Orba: Elinize Sığabilen Müzik Stüdyosu

Orba; dokunma, kaydırma veya sallama gibi sezgisel hareketlerle şarkı yaratmanıza izin veren el boyutunda bir müzik aleti. Akıllı müzik aletleri üzerine yoğunlaşan şirket Artiphon tarafından üretilen ve geçtiğimiz sene Kickstarter’da fonlanarak hedefini bir hayli aşan Orba bu sene alıcılarına dağıtıma çıktı. 

Orba’nın minimalist tasarımı ve ara yüzü onu daha önce hiç enstrüman çalmamış olanlar için bile kolay kullanılabilir hale getiriyor. Sahip olduğu tüy-dokunma hassasiyeti ile parmaklarınızdan ve ellerinizden gelen her hareketi doğrudan sese çevirebiliyor.

Artiphon’un çoklu enstrüman tasarımı teorisine dayanan Orba, yorulmadan çalabileceğiniz tek enstrüman. Ayrıca, akıllı telefonlarda veya oyun kollarında yaptığımız günlük el hareketleriyle çalınan Orba’nın kullanımı bu yüzden çok kolay. 

Orba Nasıl Kullanılır?

orbanın kullanımı
Orba’nın Kullanımı

Orba’da doğru ya da yanlış bir çalma şekli yok. Cihaz, kullanıcının oynama şekline uyum sağlıyor ve müzik yapma deneyimini ona bırakıyor. Sensörleri en ince hareketleri bile yakalıyor. Orba’yı alıp sallayıp, havada döndürüp, üstüne tıklayıp parmaklarınızı kaydırabilirsiniz. Yaptığınız her hareket bir müziğin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. 

Cihaz, bir şarkının her bölümünü kendi üzerinde çalmanıza izin vermekte. Davul veya bas, tüm bölümler arasında geçiş yapmak oldukça kolay. Bir şarkı oluşturmak için ise bunları katmanlara ayırıp düzenleyip birleştirmeniz gerekiyor. Bir ritmi değiştirmenin sadece birkaç saniye aldığı Orba ile şarkı yapmak oldukça kolay ve eğlenceli bir hal alıyor. Saniyeler içinde şarkı oluşturmak için izlenebilecek adımlar:

 • Bateri modunu açıp bir vuruş ritmi seçin.
 • Pedlerin etrafında parmağınızı kaydırarak bir bas ekleyin.
 • Tek bir parmakla tüm bir akor çalın.
 • Melodi oluşturun.
 • Sallayarak, eğerek, döndürerek vb. başka eğlenceli hareketlerle şarkınıza daha fazlasını ekleyin.

Orba’da Neler Var?

Orba'da Neler Var?
Orba’da Neler Var?

Şirket, el boyutundaki bir cihaza çok fazla lüks teknoloji eklediklerini söylüyor. Cihaz, hıza ve en hafif mikro hareketlere bile duyarlı bir teknoloji ile donatılmış. Sahip olduğu yerleşik ivmeölçer ve jiroskop; sallanma ve eğilme gibi birçok harekete izin veriyor. LED’ler notalarınızla uyumlu çalışıyor ve dokunsal motorlar siz çalarken titreşimli geri bildirimler veriyor. İşte Orba’nın sahip olduğu bazı teknik özellikler:

 • Anında çalma deneyimi sunan yerleşik sentezleyici ve hoparlör.
 • Dokunuş kontrolü için sekiz kapasitif algılama pedi.
 • Birçok hareketi yakalayan ivmeölçer ve jiroskop.
 • Çok renkli LED’ler.
 • Kulaklık, hoparlör ve amfi için bağlantı girişi.
 • Titreşimli geri bildirim veren dokunsal motorlar.
 • Daha fazla ses ve şarkı ayarı için Orba Uygulaması.

Orba ile Müzik Yapmanın Üç Yolu

orbanın çalınma yolları
Orba’nın Çalınma Yolları

Bluetooth ve USB üzerinden MIDI ile

Orba, herhangi bir MIDI (Müzik Enstrümanları Dijital Arabirimi) uygulaması ile uyumlu çalışabilmekte. GarageBand gibi gelişmiş uygulamalara bağlanarak, sezgisel kontrol sağlayan Orba ile müzik yapmak mümkün.

Çok Yönlü, Yerleşik Synth ile

Şirket, Orba için çeşitli çalma hareketleriyle sorunsuz çalışacak, geniş bir synth sesleri yelpazesine sahip yenilikçi bir synthesizer motoru tasarladıklarını söylüyor. Bir ekrana bakmadan sadece Orba ile birden fazla parçayı katmanlayabilir ve harika müzikler yapabilirsiniz.

Orba Yardımcı Uygulaması ile

Orba uygulaması, cihazı daha çok ve daha iyi keşfetmenize olanak tanıyor. Android, iOS, Mac ve Windows için mevcut olan uygulama; daha fazla sese, döngülere, ve ayarlara erişmenizi sağlıyor. Uygulamada aynı zamanda şarkılarınızı kaydedip düzenleyebilirsiniz ve tabi ki uygulama aracılığıyla parçalarınızı sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Orba şu anda belirli ülkelerde 99 dolarlık fiyat etiketi ile satışa çıktı. Eğer Orba’ya sahip olmak istiyorsanız biraz beklemeniz gerekebilir. Fakat şirket, her gün yeni ülkelere siparişleri açıyor ve sitesinde bir talep kısmı da oluşturmuş. Bu eğlenceli minik müzik aletinin nasıl çalıştığını görmek için aşağıya bıraktığımız videoyu izleyebilirsiniz.

Orba ile Müzik Yapmak

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.

“Orba: Elinize Sığabilen Müzik Stüdyosu” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.