iMicro Q2: Parmak Ucunuzdaki Mikroskop

iMicro Q2, her akıllı telefonla uyumlu çalışan, küçük, hafif, kullanımı kolay bir parmak ucu mikroskobu olarak tanımlanıyor. Profesyonel bir masaüstü mikroskobu ile karşılaştırılabilir derecede optik performansa sahip olan parmak ucu mikroskobu, şirketin üçüncü mikroskop ürünü. Parmak ucu mikroskop serisinin ilk iki ürünü olan iMicro Q ve iMicro C gibi, iMicro Q2 de şu anda Kickstarter’da hedefin çok üstünde fonlanmış durumda ve 2021 Mart ayında dünyanın her yerinden bekleyenlerine ulaşacak. Peki iMicro Q2 tam olarak nedir?

iMicro Q2 ve Özellikleri

17. yüzyılda mikroskobun icadından beri bu alanda muazzam derecede ilerleme kaydedildi. Ancak çok iyi çalışan mikroskoplar genellikle ağır ve pahalı ürünlerdi. Şirket yıllarca süren çabasıyla mobil mikroskopi alanında büyük bir adım attı. Profesyonel bir masaüstü mikroskobu kadar iyi çalışabilen bu parmak ucu mikroskoplarının taşınması oldukça kolay. 

iMicro Q2’nin önce çıkan özelliği olan büyütme prensibi, geleneksel mikroskoplardan daha karmaşık bir optik sisteme dayanıyor. Toplam büyütmenin elde edilmesi için parmak ucu mikroskobunda üç büyütme aşaması birleştiriliyor. İlk olarak lens, akıllı telefon kamerasının sensöründeki görüntüyü oluşturmak için optik büyütme sağlıyor. İkinci olarak sensör üzerindeki elektronik işlemler ile görüntü daha da büyütülerek ekranda görüntüleniyor. Son olarak ise dijital yakınlaştırma, görüntüye dijital açıdan daha yakından bakmanızı sağlıyor. 

iMicro Q2'nin Bazı Kullanım Örnekleri
iMicro Q2’nin Bazı Kullanım Örnekleri

iMicro Q2 Ürün Özellikleri

Büyütme Gücü

iMicro Q2, 800x’e kadar büyütme gücüne sahiptir. Bir akıllı telefonla kullanıldığı takdirde 100x’den 800x’e kadar olan yakınlaştırma seçenekleri kullanılabilir.

Yüksek Çözünürlük

iMicro Q2'nin Yakınlaştırma Gücü
iMicro Q2’nin Yakınlaştırma Gücü ve Yüksek Çözünürlüğü

Bir karasineğin ağız kısmının spiral yapısını bile net bir şekilde gözlemlemenizi sağlayacak yüksek çözünürlük ile iMicro Q2 çok iyi bir performans sunuyor.

Lens

Lens, sistemin en önemli bileşenlerinden biridir. Genellikle kullanılan küresel lensler, alan eğrilikleri ve sınırlı görüş alanı yüzünden çok elverişli değildir. iMicro Q2 bu yüzden hem yüksek büyütme performansı hem de düşük sapma elde etmek için özel bir tasarıma sahip olan asferik (küresel olmayan) lensler kullanıyor.

Yenilikçi Aydınlatma

Işık ve aydınlatma da, mikroskopi için çok önemlidir. iMicro Q2’de kullanılan aydınlatma teknolojisi sayesinde ürün, tüm farklı telefonların flaş gücüyle çalışma esnekliğine sahiptir ve bu nedenle herhangi bir akıllı telefonla uyumludur. El feneri özelliği olmayan telefonlar ile bile sadece ortam ışığı aydınlatması sayesinde mikroskop iyi çalışmaktadır. 

Odak Kontrolü

Her akıllı telefonda otomatik odaklama işlevi bulunuyor. Parmak ucu mikroskobu da akıllı telefonunuza bağlandığında bu otomatik odak çalışır. Şirket, odak noktasını doğru bir şekilde kontrol etmek için ürünü hassas bir şekilde tasarladıklarını belirtiyor.

Kolay Taşınabilir

iMicro Q2'nin Kolay Taşınabilirliği
iMicro Q2’nin Kolay Taşınabilirliği

Yalnızca 0,5 gram ağırlığında ve 3,2 mm büyüklüğünde olan iMicro Q2’ler telefonunuza kurduğunuzda hiçbir parçanın telefonun kenarından taşmaması için tasarlanmıştır. Bu kadar küçük bir ürünün taşınabilirliğinin kolay olması için de mikroskop, cüzdanınıza sığacak kart boyunda ince bir paketle taşınmaktadır. 

Kolay Kullanılır, Bütçeye Uygun

Bu mikroskopların, büyüklerin aksine, hiçbir düğmesi veya kullanım zorluğu yoktur. Tek yapmanız gereken şey telefonunuzun kamerasına yerleştirmek. Sonrasında yapmanız gereken şey ise, görmek istediğiniz şeye kameranızla bakmanız! Bu kadar mükemmel bir performansa sahip olmasına rağmen iMicro Q2 cazip bir fiyatlandırmaya sahip. Kickstarter’da kampanyalı fiyatlar değişse de şirketin söylediğine göre fiyatını, iyi bir masaüstü mikroskobunun fiyatının yüzde biri şeklinde tanımlayabiliriz.

iMicro Q2 Her Akıllı Telefon ile Uyumlu

Şirket, mikroskopları kameralı herhangi bir telefon ile çalışacak şekilde tasarlıyor. iMicro Q2; yenilikçi, yeniden kullanılabilir bir nano vantuz ile akıllı telefonunuza bağlanıyor. Farklı kamera çeşitleriyle uyumlu çalışması için geliştirilen mikroskop telefonunuzun kamerası ne olursa olsun iyi bir performans gösterecektir. 

Uyumluluk
iMicro Q2’nin Uyumluluğu

iMicro Q2 parmak ucu mikroskobu, geleneksel bir mikroskopla karşılaştırıldığına çok daha farklı teknolojiler kullanıyor. Mikro optiklerin ve akıllı telefon teknolojisinin ilerlemesi de bu kadar iyi çalışan fakat parmak ucu kadar olan bir mikroskobun var olmasını mümkün kılıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.