Teno: Işığı ve Sesi Deneyimlemenin Yeni Yolu

Teno, Lumio şirketi tarafından tasarlanmış bir hoparlör ve aydınlatma ürünüdür. Teknoloji ve işçiliği birleştiren şirket; Teno ile dokunma, ses ve görme duyularınızı harekete geçirmeyi ayrıca size ışık ve ses konusunda yeni bir deneyim yaşatmayı amaçlıyor. Şu anda Kickstarter’da fonlanan ürünün tüm dünyaya ilk dağıtımı 2021 yılı Mayıs ayında başlayacak. 

Teno, yüzeyi doğal kumdan yapılmış kase şeklinde bir heykele benzer. Tek bir dokunuşla açıp ayarlayabileceğiniz cihaz sıcak ve yumuşak ışığı ortaya çıkarır. Tamamen açıldığında ise gerekli ayarlamalardan sonra zengin bir ses deneyimi sağlayan güçlü bir hoparlör olarak işlev görür. 

Plastik yüzeylere meydan okuyan Teno, hem kullandığı malzemeler ile hem de tasarımı ile dikkat çekiyor. Dış kısmındaki dokulu kum kaplama, doğal bir nesne tutma hissi verirken aynı zamanda sert iç kabuk teknolojisi, gerekli dayanıklılık ve hassasiyeti sağlıyor. Şirket, ürünlerini kusurdaki mükemmellik olarak tanımlıyor. Zamansız olarak tasarlanan ürün, bugün pazarlanan pek çok ürünün aksine yıllar içinde kullanıldıkça kendisini daha güzel kılacak özelliklere sahip. 

Teno Işıklandırma ve Hoparlör

Teno, minik boyutu sayesinde avucunuza düzgünce oturur. Taşınabilir olmak için yeterince küçük fakat güçlü olmak için de yeterince sağlam bir üründür. Derin bas ve kristal berraklığında tiz veren güçlü 45 mm’lik tam kapsamlı sürücüler mükemmel bir müzik deneyimi sağlar. Teno, dikkat dağıtıcı bir teknoloji parçası olmaktan çok kendinizle ve çevrenizle bağlantı kurmanız içindir.  

Teno Nasıl Çalışır?

Teno'nun Açılışı
Teno’nun Açılışı

Ortadan ayrılarak açılan Teno, sezgisel parmak hareketleriyle çalışır ve kapanmak için tekrar bir araya getirilir. Yüzeye uygulanan farklı parmak hareketlerine yanıt veren cihaz herhangi bir talimat gerektirmez. Işığı açmak için ortadan ayırarak kabuğu kırmanız, hoparlörü etkinleştirmek için ise kabuğu tamamen ayırmanız yeterlidir. 

Orta üst yüzeye dokunarak dört parlaklık seviyesi arasından seçim yapabilirsiniz. Sesi kontrol etmek için ise parmaklarınızı kasenin eğrisi boyunca yukarı ve aşağı kaydırmanız yeterli. 

Teno'nun Sezgisel Kullanımı
Teno’nun Sezgisel Kullanımı

Son teknoloji Bluetooth çipi ile donatılmış Teno aracılığıyla, bir çağrıyı almak veya bitirmek de diğer her şey gibi çok kolay. Kenara yakın bir üst yüzeye dokunarak çağrılarınızı yanıtlayabilirsiniz.  Çevrimiçi toplantılarda gürültü önleyici mikrofon ile kristal netliğinde görüşmeler yapabilirsiniz. Ayrıca Teno, altına yerleştirilen gizli şarj cihazı sayesinde kolaylıkla şarj olmaktadır.

Teno’nun Sürdürülebilirliği

Teno’nun yaratıcı şirketi Lumio, daha fazla ürün satmak için şirketlerin benimsediği, elektronik ürünlerin birkaç yıl içinde kullanılamaz olduğu döngüyü yıkmak istiyor. Bu yüzden sürdürülebilirliği çok ciddiye alan şirket, yüksek kaliteli ve çevre dostu kaynaklar kullanarak yaşlandıkça daha güzel hale gelecek ürünler tasarlıyor. 

Köpük ve plastik kullanımını ortadan kaldırmak için ambalajlarını bile yenileyen Lumio, ürünlerinin en iyi durumda teslim edilmesini sağlamak için gereken minimum malzemeyi kullanıyor. Tabi ki bu malzemeyi de geri dönüştürülebilir ürünlerden sağlıyor.

Sürdürülebilirliği ile Teno
Sürdürülebilirliği ile Teno

Lumio, aynı zamanda en yüksek uluslararası çevre koruma standartlarına uyan üreticiler ile ortaklık yapıyor. Üretim süreci boyunca tehlikeli maddelerin üretimini etkin şekilde en aza indiren hatta ortadan kaldıran yasaları takip eden üreticiler, aynı zamanda tüm temel malzemeleri test ediyor ve standartlara uygun olmasını sağlıyor.

Küresel müşteri tabanına uyum sağlamak için şirket özel bir teslimat süreci izliyor. Ayrı stratejik konumlara merkezler kuran şirket böylece her bir ürünün karbon ayak izini azaltmayı amaçlıyor.

Teno’nun Yaratıcısı Lumio

Lumio'dan Teno
Lumio’dan Teno

Teno’nun yaratıcısı Max Gunawan, minimal tasarımdan ve küçük alanı akıllıca kullanmayı sağlayan net çizgilerden hoşlanan bir mimar. Gunawan, Lumio şirketini kurarken sadece güzel, şaşırtıcı ve işlevsel eşyalar yaratmak istiyordu. Fakat bugün şirketin ismi New York Times ve GQ gibi büyük basın organlarında yer alıyor.

Teno’nun tasarımında Japon sanatından ilham alındı. Kırılan parçaları atmak yerine onları daha güzel bir şekilde bir araya getiren Kintsugi tekniği Teno’nun yaratılmasındaki ilham oldu. 

10 yıldan daha uzun süredir dünya çapında ürün tasarlama, test etme, üretme ve gönderme konusunda deneyime sahip olan şirket; en kaliteli ürünü sunduğundan emin olmak için birçok standarta sahip. Ses ve ışık konusunda estetik bir devrim yaratmayı amaçlayan Teno’nun fonlaması, 20 Kasım’da sona eriyor ve 2021 Ocak ayına kadar üretimin tamamlanması amaçlanıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.