştırdığını söylemek de yanlış olmayacaktır. Kullanımı oldukça konforlu olan Razer BlackWidow V3, 2.100 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Razer BlackWidow V3 Ana Özellikleri

 • Aydınlatma: RGB
 • Anahtar: Razer Mechanical Yeşil Anahtarlar
 • Bağlantı: USB (kablo çıkış yönü seçimi)
 • Tıklama Ömrü: 80 milyon
 • Bilek Desteği: Var
 • Multimedya tuşlarına ek olarak ses tekerleği desteği
 • Aşınmaya karşı ekstra dayanıklı

Corsair K60 RGB Pro Low Profile

Corsair K60 RGB Pro Low Profile

Listemizin sıradaki ürünü Corsair markasına ait. Şirket, bir zamanlar birçok kişi tarafından bellek üreticisi olarak biliniyordu. Şimdi hem oyuncular hem de yazarlar için dünyanın en iyi mekanik klavyelerini üretiyor demek mümkün.

Çeşitli Cherry MX anahtarları, RGB arkadan aydınlatma ve yerleşik depolama içerir. Çerçevesi anotlanmış fırçalanmış alüminyumdan yapılmıştır. Gördüğümüz en dayanıklı tasarımlardan biri olan üründe ayarlanabilir yükseklik ve oyun modu gibi özellikler de yer almaktadır. 

Daha makro düzeyde, başlatma/duraklatma, ileri, geri ve durdurma komutlarına hızlı erişim sağlayan, klavyenin sağ üst tarafında medya tuşlarını da görebilirsiniz. Buna ek olarak ürünün tak çalıştır özelliği de mevcut. Kablolu bir ürün olduğunu ve aynı anda 104 tuşa basma imkanı sunduğunu da belirtelim.

Fakat üründe bir bilek desteği yer almıyor. Yine de her kullanıcının bu durumu bir dezavantaj olarak göreceğini söylemek pek doğru olmayacaktır. Sade tasarımıyla başarılı işler çıkartan Corsair K60 RGB Pro Low Profile, 2.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Corsair K60 RGB Pro Low Profile Ana Özellikleri

 • Anahtar: Cherry MX Low Profile Speed
 • Arka aydınlatma: 16,8 milyon renkli RGB 
 • Medya kontrolleri: Var 
 • Bilek dayanağı: Yok
 • Dahili hafıza

Rampage KB-R96 Ultimate

rampage-kb-r96-ultimate

En iyi mekanik klavye önerileri listemizde sırdaki ürün Rampage’a ait. Bu mekanik klavyenin en büyük artısı Türkçe harfler bulundurmasıdır. Klavye RGB arka ışığına sahip ve yazılımı klavyede hali hazırda mevcut. Bu yazılım üzerinden tuşlara istediğiniz renkleri atayabiliyorsunuz.

Logitech modelinden farklı olarak, bu mekanik klavye bilek desteğine sahip. Ancak, eğer isterseniz tornavida aracılığıyla bilek desteğini çıkarabilirsiniz. Bu noktada manyetik bir bilek desteği olmaması dezavantaj olarak gözüküyor.

Caps Lock, Scroll Lock, Windows Tuşu, Num Lock tuşlarını aktif hale getirdiğinizde tuşun rengi beyaz renge dönüyor. Böylece tuşların aktif olduğunu o şekilde anlayabilirsiniz. Aynı zamanda klavyede Optik Switch (çoklu optik fiberleri birbirine bağlayan, girişler ve çıkışlar arasında yönlendirme yapan veri paketlerini kontrol eden, çoklu ağ köprüsü) özelliği mevcut.

20 milyonluk tuş ömrü sayesinde uzun ömürlü kullanıma sahip bir klavye olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca 0,1 ms tepkime süresi ile online oyunlarda rahatlıkla oynamanıza olanak tanıyor. Üstelik tüm bu özelliklere sahip olmasına rağmen fiyatı çok uygun. Giriş ve orta seviye klavye arayan kişiler için uygun bir model olan Rampage KB-R96 Ultimate, 1.400 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Rampage KB-R96 Ultimate Ana Özellikleri

 • Aydınlatma: RGB
 • Anahtar: Optik-Mekanik Anahtarlar
 • Bağlantı: USB 2.0
 • Tıklama Ömrü: 20 milyon
 • Antighosting: Tüm tuşlar
 • Bilek Desteği: Var
 • Su geçirmezdir.

Asus ROG Strix Scope Blue RGB

Asus-ROG-Strix-Scope-Blue-RGB-1

Mekanik klavye önerileri listemizdeki bir başka ürün, uygun fiyatlı Asus ROG Strix Scope Blue RGB oluyor. Esasında kendisi bir oyuncu klavyesi olsa da hem uygun fiyatıyla hem de başarılı performansıyla en iyi mekanik klavyeler arasında yer alıyor.

İsminden de anlaşılacağı üzere RGB aydınlatmaya sahip klavyenin FPS oyunları için özel olarak üretildiği belirtiliyor. W, A, S ve D tuşları etrafında özel bir tasarım olduğunu da görmek mümkün. Böylece birçok oyunda kullanılan bu tuşları ayırt etmek çok daha kolay bir hale geliyor.

