OneDrive Fotoğraf Düzenleme Özelliklerine Kavuşuyor!

Microsoft’un bulut hizmeti OneDrive, yeni fotoğraf düzenleme özellikleri ile kullanıcılarının işini kolaylaştırıyor. Bu yeni özellikler sayesinde OneDrive kullanıcıları, herhangi bir ek işlem yapmadan uygulama üzerinden fotoğraf düzenleyebiliyor.

Yeni özelliklerin kendini gösterdiği ilk platformlar OneDrive’ın Android ve tarayıcı sürümü oluyor. Bu özelliğin, Google Fotoğraflar‘a bir rakip olma yolunda çok önemli bir hamle olduğunu ise şüphe yok.

OneDrive platformuna eklenen yeni özellikler sayesinde basit fotoğraf düzenleme işlemlerinin yapılabileceği belirtiliyor. Fotoğraf kırpma, döndürme, ışık ve renk ayarları gibi temel işlemlerin tümü artık doğrudan OneDrive üzerinden yapılabiliyor.

OneDrive gibi bulut servislerinde yer alan fotoğrafların düzenlenmesi, kullanıcıların işini son derece kolaylaştırıyor. Böylece kullanıcılar, fotoğrafı indirip düzenledikten sonra yeniden yükleme zahmetine girmek zorunda kalmıyor.

Microsoft tarafından paylaşılan blog yazısında özelliklerle ilgili açıklamalar da yer alıyor. İfade edilen bilgilere göre kırpma özelliğinde sadece serbest kırpma seçeneği yer almayacak.

Microsoft’un önceden hazırladığı bazı ön ayarlar sayesinde hızlı bir şekilde kırpmak mümkün olacak. Bu ayarlara 16:9, 3:4 ya da kare gibi örnekler vermek mümkün.

Microsoft, bu ön ayarlar sayesinde kullanıcıların sosyal medyaya yükleyeceği fotoğrafların mükemmel oranlara çok hızlı bir şekilde ulaşabileceğini vurguluyor.

Yeni fotoğraf düzenleme özelliklerinden bir başkası ise döndürme oluyor. Kullanıcılar bu özellik sayesinde isterlerse serbest açılı isterlerse de 90 ya da 180 derece gibi önceden kayıtlı döndürme seçeneklerini tercih edebiliyor.

Özellikle, yanlış çekilmiş ya da döndürülmesi gereken fotoğraflar için son derece kullanışlı bir özellik olduğunu vurgulamak gerek. Bunu doğrudan bulut servisi üzerinden yapmak büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

onedrive fotoğraf chromecast
Chromecast sayesinde büyük ekranda da fotoğrafları görüntülemek mümkün!

Bu iki özelliğe ek olarak ışık ve renk ayarları da OneDrive fotoğraf düzenleme seçenekleri arasında yer alıyor. Parlaklık, poz, kontrast, gölge ve doygunluk ayarlarının tamamını düzenlemek mümkün.

Böylece, hızlı bir düzenleme yapmak isteyen kullanıcılar bu işlemi doğrudan OneDrive üzerinden gerçekleştirme şansı yakalıyor.

Özellik Yakında iOS’e de Geliyor

Tüm bu düzenlemelerin ardından kullanıcılar görsellerini isterlerse yeni bir fotoğraf olarak kaydedebiliyor. Ayrıca, değişiklikleri eski fotoğrafın üzerine kaydetmek de mümkün.

Microsoft, yeni geliştirdikleri fotoğraf düzenleme özelliklerinin yalnızca bir başlangıç olduğunu vurguluyor. Önümüzdeki dönemde bu konu üzerinde çalışmaya devam edeceklerini ifade ediyor. Tabii ki, bu geliştirmeler sırasında iOS platformunu da unutmadıklarını belirtiyor.

Siz OneDrive tarafından geliştirilen yeni fotoğraf düzenleme özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.