PSVR 2: PS5’in Yeni Nesil VR Cihazı Hakkında Her Şey!

2020 yılında dikkatleri üzerine çeken PS5, beraberinde PSVR 2 hakkında söylentileri de getiriyor. Sony, VR sisteminde yaptığı yenilikler ile oyuncuların daha benzersiz deneyimlere sahip olacağını söylüyor!

Hem Sony’nin hem de kullanıcıların oldukça heyecanlı olduğu PSVR 2 hakkında şimdiye kadar paylaşılmış tüm güncellemeleri sizin için derledik. Ama önce PSVR 2’nin ne olduğuna bakalım.

PSVR 2 Nedir?

PS5
PS5

Sony ekibi dört yıldan uzun bir süre önce PS4’te oyun oynamak için yeni bir yol sunan PSVR’ı piyasaya sürdü. Burada amaç, oyunculara geleneksel oyunlara kıyasla çok daha güçlü bir deneyim yaşatmaktı. Birçok oyun ile çalışan PSVR ayrıca PS4 Pro ve PS5’deki bazı oyunlar ile de uyumluydu.

Ekibin söylediğine göre PSVR 2, PSVR’ın devam ürünü olacak. Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen yeni nesil PS5 konsollarının şimdiye kadarki en iyisi olduğunu biliyoruz. Bu açıdan bakınca PSVR 2 hakkındaki beklentiler oldukça yüksek.

Sony ekibi, cihazın PlayStation 5’in performans ve etkileşimini dramatik sıçramalar ile yükselteceğini ve nihai eğlence deneyimini inanılmaz derecede geliştireceğini duyurdu.

Ekibin söylediğine göre oyuncular yeni PSVR 2’yi kullandıklarında daha büyük bir mevcudiyet duygusu hissedecek. Ayrıca oyun dünyasının daha içinde olacaklar. 

PSVR 2 Nasıl Özelliklere Sahip Olacak?

PSVR 2
PSVR 2

Ekip, henüz PSVR 2 hakkında çok detaylı bilgi vermese de ürünün sahip olabileceği bazı özellikler gündemde. İşte o özellikler:

Ergonomik Tasarım

Üzerinde çalışılan yeni VR cihazlarda ilk dikkat çeken şey, özgürce oyun oynarken cihazı doğal bir şekilde tutmanızı sağlayan benzersiz tasarımdır.

Ekip, cihazı tasarlarken çeşitli el boyutlarıyla testler yaptıklarını ve PS oyun kollarında kullandıkları onlarca yıllık iç görülerini izlediklerini söylüyor. Cihaz, ellerinizi nasıl hareket ettirdiğinizle ilgili hiçbir kısıtlama getirmiyor ve benzersiz oyun deneyimleri yaşamanızı sağlıyor.

Sonuç olarak VR oyunlarının oynanış şeklini değiştirecek ikonik bir tasarım ortaya çıkıyor.

Oyunun İçine Daha Çok Girmek

Sanal gerçeklikte oyunun sürükleyici olması gerekir. Ekip özellikle bu noktada birçok geliştirmeye gidiyor. Bu geliştirmeler oyuncunun sadece oyun oynamasını değil aynı zamanda oyunun çok daha içindeymiş gibi hissetmesini sağlayacaktır.

Ayrıca cihaz oyuncuların, oyunları çok daha içgüdüsel bir şekilde oynamalarını ve etkileşime girmelerini sağlamayı hedefliyor.

Siber Rahatsızlıkta Azalma

Daha önce VR başlık kullandıysanız araba tutmasına benzer bir rahatsızlık olan siber rahatsızlık yaşamış olabilirsiniz. Sony, oyuncuların VR deneyimini iyileştirmek için 2019 senesinde konuyla ilgili patent başvurusu yapmıştı.

Böyle bir durumun olması da yeni PSVR 2’lerin siber rahatsızlık konusunda daha gelişmiş olacaklarını beklememize sebep oluyor.

Bu rahatsızlığı azaltmak, oyuncuların geleneksel VR deneyimlerinden daha uzun sürecek, daha sürükleyici ve keyifli deneyimlere sahip olmalarını sağlayacaktır.

Hareket İzlemede İyileştirmeler

Sony’nin aldığı başka bir patent de PSVR 2’nin olası özellikleri için tahminde bulunmamızı sağlıyor. Bu patent, göz ve baş hareketlerini izleme konusunda geliştirmeler sağlıyor. Alınan bilgilere göre yeni VR cihazı, gözün gördüklerini daha fazla kontrol edecek.

Uyarlanabilir Tetikleyiciler ve Dokunsal Geri Bildirim

Her bir VR kolu DualSense’de bulunana benzer bir şekilde basıldığında hissedilir ve uyarlanabilir bir tetik düğmesi içerir. Ayrıca PSVR 2’nin form faktörü için optimize edilmiş dokunsal geri bildirime sahip olması, oyun dünyasındaki her hissi daha etkili ve gerçekçi hale getirecek.

PSVR 2 Çıkış Tarihi 

PSVR 2 Ne Zaman Çıkıyor?
PSVR 2 Ne Zaman Çıkıyor?

Sony, yeni ürünü için lansman tarihleriyle ilgili henüz hiçbir bilgi vermedi. Fakat onayladıkları tek şey PSVR 2’nin 2021’de piyasaya sürülmeyeceği.

Bu, oyuncuların en azından 2022 senesine kadar beklemeleri gerektiğini gösteriyor. Öte yandan bu durum aynı zamanda Sony’nin üründe çok fazla geliştirme yapacağı anlamına da geliyor!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.