OneClock ile Güne Daha Pozitif Başlamak

OneClock, uykudan daha iyi olan tek şeyin uyanmak olduğuna inanan bir ekip tarafından yaratılmış yenilikçi bir uyandırma sistemi. Ekibin söylediğine göre, daha iyi uyanmak; daha iyi nefes almaya, düşünmeye ve yaşamaya teşvik ediyor. 

Uyanmak için alarmınızı telefonunuzdan kuruyor olabilirsiniz. Bu da gece boyunca elektronik bir aletin yanı başınızda olması anlamına geliyor. OneClock sayesinde yatak odanızı stres veren elektronik aletlerden arındırma şansına sahip olacaksınız.

OneClock aslında bir çalar saat değil. Sanatçı, tasarımcı ve mühendislerden oluşan ekip, kullanıcıları uyandırmak için en iyi tonları, tempoları ve frekansları araştırarak işe başlamış. Bu araştırmanın sonunda ise kişiyi uykusundan çok daha huzurlu ve doğal bir şekilde çıkaracak bir dizi müzik bestesi koleksiyonu oluşturulmuş.

OneClock Neden Tercih Edilebilir?

OneClock
OneClock

Doğru uyanmanın önemini ve bunun ruh halimiz ve davranışlarımız üzerindeki etkisini inceleyen ses bilimciler, alarmların taşıdığı önemin altını çiziyor.

Birçok alarm, kan basıncı ve kalp atış hızında ani bir artışa sebep olur. Gürültülü ve sarsıcı sesler, stres yaratır ve sinir sistemini etkiler. OneClock’un sesleri ise siz uyurken beyninizi harekete geçirmek ve ardından sizi nazik ve güvenilir bir şekilde uyandırmak için özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca oluşturulan melodiler daha konforlu bir uyanış için nazik bir tempo ve yoğunluk ile dinletilir.

Doğal uyanışı taklit edebilmek bu noktada oldukça önemlidir. OneClock diğer alarmların kullandığı basit ve rafine edilmemiş alarm tonlarına karşı melodinin doğuştan gelen biyolojik gücünü kullanır. Bu sayede adeta kendiliğinizden uyanmışçasına huzurlu bir şekilde gözlerinizi açmanızı sağlar. Bunu yaparken de hafifçe artan melodilerden yararlanır. 

Ekip; alarmları yangın, hırsızlık vb. gerçekten stres yapmanız gereken durumlar için saklayın diyor. Kullanıcıların daha iyisini hak ettiğini düşünen üreticiler, uyanmanın yeni bir yolunu yaratıyorlar.

OneClock’ta bulunan besteler başka hiçbir yerde bulunmayan orijinal kayıtlardır. Ayrıca bu besteler güne başlamak için dinletilen sıcak ve organik 20’den fazla enstrümana sahip. Grammy ödüllü sanatçılar tarafından bestelenen müzikler ile uyanmak hiç bu kadar keyifli olmamıştı!

Yapay Zeka ile Çalan Müzikler

İnsanlar, alarm yoğunluğundan muzdarip olabilirler ve her sabah tekrar tekrar duydukları sese karşı bir süre sonra duyarsızlaşabilirler. OneClock’un alarmı etkinleştirildiğinde devreye yapay zeka girer. Her sabah yapay zekalı müzik oluşturucusu, saatin içinde depolanan şarkılardan birini rastgele seçerek sonsuz kombinasyonlar oluşturur.

Ayrıca çalacağı her müzik için, her bir enstrümanın veya vokalin seviyesini de ayarlayarak yeniden karıştırır. Böylece OneClock’da çalan hiçbir şarkıyı asla iki kez duymazsınız!

Tasarım ve Arayüz

OneClock Arayüzü
OneClock Arayüzü

Organik, sıcak, yüksek kaliteli, minimalist ve sürdürülebilir kaynaklı parçalardan oluşan OneClock, zamansız bir tasarıma sahiptir. 

İsviçre tasarımlı saat hareketi step motor teknolojisini kullanır. Böylece saat, olabildiğince hassas ve sessiz bir şekilde çalışır. Çok fonksiyonlu uyandırma düğmesi, alarmı kurmanızı, etkinleştirmenizi ve kapatmanızı sağlar. Saatin okunduğu cam yüzey çizilmelere karşı dayanıklıdır. Cihazın uyandırma müziği Tectonic Labs tarafından geliştirilen hoparlör aracılığıyla kullanıcıya iletilir.

Saate entegre edilmiş LED, OneClock’un sizi uyandıracak şekilde ayarlandığından emin olmanızı sağlar. Bu LED, gece sizi rahatsız edecek şekilde değil, sadece ihtiyacınız olacak kadar çalışır. Ayrıca cihaz, duvar prizine bağlanarak güç alır. Eğer bir elektrik kesintisi durumu olursa, OneClock, zamanınızı ve alarm ayarlarınızı yaklaşık iki haftaya kadar dahili yedekleme sisteminde saklar.

OneClock bir erteleme tuşuna sahip değildir. Ekip, ertelemenin uykunun stresli bir taklidi olduğuna inanıyor. OneClock uyanma müziği, siz onu komple kapatmadığınız sürece yaklaşık 20 dakika boyunca çalar. Bu da huzur içinde yavaşça uyanmanıza izin vermesi anlamına gelmekte. 

Uyanmak için özel olarak üzerinde çalışılmış ve geliştirilmiş bu ürün şu an Kickstarter’da fonlanıyor. Ne yazık ki erken siparişlerde Türkiye’ye kargo görünmüyor. Fakat ekip, özel istekler doğrultusunda kendileriyle iletişime geçilebileceğinin altını çizmiş. Ayrıca ürün piyasaya tam olarak çıktıktan sonra tüm Dünya’ya teslimat seçeneğinin açılması da bekleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.