Tabii ki üründe programlanabilir tuşlar ve makro desteği de mevcut. Ayrıca tüm tuşlara aynı anda basma imkanı da sunuluyor. Windows tuş kilidi desteği ve çift desenli kasası ile kesinlikle değerlendirilmesi gerekilen bir model olduğunu düşünüyoruz. En önemli özelliği de uygun fiyatı olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncular için ideal bir klavye olan Asus ROG Strix Scope Blue RGB, 3.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Asus ROG Strix Scope Blue RGB Ana Özellikleri

 • Anahtar: Cherry MX
 • Bağlantı: USB
 • Arka ışıklar: RGB
 • Medya kontrolleri: Yok
 • Bilek dinlendirme: Yok

Logitech Pop Keys

Logitech-Pop-Keys

Oyun klavyelerinin ardından daha günlük kullanım için uygun birkaç model de önerelim. Logitech tarafından geliştirilen Pop Keys, bu tanıma en uygun mekanik klavyelerden birisi olarak dikkat çekiyor. Özellikle şıklık anlamında listemizdeki benzersiz ürünler arasında olduğunu söylemek gerek.

Logitech Pop Keys kablosuz bir mekanik klavye olarak karşımıza çıkıyor. Ancak ürünün kalem pil ile çalıştığını belirtelim. Ayrıca Bluetooth bağlantısına da ihtiyaç duyuyor. Fakat kablolu kullanma imkanı maalesef üründe yer almıyor.

Kahverengi anahtara sahip mekanik tuşları ürünün listeye girmesini sağlıyor. Ayrıca programlanabilir tuşlar da üründe yer alıyor. Daktilo görünümlü bu klavye aynı anda üç farklı cihaza bağlanma yeteneğine de sahip. Üstelik; Android, iOS, Mac, Windows ve daha birçok işletim sistemi ile uyumlu çalışıyor.

Ürünün standart bir Q klavye olduğunu söyleyebiliriz. 50 milyon defa basma ömrüne sahip cihazda emoji tuşları bile mevcut. Eğer ilginç bir mekanik klavye arıyorsanız kesinlikle bu modele göz atmanız gerekiyor. Oldukça dikkat çekici bir klavye modeli olan Logitech Pop Keys, 1.990 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Logitech Pop Keys Ana Özellikleri

 • Anahtar: Kahverengi anahtar
 • Bağlantı: USB
 • Arka ışıklar: Yok
 • Medya kontrolleri: Var
 • Bilek dinlendirme: Yok
 • Emoji tuşları ve birçok platform desteği

HP Pavilion Gaming 800

HP Pavilion Gaming 800

Teknoloji devi HP, klavye konusunda da oldukça başarılı ürünler geliştiriyor. Bu doğrultuda piyasada şirketin mekanik klavye modellerini bulmak mümkün. Bizler de hazırlamış olduğumuz listemizde HP tarafından üretilen giriş seviyesinde Pavilion Gaming 800 mekanik klavye modeline yer verdik.

Oldukça şık bir tasarıma sahip olan HP Pavilion Gaming 800, RGB ışıklandırması sayesinde daha da ön plana çıkıyor. Oyun oynamaya uygun bir şekilde geliştirilen bu mekanik klavye modeli, kablolu bir şekilde kullanılabilmektedir. Klavyenin tuşa basma ömrü, 50 milyon olarak belirtilmektedir. Böylece HP, oldukça dayanıklı bir klavye modeli geliştirdi diyebiliriz. Giriş seviyesi mekanik klavye modellerinden olan HP Pavilion Gaming 800, Türkiye’de 600 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

HP Pavilion Gaming 800 Ana Özellikleri

 • Anahtar: Kırmızı
 • Boyut: Tam boy
 • Arka ışıklar: RGB
 • Medya kontrolleri: Özel
 • Bilek dinlendirme: Var
 • Oyun modu
 • Tuşlara aynı anda basabilme
 • Çok uygun fiyat

MSI Vigor GK50 Low Profile

MSI Vigor GK50 Low Profile

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi mekanik klavye önerileri listemizin son sırasında MSI tarafından üretilen Vigor GK50 Low Profile yer almaktadır. MSI, yakın zamana kadar Türkiye’de klavye sektöründe çok fazla varlık göstermiyordu. Ancak şirket, global olarak oldukça başarılı klavye modelleri üretiyor. Bu doğrultuda bizler de hazırlamış olduğumuz mekanik klavye önerileri listemizde MSI tarafından Türkiye’de de satılan klavye modellerinden olan Vigor GK50 Low Profile’e yer verdik.

Gri ve siyah ağırlıklı bir tasarıma sahip olan MSI Vigor GK50 Low Profile, renk uyumu sayesinde fazlasıyla şık duruyor. Bunun yanı sıra MSI, RGB ışıklandırma ile klavyenin tasarımını daha da ön plana çıkartıyor. Metal bir gövdeye sahip olan klavye, oldukça dayanıklı. Bu doğrultuda MSI, tuşların kullanım ömrünü 50 milyon basma olarak belirtiyor. Tasarımından performansına kadar neredeyse her konuda başarılı bir mekanik klavye modeli olan MSI Vigor GK50 Low Profile, Türkiye’de 1.600 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

MSI Vigor GK50 Low Profile Ana Özellikleri

 • Anahtar: Kırmızı
 • Boyut: TKL
 • Arka ışıklar: RGB
 • Medya kontrolleri: Var
 • Bilek dinlendirme: Var
 • Tuşlara aynı anda basabilme
 • Oyun modu

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.