Gmail Kullanıcılarını Sevindirecek Fotoğraf Özelliği Tanıtıldı

Gmail ve Google Fotoğraflar kullanıcılarının işine çok yarayacak yeni bir özellik tanıtıldı. Bu özellik sayesinde Gmail platformuna gelen bir fotoğraf doğrudan Google Fotoğraflar’a aktarılabilecek.

Google Fotoğraflar, çoğu Android kullanıcısının tercih ettiği fotoğraf depolama galerisi olarak karşımıza çıkıyor. Google’ın görsel depolama hizmeti, cihazlar arası aktarımlar yapmak isterken de işleri kolaylaştırıyor.

Bu uygulamalar sayesinde kendi ekosistemini kuran Google, kullanıcılarının işine yarayacak yeni özellikler eklemeyi de ihmal etmiyor. Yeni Gmail ve Google Fotoğraflar özelliği de bu kapsama dahil ediliyor.

Özellik gelmeden önce, kullanıcının Gmail yoluyla gelen bir fotoğrafı Google Fotoğraflar’a aktarması için daha uzun bir süreç izlemesi gerekiyordu. Kullanıcı, fotoğrafı manuel olarak cihaza kaydedip ardından Google Fotoğraflar’a aktarmak gibi bir yol izlemeliydi.

Ancak, yeni özellik sayesinde tek bir tuşla görselleri Google Fotoğraflar’a aktarmak mümkün hale geldi. Yeni özellik ile birlikte, fotoğraf önizlemesinde ve seçeneklerinde bulunan Drive’a Kaydet butonunun hemen yanında Fotoğraflar’a Kaydet butonu yer alıyor.

Google, bu yeni özellik ile birlikte kullanıcıların manuel süreçten kurtulduğunu ifade ediyor. Bu sayede, Fotoğraflar’a yedekleme işlemini kolayca yapabileceklerini belirtiyor. Fakat, özelliğin şimdilik sadece JPEG formatındaki görseller için geçerli olduğunu da ekliyor.

Özelliğin 26 Mayıs tarihinden itibaren 15 gün içerisinde kullanıcılar için aktif hale geleceği ifade ediliyor.

Gmail-yeni-fotograf-ozelligi

Google Fotoğraflar’ın Sınırsız Dönemi Bitiyor

Gmail platformuna eklenen yeni fotoğraf özelliğinin kullanıcıların işine yarayacağı şüphesiz bir gerçek. Ancak Google, Fotoğraflar için pek de kullanıcı dostu olmayan bir hamleyi de geçtiğimiz dönemde duyurdu.

Google Fotoğraflar, 1 Haziran tarihi itibariyle kullanıcılara sınırsız depolama alanı sunmayacak. Geçerli tarihten sonra yüklenen yüksek kaliteli görseller için 15 GB depolama alanı sınırı gelecek.

Ancak Google, bu tarihten önce yüklenen görsellerin 15 GB depolama alanı içerisinde yer almayacağını belirtiyor. Ayrıca, kullanıcıların %80’inin bu alanı üç sene içerisinde dolduracağını öngördüklerini belirtiyor.

Bu miktarın üstünde bir depolama alanına sahip olmak isteyen kullanıcıların Google One aboneliği satın alması gerekiyor. Aylık ücretlerle farklı planlar sunan Google One kullanıcıya; Fotoğraflar, Drive ve Gmail için ortak bir depolama alanı sağlıyor.

15 GB standart planı ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sağlayan Google; 100 GB için aylık 5,79 TL, 200 GB için aylık 11,59 TL ve 2 TB için aylık 28,99 TL ödeme istiyor. Üstelik bu hizmet ile birlikte VPN desteği de sunan Google bu özelliği şimdilik sadece ABD’de kullanmaya izin veriyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.