Nokia ile Oppo Patent İhlali Nedeniyle Karşı Karşıya

Teknoloji devi Nokia, bilindiği gibi bir süredir telefon sektöründe gösterdiği etkiyi akıllı telefon sektöründe gösteremedi. Şirket, istediği düzeydeki akıllı telefon satış sayılarına ulaşamadı. Ancak şirketin ürettiği teknolojiler, akıllı telefonlar için oldukça önemli. Bu yüzden de Nokia’nın birçok şirketle anlaşması var. Oppo da bu şirketlerden birisi olarak dikkat çekiyor. Şimdi ise Nokia ile Oppo, patent ihlali davaları nedeniyle karşı karşıya geliyor.

Nokia, birçok teknoloji şirketi ile patent anlaşması yapıyor. Bu şirketlerin başında Samsung, Apple, Oppo gibi önemli akıllı telefon üreticileri yer alıyor. Ancak bu anlaşmalar, genellikle belirli bir süre aralığında geçerli oluyor.

Şirket, 2018 yılında Oppo ile bir patent anlaşması yaptı. Sızdırılan haberlere göre bu anlaşma süresi geçtiğimiz günlerde sona erdi. Bunun üzerine Oppo, Nokia ile yeni bir anlaşma imzalamak istedi; ancak Nokia yetkilileri bu teklifi reddetti. Fakat söylenenlere göre Oppo, patent anlaşmasında yer alan bağlantı, arayüz ve güvenlik özelliklerini kullanmaya devam etti.

Bunun üzerine Nokia, konuyla alakalı birçok patent ihlali başvurusunda bulundu. Ancak Oppo ve Nokia arasında ortak bir çözüm yolu bulunamadı gibi duruyor. Çünkü söylentilere göre Nokia, Oppo’ya Avrupa ve Asya pazarlarındaki patent ihlalleri nedeniyle dava açtı.

Nokia Konuya Daha Ilımlı Yaklaşıyor

Nokia XR20 Listelendi Orta Seviye Telefon Geliyor

Teknoloji şirketleri kendi aralarında patent başta olmak üzere birçok ortaklık anlaşması yapabiliyorlar. Bu yüzden de Nokia ve Oppo arasında yaşanan sorun oldukça normal diyebiliriz.

İddialara göre Nokia, konunun daha yapıcı yollarla çözülebileceğini düşünüyor. Bu yüzden de şirket yetkilileri, Oppo tarafından bir adım bekliyorlar. Oppo da bu konuda bir sıkıntı yaratmayacaktır diyebiliriz. Çünkü söylentilere göre Oppo’nun karşı bir dava açma hakkı var ancak şirket konunun uzamaması için bu hakkı henüz kullanmadı.

Hatta araştırmacılar Nokia’nın, Oppo ile yapılan anlaşmayı uzatma yoluna gidebileceğini bile söylüyorlar. Böyle bir çözüm iki şirketin de yararına olacaktır. O yüzden ihlalin çözümü büyük bir ihtimalle iki şirket arasında çözümlenecek diyebiliriz.

Nokia’nın birçok şirketle anlaşmasının bulunması, bazı zamanlarda bu tür olaylarla karşılaşmalarına yol açıyor. Ancak bu tür anlaşmazlıklar, genellikle şirketlerin yaptığı görüşmeler sonucunda olumlu bir şekilde sonuçlandırılıyor. Bu yüzden de araştırmacılar, Oppo ve Nokia arasındaki anlaşmazlığın da bu şekilde çözümlenmesini bekliyorlar.

Sizler Nokia ile Oppo arasında yaşanan patent sorunu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce iki şirket arasında sorun nasıl çözülecek? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.